Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Menopoz Döneminde Kilo Alma Nedenleri

Menopoz Döneminde Neden Kilo Alınır?

Menopoz kadın yaşamının bir parçasıdır. Kadınların adet kanamalarının kesildikten sonra konulan bir teşhis olan menopoz kadınların yaşamını oldukça etkileyen bir süreçtir. Bu süreçte kadınların ruh hali oldukça değişmektedir. Menopoz yaş aralığı genelde 45-55 arasında gerçekleşmektedir. Fakat kilolu kadınla için bu durum değişebilmekte çünkü kilolu kadınlar menopoz dönemine daha erken girmektedirler.

Menopoz döneminde ruhsal ve bedensel değişimler açıkça hissedilmektedir. Kadınlar bu zorlu süreçte oldukça alıngan, sinirli ve gergin davranışlar sergileyebiliyor. Depresyonu tetiklediğinden dolayı, duygu-durum bozukluğu yaşanabiliyor. Uykunu süresi ve kalitesini bozuyor. Cilde ve saça olumsuz etkileri olabiliyor. Aynı zamanda kilo alımı artıyor. Peki menopoz döneminde kilo alma nedenleri ne? Menopoz döneminde neden kilo alınır? Menopozda kilo almak sağlıksız mı? Bakalım…

 

Menopoz Döneminde Neler Oluyor? Menopoz Döneminde Kilo Alma Nedenleri Nelerdir?

Menopozla birlikte beliren bir başka sorunda menopoz döneminde kilo alma durumudur. Menopoz döneminde kilo alma nedenleri açısından birçok sebep sunulabilir ama en önemli faktör metabolizmanın yavaşlamasıdır. Menopoz döneminde kilo alma nedenleri arasında en önemlilerden olan depresyondan kaynaklı yaşadıkları mutsuzluk kilo olarak geri dönmektedir. Kadınların bu dönemde daha az hareket etmeleri de menopozda kilo alma nedenleri arasından bir tanesidir.

Bu dönemde beslenme oldukça önemli bir noktadır. D vitamini arttırılmalı, tuz ve sodyum alımı azaltılmalı, beslenme programları kalsiyum yönünden zengin olmalı, yeterli aktivite yapılmalı, bol bol hareket edilmeli. Tabi bu beslenme programları kişiye özel oluşturulmalıdır. Menopoz döneminde kilo alma nedenleri bu yöntemlerle engellenebilir.

[widget-87]

Menopoz döneminde kilo alma nedenleri arasında ayrıca metabolizmanın yavaşlaması da gösterilir. Vücut aldığı kalorileri yakamadığında özellikle bel çevresinde yağlanma görülür. Menopozda kilo alma kişinin spor yapmaması ve yaşam standartlarının düşmesinden de etkilenir.

Menopoz Döneminde Kilo Almayı Engelleyebilirsiniz!

Menopoz döneminde kilo alma sürecinde kimi kadınlar yemek yemekten bağımsız olarak yağlandıklarını hissederler. Menopoz döneminde kilo alma nedenleri istem dışı gerçekleşebilmekte. Daha önce hiçbir kilo sorunuyla karşılaşmamış kadınlar da kilo almaktadır. Metabolizmada hızla gerçekleşen yavaşlama menopozda kilo verme nedenler arasında en etkili olanıdır.

Bu noktada menopoz sonrası sağlığının korunabilmesi için uğraşmak gerekir. Diyet ve yaşam şekli sağlığın korunabilmesi için beslenme programı uygulanmasında yarar var. Menopoz döneminde kilo alma nedenleri göz önünde tutularak hazırlanacak olan bu program menopoz sonrası hastalıkları da engellemek amaçlıdır. Bu beslenme sürecinde elbette bir diyetisyen desteği alarak menopoz döneminde neden kilo alınır, menopozda kilo alınır  gibi sorularınızı uzmanına sorabilirsiniz.

[widget-97]

Yorum Yap