Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Emziren Annelerde Sağlıklı Beslenme

Emziren Anneler! Emzirme Döneminde Yedikleriniz Bebeğinizin Geleceğini Oluşturuyor!

Zahmetli ve tatlı bekleyişin ardından bebeğinizi hayatınıza aldınız. Bebeğinizle aranızda kurduğunuz tarifi olmayan bu bağın oluşumuyla artık anne oldunuz. Şuan bebeğinizin size en çok ihtiyacı olduğu zamanlardan biri. Emzirme dönemine başlıyoruz. Bu nedenle emziren annelerde sağlıklı beslenme çok önemli. Emziren anne beslenmesi, bebeğin tüm gelişimini yakından ilgilendiriyor.

Hamilelik süreci sonrası emziren annelerde sağlıklı beslenme konusunda dikkat etmelisiniz. Yeterli, sağlıklı, dengeli öğünlerle bol çeşitlerle beslenerek bebeğinizin hem zihinsel hem de bedensel gelişimini destelersiniz.

Emziren annelerde sağlıklı beslenme konusunda duyarlı olunmayıp beslenme faaliyeti düzensiz yapılırsa kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Hatta bazı vitamin eksiklikleriyle karşılaşır ve sütünüz azalmalarla karşılaşabilirsiniz.

 

Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Yeni doğum yapmış olan anneler, anne sütü kalitesi nasıl arttırılır? Emziren anneler nasıl beslenmeli? Süt yapıcı yiyecekler nelerdir? Gibi bebeği için en iyi besin gıdasını verebilmek için kafasında milyonlarca soru dolanır. Merak etmeyin bu soruların hepsini teker teker sizler için açıklayacağız.

Emziren annelerde sağlıklı beslenme konusunda yol gösterecek öneriler

Çevrenizde, sütünüz olması için bir sürü besin önünüze koyulur ve hepsini yemeye çalışısınız, bu yeni doğum yapmış annelerin kaderi haline gelmiş bir durumdur. Oysa emziren annelerde sağlıklı beslenme için sadece dengeli ve çeşitli beslenilmeli ve bu şekilde hem anne kilosunu korurken hem de bebeğe kaliteli ve bol miktarda süt elde edilebilir.

Her önünüze koyulan besini tüketmeniz size bazen yarardan çok zarar sağlayabilir. Bilinçli bir anne olarak tüketilen besinlerin size ne yarar sağladığına dikkat edin. Emziren anne beslenmesi için önemli olan besin tüketimi bebeğe ve anneye yararlı olması için ne kadar tüketildiği ve nasıl tüketildiğidir. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi için yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. İşte emziren annelerde sağlıklı beslenme konusunda yol gösterecek öneriler:

[widget-87]

  • Anne sütünü ne arttırır? Emziren annelerde beslenme konusunda en çok merak edilen sorulardan olan süt artırımını, çorba, ayran, süt, komposto, cacık ve bol miktarda su tüketerek sağlayabilirsiniz. Anne sütü arttırıcı bu besinler, bebeğinizi iyi beslemenizi sağlayacak.
  • Emziren annelerde sağlıklı beslenme için ara öğünlerde sütü arttırıcı etkiye sahip olan kuruyemiş, tam tahıllı besinler, yoğurt, taze veya kuru meyvelerden emziren anne beslenmesi için yararlanılabilir.
  • Emziren annelerde sağlıklı beslenme konuları arasında bebeğinizin kemik ve as yapısının gelişiminde önemli rol oynayan D vitaminini için her gün bebeğiniz ile beraber güneşe çıkın.
  • Anne sütü nasıl arttırılır? Anne sütü kalitesi artırımı için gün içerisinde emziren annelerde sağlıklı beslenme programında da bolca yer lan et, süt, yumurta gibi proteinlerden yeterli miktarda tüketerek yararlanabilirsiniz.
  • Emziren annelerde sağlıklı beslenme ve anne sütü kalitesi artırımını bulgur, ekmek gibi karbonhidratlardan, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlardan ve meyvelerden ve sebzelerden yeterli miktarda tüketerek sağlayabilirsiniz.
  • Emziren annelerin dikkat etmesi gereken en önemli konu, doğum sonrası kiloları vermek için düşük kalorili diyetler uygulayarak süt salgılamanızı ve sağlığınızı tehdit edecek yöntemlerden kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için kaçınmalısınız.
  • Düzenli uyumak. Zayıflamanın yollarından olan düzenli uyumak bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Sağlıklı bir bebek yetiştirmek bilinçli anne olmadan geçiyor. Bilinçsiz yapılan beslenme uygulamalarından kaçınarak uzmanlar tarafından, kişiye özel emziren annelerde sağlıklı beslenme programlarından yararlanması emziren anneler için faydalı olacaktır.

Bilinçli Bir Anne Olun!

Tüm sağlık konularında en önemli olan şey görüp işittiklerinize inanmayarak alanında uzman kişilere danışılmasıdır. Anne ütünün kalitesini arttırmak ya da emziren annelerde sağlıklı beslenme programlarından yararlanmak istiyorsanız alanında uzman olan doktora başvurmalısınız.

Alanında uzman diyetisyenlere danışarak doğum sonrası fazla kilolarınızdan kurtulun!

Yeni doğum yapan annelerin genellikle yaptıkları en büyük yanlış kendi çabalarıyla zayıflamaktır. Kendi çabasıyla zayıflayan emziren anneler, hem kendi sağlıklarını bozmuş olurlar hem de yetersiz besin tüketiminden kaynaklı sütlerinde azalmalara neden olmuşlardır.

Sizin ve bebeğiniz için çok önemli olan emzirme döneminde, uzman diyetisyenlerinize danışarak kişiye özel uygulanan emziren anne diyeti programlarından yararlanın. Unutmayın emziren annelerde sağlıklı beslenme bebeğinizin geleceği için çok önemli!

[widget-101]

Yorum Yap