Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Emziren Annelerde Kilo Verme Önerileri!

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İsteyen Annelerin Dikkatine!

Hamilelik sonrası annelerin en büyük sorunlarından biri de kilo vermektir. Emzirirken kilo vermek zor olduğu için anneler şok diyetlere kendilerini adarlar. Bu da sağlıksız kilo verme ve bebeğin doğru beslenememesine neden olur.

Emzirirken kilo vermek için en etkili ve doğal yol; bebeği sık sık emzirmektir. Hem zayıflamak hem de bebeğinizi sağlıklı beslemek istiyorsanız bebeğinizi sık sık emzirmeye önem verin. Doğum sonrası kilo vermek için annelerin en büyük hatası düşük kalorili diyetler ile kilo vermeye çalışmalarıdır. Bu uygulamalar kilo vermenin aksine hem sağlığın bozulmasına hem de daha çok kilo almaya neden olmaktadır. Peki bunun dışında emzirirken kilo vermek mümkün müdür? Emzirme döneminde zayıflama nasıl olur? Emziren anne diyeti var mı? Birlikte bakalım…

 

Doğum Sonrası Kilo Verme – Anneler Emzirirken Zayıflamak Mümkün!

Dünyanın en önemli besinlerinden biri anne sütüdür. Anne sütünün hem bebeğe hem de anneye çok fazla yararı vardır. Emziren anneler emzirirken kilo vermek istiyorlarsa sağlıklı beslenmeye ve bebeklerini emzirmeye özen göstermelidir. Bir anne günde emzirerek ortalama 500-800 kalori enerji harcar. Bebeğinizi sık sık emzirerek hem bebeğinizi sağlıklı beslemiş olursunuz hem de emzirme döneminde kilo vermeniz daha kolay olur. Ayrıca: 

  • Doğum sonrası kilo vermek için yeşil sebzeler ve meyveler tüketin. 
  • Emzirirken kilo vermek için tavuk, balık ve diğer besinleri ızgara şeklinde hazırlayın. 
  • Yağlı kızartmalardan, şerbetli tatlılardan, hamur işlerinden uzak durun.
  • Mısır, cips, kola, bisküvi, çikolata gibi atıştırmalıklar yerine kuru meyve tercih edin. 
  • Sindirimi zor ya da gaz yapan besinlerden uzak durun. 
  • Isıl işlem görmüş ya da dondurulmuş besinleri tercih etmeyin. 
  • Yoğurt, süt, yulaf, ananas, greyfurt, kırmızı biber, yeşil çay, limon gibi yağ yakıcı sebze ve meyveleri tüketin.

[widget-87]

Emzirmenin dışında düzenli yapılan egzersizler emzirirken zayıflama konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca doğum sonrası kilo vermek adına sağlıklı beslenme programlarının da önemi oldukça fazladır. Emzirme döneminde kilo vermek için anne sütünü azaltmayacak ve kilo aldırmayacak şekilde beslenmeniz gerekir. Bunun için de beslenme programlarınızda tahıl, sebze, süt, et guruplarına mutlaka yer vermeniz gereklidir.

İlk 4 Ay Diyet Yapmak İçin Acele Etmeyin! Emzirirken Zayıflamak Değil Sağlıklı Beslenme Önemli!

Emzirirken kilo vermek isteyen anneler acele etmeyin! Hamilelikten yeni çıkmış ve hamileliğin getirdiği kilo ile baş başa kalmış olan anneler ilk 4 ay diyet programlarına başvurmayın. Çünkü ilk aylarda anne ve bebek için beslenme düzeninin oturtulmaya çalışıldığı bir dönemdir. Bu nedenle yaklaşık 4 aya kadar bir diyet programı uygulanmaması önerilir. Yeni doğum yapmış anne hazırlanan diyet programlarının saatlerine uymakta ve diyeti uygulamada zorluk yaşayacaktır. Bundan dolayı doğum sonrası kilo vermek için ilk aylarda sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi yeterli olacaktır. Emziren anneler bol miktarda sıvı tüketimi yapmalı, tahıl, süt, sebze gibi besin guruplarından yararlanmalıdır.

Emziren anne diyeti programı hazırlanarak kişiye özel ve yavaş yavaş kilo verme yoluna gidilebilir. Emzirirken kilo vermek amacı olan annelerin ayda en fazla 2 – 3 kilo vermesi yeterli olacaktır. Emzirirken kilo vermek isteyen annelerin öğün zamanları çok önemlidir. Sabah kahvaltılarını 07:00-09:00, öğle yemeğini 12:00-14:00, akşam yemeklerini 18:00-20:00’da tüketmelerine özen göstermeleri gerekir. Ara öğünler oluşturarak süt arttırıcı gıdalar tüketmeye de özen göstermelilerdir.

Emzirme döneminde kilo verme öğünlerde kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalardan yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Her sabah 1 adet yumurta tüketilmelidir. Gün içerisinde 1 porsiyon et tüketimi ve kuru baklagiller tüketimi önemlidir. Diyet uygulamalarında sebze ve meyve tüketimi ile gerekli vitamini sağlanması sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için önemlidir.

Sağlıklı Beslenmek Adına Uzman Diyetisyenlerden Yardım Alın!

Doğum sonrası fazla kilolarınız vermek için kendinizin uygulayacağı beslenme programları emzirme dönemindeki anneler için sağlıksız bir çözüm olacaktır. Emzirme döneminde annelerin beslenmesi hem annenin kilo vermesi için hem de bebeğin sağlıklı olması adına çok önemlidir.

Emzirirken kilo vermek için uzman diyetisyenlerin hazırladıkları kişiye özel diyet programlarından yararlanarak sağlıklı ve doğru şekilde kilo vermeyi sağlayabilirsiniz. Emzirirken nasıl kilo verilir, doğum sonrası kilo vermek zor mu, emziren anne diyeti nasıl yapılır gibi sorularınızı da diyetisyeninize sorabilirsiniz.

[widget-101]

Yorum Yap