Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Doğum Sonrası Zayıflama Önerileri

Dünya Üzerinde Birçok Kadın Doğum Sonrası Kilolarından Kurtulamıyor! Doğum Sonrası Diyet İle Kilo Vermek Mümkün!

Hamlelik döneminde anne adayı için hiçbir şey eskisi gibi değildir. Özellikle de beslenme çeşitli aşermeler ve çocuğun gelişimi için tüketilen besinlerle değişir. Tabi doğum sonrasında da beslenme alışkanlığı farklı bir boyut kazanır. Bu nedenle emzirme döneminde kadınlar oldukça kilo almaktadır. Sağlıklı ve ideal kilolarına dönebilmek için doğum sonrası zayıflama oldukça önemlidir. Doğum kiloları için diyet uygulanırken oldukça hassas olunmalıdır.

Hamilelikten sonra zayıflama ve doğum kiloları verme, sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü doğum sonrasında hem bebeğini beslemek için besin değeri yüksek besinler tüketirken hem de kilolara dikkat etmek zordur. Bu nedenle doğum sonrası kilo vermeyi sağlayan besinler özenle seçilmelidir. Doğum kiloları için diyet uygulanırken bebeğin gelişimine de dikkat edilmelidir. İhtiyaç duyduğu besin kaynakları ihmal edilmemelidir. Peki, doğum kilosu nasıl verilir? Doğum sonrasında zayıflamanın yolları nelerdir? Kilo vermeyi sağlayan besinler hangileridir?

 

Doğru Zayıflama Yöntemi İle Doğum Sonrası Kilolarına Elveda De!

Doğal beslenmek zayıflama yolunda en önemli şeylerden biridir. Hele de hamilelikten sonra zayıflama isteği olanlar için en uygun yoldur.  Kilo vermenin önemli adımlarından biri porsiyon küçültmektir. Doğum kiloları için diyet uygularken eksik etmeniz gereken besinler vardır. Bunlar; meyveler, sebzeler, baklagiller, etler ve süt ürünleridir. Doğum sonrası zayıflama döneminde tüm besinlerden tüketmek gerekir. Fakat azar azar ölçülü bir şekilde olmalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağ tüketimine özen gösterilmelidir.

Doğum kiloları için diyet listesinde bulunması gereken sağlıklı proteinler; yumurta,  karides, hindi, fındık,  peynir, barbunya, yoğurt, yulaf ezmesi, balık, fıstık,  yeşil mercimek, kefir, ve kabak çekirdeğidir.  Doğum kiloları için diyet listesinde bulunması gereken sağlıklı karbonhidratlar;  fasulye, muz, arpa, yulaf, kinoa ve tam tahıllılardır. Doğum kiloları için diyet listesinde bulunması gereken yağlar; kuru yemişler, baklagiller, avokado, tohumlar, balık ve yumurtadır.

Örnek Doğum Sonrası Diyet Listesi

Kahvaltı - Doğum Sonrası Diyet

2 dilim yağsız peynir

1 su bardağı süt

1 yumurta

1 domates

1 salatalık

1 kaşık pekmez

Ara öğün - Doğum Sonrası Diyet

1 porsiyon meyve

1 bardak süt

[widget-87]

Öğle - Doğum Sonrası Diyet

1 porsiyon sebzeli et yemeği

1 kase yoğurt 

1 dilim ekmek

(az zeytinyağı ve limonla tatlandırılmış salata)

Ara öğün - Doğum Sonrası Diyet

1 bardak meyve suyu

Yarım paket kepekli bisküvi

Akşam - Doğum Sonrası Diyet

1 kap çorba

1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği

Birkaç parça ızgara tavuk

Balık ya da köfte

Salata

Gece - Doğum Sonrası Diyet

1 porsiyon meyve

1 bardak süt

Kilo vermek için diyet programları elbette ki etkilidir. Fakat her diyet programı herkese uygun değildir. Bu nedenle diyet programı seçerken seçici davranılmalı kişiye en uygun program tercih edilmelidir.  Aynı zamanda bu program uygulanırken annenin doğum sonrası zayıflama döneminde hem bebeğinin sağlıklı gelişimi için hem de kendi sağlığını korumak için psikolojik ve fiziksel açıdan iyi olması ve iyi hissetmesi gerekmektedir.

Doğum Kilolarını Vermek Artık Senin Elinde! - Emziren Anneler İçin Diyet

Doğum sonrasında annenin stresli olması sonucunda kilo artışı daha da belirgin şekilde devam edecektir. Bununla birlikte alınan kilolar da sağlıksız olacaktır. Bu nedenle doğum sonrası zayıflama döneminde yoga ve meditasyon yapılması annenin sakinleşmesi ve dinginleşmesi için oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca stresli olduğu zamanlar da ılık bir duş almak, hobileriyle uğraşmak gibi rahatlatıcı eylemlerde bulunulmalıdır.

Doğum sonrası zayıflama döneminde bebek ile annenin baş başa geçirdiği zaman bile stresten uzaklaşmak için oldukça etkilidir. Yani emziren anneler için diyet uygulandığı dönemde stresten uzaklaşmak ilk adım olmalıdır. Daha sonrasında doğumdan sonra zayıflamanın yolları etkili bir şekilde uygulanmalıdır. Tabi bu dönemde diyetisyen desteği olmazsa olmazdır. Doğum kiloları için diyet programı hazırlarken diyetisyen onaylı olması sağlıklı bir doğum sonrası zayıflama dönemi geçirmek adına oldukça önemlidir. Bu nedenle doğumdan sonra zayıflama dönemi için diyetisyeniniz ile işbirliği içerisinde olmanızı tavsiye ederiz. 

[widget-101]

Yorum Yap