Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

İşlenmiş ve Asitli Gıdalardan Uzak Durun!

Gastrit mide zarının iltihaplanması sonucu oluşan ve oldukça rahatsız edici bir sorundur. Gastrit genelde tüketilen yiyecekler nedeniyle oluşmaktadır ve tedavisi de yine yiyeceklerle yakından ilişkilidir. Çoğu zaman midede yanma ile ortaya çıkan gastrit tedavi edilmediğinde birçok farklı hastalığa sebep olmaktadır.

İştah kaybı, hazımsızlık, siyah dışkı, sık mide bulantısı, kusma, mide arısı gibi şikayetleri olanların mutlaka mide sorunlarında uzman doktorlardan yardım almaları gereklidir.

Hamileler özellikle dikkat!

Gastritin en çok karşılaşıldığı durumlarından biriside hamilelik dönemidir. Bu dönemde hamile kadınlar gastrit ve mide yanmaları ile sık sık karşılaşmaktadır. Bu sorunun önüne geçilebilmesi için de bir diyetisyen yardımına başvurulabilir. Böylece kişiye gastrit ve reflü diyeti uygulanır.

Peki gastrit nedir, gastrite ne iyi gelir, gastrite iyi gelen yiyecekler hangileridir? Gastrite iyi gelen bitkiler hangileridir, gastrit için şifalı bitkiler nelerdir, gastrit için bitkisel tedavi nasıl olur, gastritte beslenme nasıl olmalıdır? Gelin, bu sorularınızı birlikte yanıtlayalım…

 

Gastrit Tam Olarak Nedir?

Gastrit mide zarının iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Helicobacter denilen bir bakterinin neden olduğu enfeksiyon sonucunda gastrit meydana gelir. Diğer nedenleri arasında ise bağışıklık sistemi hastalıkları, alkol, sigara, aşırı çay ve kahve tüketimi ve gıda alerjileri gösterilebilir. Yani özetle gastrit nedir sorusunun cevabı direkt olarak tüketilen yiyeceklerle alakalıdır.

Uzun süre tedavi edilemeyen gastrit ise ülsere neden olabilmektedir. Bu da daha ciddi bir problemdir ve tedavisi daha zorludur. Bu nedenle gastrit hemen müdahale gerektiren ciddi bir sıkıntıdır. Gastritten kurtulabilmek için bazı beslenme taktikleri de uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra bazı gıdalardan kaçınmak da gastriti önlemektedir.

[widget-87]

Gastritiniz varsa bu yiyecekleri tüketin!

Gastrite iyi gelen yiyecekler hangileridir? Gastriti olan kişiler;

  • Koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini arttırmalıdır. Bu tür sebzeler içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde gastriti tedavi etmektedir. Tedavi sonrasında da tüketilmesi gastritin tekrarlaması önlemektedir. Brokoli, lahana, kara lahana, Brüksel lahanası, ıspanak, yeşil fasulye, kuşkonmaz ve bezelye gibi sebzeler gastrite ne iyi gelir sorusunun yanıtıdır.
  • Protein yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Yağsız et, balık, tavuk ya da soya fasulyesi, baklagiller ile az yağlı süt ürünleri gibi yağ oranı daha düşük olan proteinleri tercih etmek gerekir.
  • Yağlı besinler yerine az yağlı yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Yağlı yiyecekler sindirimi zorladığı için gastritin artmasına neden olmaktadır.
  • Parlak renkli meyve ve sebzeler içerisinde flavonoidler denen bir madde barındırmaktadır. Bu madde gastrite neden olan bakteri ile savaşarak gastritin etkisini büyük ölçüde azalmaktadır. Böylece gastritin ülsere dönüşmesini de engellemektedir. Bu nedenle parlak renkli meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Bu bakımdan zengin olan diğer gıdalar ise; kereviz, elma, yeşil çay, yaban mersini, kiraz ve biberdir.
  • Karambol tohumu, midedeki fazla asidin giderilmesine yardımcı olmaktadır, tüketmenizde fayda var.
  • Zencefil de gastrite iyi gelen bitkiler arasındadır. İltihaplanmayı da azaltır.
  • Papatya çayı gastriti olanlara önerilen bir bitkisel çözümdür.
  • Çilek ve yoğurt da mutlaka gastriti olanlar tarafından tüketilmedir.

Gastriti Olanlar Ne Yememeli?

Gastriti olanların dikkat etmesi gereken bazı yiyecekler ve içecekler vardır. Özellikle alkol ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Yüksek miktarda asit içeren alkol ile kahve, kola gibi içecekler mide zarında olan iltihabın artmasına neden olmaktadır. Hatta mide kanamasına da neden olabilmektedir.

Beyaz ekmek, makarna ve şeker, trans yağ içeren gıdalar, çerezler, patates kızartması, sucuk, salam, sosis, börek ve hamur işleri, baharatlı yiyecekler gastrit ve mide sağlığı için iyi değildir.

Yemekleri yavaş çiğneyin!

Gastrite ne iyi gelir sorunuza son olarak yemeklerinizi yavaş ve iyice çiğneyerek yutmanızın önemli olduğu şeklinde bir cevap verebiliriz. Büyük parçalar halinde yuttuğunuz yiyeceklerin sindirimi zor olacağı için gastrit sorununun tetikleyicisidir. Dolayısıyla size önerimiz yemeklerinizi yavaş ve küçük parçalar halinde çiğnemenizdir.

Gastrite iyi gelen besinler ve şikayetlerinizi azaltacak yiyecekler için diyetisyeninizden öneriler alabilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap