Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hamilelikte Yetersiz Beslenmenin Bebeğe Etkileri

Hamilelikte Yetersiz Beslenme Bebeği Olumsuz Etkiliyor!

Hamilelikte en önemli şey yeterli ve dengeli beslenmektir. Çünkü artık 2 kişilik beslenme söz konusudur. Ama bu 2 kişilik yenmeli anlamına gelmemektedir. 2 kişi için yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenilmelidir. Hamilelikte yetersiz beslenme anne ve bebek için ne kadar ciddi bir sorunsa çok beslenmek de önemli bir problemdir.

Hamilelikte beslenme yetersizliği yaşandığı takdirde bebek ve anne için tehlike çanları çalacaktır. Çünkü bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için annenin tüketmesi gereken besinleri tüketmemesi ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle hamilelikte yetersiz beslenme oldukça tehlikeli bir durumdur. Hatta hamilelikte yetersiz beslenme sonuçları arasında yer alan bir problemde çocukta zeka geriliği oluşumudur. Bu nedenle hamilelikte beslenme sürecinde çok hassas davranılmalıdır.

Hamilelikte Beslenme Önerileri - Sağlıklı ve Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin!

Hamilelikte beslenme sürecinde annenin ve bebeğin ihtiyacı olan her besinin tüketimine özen gösterilmelidir. Kilo almamak için sadece bitkisel besinler tüketilmesi oldukça yanlıştır. Sadece bitkisel besinlerle beslenme veya tek yönlü beslenme demir eksikliğine neden olmaktadır. Bu da düşük riskini oluşturmaktadır.  Bu nedenle hamilelikte beslenme yetersizliği çok ciddi problemler doğurmaktadır. Gebelik döneminde annenin ihtiyaç duyduğu besin kaynakları artmaktadır. Özellikle kalsiyum ve fosfor gereksinimi artan anne adaylarının bu besin kaynaklarını tüketmesi oldukça faydalıdır.

[widget-87]

 Hamilelikte yetersiz beslenme yaşanması artan besin kaynağı ihtiyacını karşılanmasına engel olmaktadır. Bu da anne ve bebeğe ciddi zararlar vermektedir. Özellikle çinko bebeğin oluşumu için gerekli olan mineralleri barındırması açısından son derece değerlidir. Hamilelikte beslenme yetersizliği yaşayan bir anne adayının ihtiyacı olan çinkoyu tüketememesi sonucunda doğacak olan bebekte zeka geriliğine yol açabilmektedir.

Hamilelikte Yetersiz Beslenme Sonuçları

Hamilelikte yetersiz beslenme belirtileri konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Çünkü hamilelikte yetersiz beslenme sonucunda ciddi problemler yaşanmaktadır. Hamilelikte beslenme yetersizliği sonucunda bebek gelişimi tehlikeli bir süreçten geçmektedir. A vitamini eksikliğinde düşük yaşanma ihtimali ve görme kusurları gerçekleşebilmekte. Hamilelikte demir # kalsiyum ve vitamin alımı son derece önemlidir.

Eğer anne adayları hamilelikte yetersiz beslenme sürecine dikkat etmez ve bunu önlemezse her an hamilelikte yetersiz beslenme sonuçları ile karşı karşıya kalabilir. Ve bu durumun geri dönüşü de olmayabilir. Bu nedenler hamilelikte yetersiz beslenme belirtileri fark edilir edilmez uzman bir diyetisyene gidilmelidir. Hatta hamilelikte yetersiz beslenme sorunu ile karşı karşıya kalmamak için hamilelik sürecinin başlangıcında uzman bir diyetisyen desteği alınmasını öneririz.

[widget-101]

Yorum Yap