Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Gıda İntolerans Testini Kimler Yaptırır?

Gıda İntolerans Testi İle Tükettiğiniz Besinlere Dikkat Edin!

Gıda intoleransı besin tüketimi sonrasında sindirim sisteminin çeşitli tekimeler sonucunda verdiği reaksiyondur. Bu nedenle tükettiğimiz besinler ve bu besinlerin miktarı oldukça önemlidir. Bireyler gıda intoleransı testi yapmadan önce çeşitli belirtilerle karşılaşmaktadır. Bu belirtiler konusunda hassas olmakta yarar vardır. Peki, gıda intolerans testini kimler yaptırır? Gıda intoleransı testi nasıl yapılır?

Gıda intoleransı testi biryelerden az miktarda kan alınması yoluyla yapılır. Kan genellikle kişinin parmak ucundan alınmaktadır. Alınan kanla beraber besin intolerans testi yaptıranlar için çeşitli gıdalara karşı oluşan rahatsızlıklar tespit edilir. Yani hassas olduğu besinler tespit edilir. Gıda intolerans testi yaptıranlar test sonucunda besinlere karşı hassasiyetlerini az, orta, çok şeklinde oluşturulmuş tablolardan gözlemleyebilmektedir.

 

Gıda İntolerans Testini Kimler Yaptırır

Gıda intoleransı testi çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklı olarak yaptırılır. Bu rahatsızlıklar kim zaman ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Bu nedenler erken teşhis edilmeli ve besin intolerans testi en kısa zamanda gerçekleştirilmeli. Peki, gıda intoleransı testini kimler yaptırır?

  • Kilo veremeyenler
  • Migreni olanlar
  • Cilt problemi yaşayanlar
  • Sedef hastalığı olanlar
  • Depresyonda olanlar
  • Uyku bozuklukları yaşayanlar
  • Romatizmal hastalıklara sahip olanlar
  • Solunum yolu hastalıkları olan kişiler
  • Obezite problemi olan kişiler

Gıda intoleransı testini kimler yaptırır sorumuzu yanıtladık. Bu problemleri yaşayan kişiler yaşam kalitelerini arttırmak için besin intolerans testi sonuçlarını dikkate almalı diyet listesinde bulunan ve tüketmemesi gereken yiyecekler konusunda hassas olmalıdır.

[widget-87]

Gıda İntoleransı Testinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıda intoleransı testi uygulanırken en önemli kural hijyenik olmaktır. Gıda intolerans testi acısız ve ağrısızdır. Oldukça basit işlemler sonucunda gerçekleşir. Besin intolerans testi bu işin yapıldığı ofislerde, hastanelerde, diyetisyen kliniklerinde kolayca uygulanabilmektedir. Gıda intolerans testi yaptıranlar testin sonucunu diyetisyenden alırlar.

Gıda intolersansı testi sonuçlarına göre diyetisyen uygun bir beslenme programı oluşturur. Besin intoleransı testi sonuçları zaten anlaşılır tablolar halinde ellerine ulaşmaktadır. Fazla hassasiyetinin bulunduğu besinler ve sakıncası olmayan besinler tabloda net bir şekilde yer almaktadır. Gıda intoleransı testi sonucunda hassas olunan besinlerin ölçülü tüketimine dikkat edilmelidir. Bu süreçte diyetisyeniniz ile sıkı bir iletişimde olmanız sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

[widget-100]

Yorum Yap