Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Gebelikte İshal Neden Olur?

Gebelikte Neden İshal Olunur? 

İshal, dışkılama sayısının artması ve dışkı niteliğinin değişmesi durumudur. Hamilelik döneminde ishal sorunu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hamileliğin başından itibaren yaşanan hormonal değişiklikler sinir sistemini, bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini doğrudan etkilediği için ishal görülebilir. Anne adayları hamilelikte ishal neden olur diye endişelenerek doktorlarını aramakta ya da internette araştırma yapmaktadır.

Gebelik döneminde değişen hormonlar ishal sorununa yol açabilmektedir. Gebelikte ishal, kronik bir hastalık değildir ama olduğunda epey rahatsızlık veren bir durumdur. Eğer ishal hamileliğin son dönemlerine doğru görülüyorsa bu doğumun yaklaştığına bir işaret olabilir. Hamilelikte ishal uzun sürmediği sürece bebeğe pek bir zararı yoktur. Peki, gebelikte ishal neden olur? Gebelikte ishal nedenleri nelerdir?

 

Hamilelikte İshal Olmanın Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte ishal neden olur sorusuna birkaç faklı cevabımız olacaktır. Öncelikle gebeliğin ilk aylarında ishal, genel olarak ani hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır ve bir günden fazla sürmediği sürece önemsizdir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan ishal ise bebeğin rahim ile beraber büyümesi ve iç organlara baskı yapması sebebiyle sindirim sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

[widget-87]

Gebelikte ishal nedenleri arasında beslenme düzenindeki değişimler de oldukça önemlidir.  Hamilelikte yaşanan gıda alımındaki değişim ishale neden olabilmektedir. Ayrıca gebelikte ishal nedenleri arasında kadınların yaşadıkları gıda hassasiyetleri de önemli bir nedendir. Bu dönemde daha önce hiç rahatsız etmeyen yiyecekler bile hamilelikte mide bozulmasına ya da ishale neden olabilmektedir.

Gebelikte ishal nedenleri arasında bir diğer durum da annenin yediklerinin bebek için uygun olmamasıdır. Bebeğin sindirim sisteminin de anneye etki ettiği düşünüldüğünde hamilelikte ishal nedenleri bebeğe bağlı olarak değişebilir.

Gebelikte İshali Sağlıklı Beslenerek Yenin!

Gebelikte ishal neden olur sorusunu yanıtlarken nasıl beslenmemiz gerektiği ve ishali önlemenin yollarını da öğrenmemizde büyük yarar var. Hamilelik döneminde beslenme oldukça önemlidir. Bu dönemde öncelikle içme suyunun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Meyve sebzeler tüketilmeden önce muhakkak yıkanmalı ve taze yiyecekler tercih edilmelidir.

Gebelik döneminde ishalden kaçınmak için bol su tüketmeniz gerekmektedir.  Gebelikte ishal bebeğe herhangi bir zarar vermez çünkü bu durum genelde annenin sindirim sistemi tarafından düzene girer.  Fakat anne adayında yüksek miktarlarda bir sıvı kaybı söz konusu olursa bu durumdan bebeğin etkilenmesi de olasıdır. Bu nedenle böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığı zaman uzman bir doktordan destek almanızı öneririz.

[widget-101]

Yorum Yap