Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zerdeçalın Faydaları

Sağlıklı Kilo Verdirir ve Hazmı Kolaylaştırır!

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, Asya mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olmasının yanında geleneksel anlamda Ayurveda ve Çin tıbbında iltihaplı durumları, cilt hastalıklarını, yaraları, sindirim rahatsızlıklarını ve karaciğer sorunlarını gidermek için kullanılmıştır. Son yıllarda tedavi amaçlı kullanılmaya başlanan bu lezzetli bitki, kalp sağlığından cilt güzelliğine kadar çeşitli etkileriyle dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalar, zerdeçalın bilişsel fonksiyonları iyileştirdiğini, kan şekerini dengelediğini, böbrek fonksiyonlarını düzenlediğini ve sindirim sistemine iyi geldiğini kanıtlamıştır. İçerdiği kurkumin maddesiyle kalp ve damar sağlığını da koruyan, kanserle savaşan bu mucizevi bitkinin saymakla bitmeyecek çok faydası var. Peki zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Sorularınızın yanıtı yazımızda…

 

Beyin İşlevlerini Geliştirir, Kolesterolü Düşürür!

Rengiyle dikkat çeken zerdeçal, zencefilgiller ailesindendir, büyük yapraklı ve sarı bir bitkidir. Güney Asya’da yetişen zerdeçal; artrit, mide ekşimesi (dispepsi), eklem ağrısı, mide ağrısı, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, anama, ishal, bağırsak gazı, mide şişkinliği, iştah kaybı, sarılık, karaciğer problemleri, depresyon, Alzheimer gibi farklı sağlık problemlerinde alternatif tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Zerdeçalın faydaları oldukça fazladır. Zerdeçal özellikle kansere karşı direnç oluşturmasıyla da dikkat çekmektedir. Tümör üzerinde hem durdurucu hem de yavaşlatıcı bir doğal etkisi bulunmaktadır. Kanserin yanında vücut üzerinde oluşabilecek AIDS ve HIV gibi virüsleri de vücuttan uzaklaştırdığı belirtilmektedir.

[widget-87]

Zerdeçal faydaları:

 • Araştırmalara göre yüksek kolesterolü olanların 3 ay boyunca günde iki kez zerdeçal kullanmaları halinde kolesterollerinin düştüğünü kanıtlamıştır.
 • Zerdeçal iltihabı azaltmasıyla da bilinir. Kurkumin sayesinde doku iltihabına enden olan enzimleri ortadan kaldırır.
 • Akne, rozasea ve egzama gibi cilt sorunlarının giderilmesinde zerdeçal oldukça etkilidir.
 • Zerdeçalın faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi de yer alır.
 • Antioksidan kaynağı olan zerdeçal, hücre zarlarını korur.
 • Beyinde kök hücre büyümesini teşvik eden zerdeçal, beyin işlevini geliştirir.
 • Alzheimer ve bazı kanserlerde dahil önleyici tedavi olarak kullanılabilir.
 • Yağ hücrelerinin çoğalmasını engelleyen zerdeçal, obeziteye karşı kullanılabilir.
 • Zerdeçal neye iyi gelir diyorsanız ayrıca gaz ve idrar söktürücü özelliğine dikkat edebilirsiniz. Doğru tüketildiğinde hazımsızlık sorunlarını da giderir, mideyi güçlendirir.
 • Soğuk algınlığı ve astım tedavisinde zerdeçal etkili olmaktadır.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan zerdeçal, haricen deri hastalıkları için de kullanılabilir.
 • Zerdeçalın faydaları arasında karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı etkili olması da yer alır.
 • Cilt, kolon ve göğüs kanseri için de zerdeçal, tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçal aynı zamanda doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. İçerisindeki B vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini, parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yaşlanma etkilerini de azaltır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Fazlası Zarar Mı?

Zerdeçal nasıl kullanılır sorusuna cevap aslında tam olarak yoktur. Kimi zaman iltihap önleyici olarak kullanılan zerdeçal kimi zaman da bağışıklık sistemine destek olacak şekilde kullanılmaktadır. Damak tadınıza göre zerdeçalı salatalarınızın ve yemeklerinizin içine baharat olarak kullanabilirsiniz. Tadını sevmediyseniz ılık suya, süte veya yoğurda bir çay kaşığı zerdeçalı katıp tüketebilirsiniz.

Solunum yolu hastalığınız varsa zerdeçalı toz halinde bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Çay şeklinde de tüketebileceğiniz zerdeçalı ayrı ya da farklı bitkilerle karıştırabilirsiniz.

Zerdeçalın Yan Etkileri Var Mı?

Her besinin ve bitkinin yararlı tarafları olduğu gibi kötü tarafları da bulunmaktadır. Zerdeçalın yan etkileri; safra kesesi problemleri, mide ve sindirim problemleri, bazı bölgelerde kanama, nükseden karaciğer sorunlarıdır. Elbette zerdeçal oldukça faydalı besindir. Ancak oldukça bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Dozunda tüketilmeyen her yiyecek vücuda zarar vermektedir.

Zerdeçal yararları ve zararları olabilen bir bitki olduğu için kullanmadan önce doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmanızda yarar var. Hastalığınıza ya da şikayetlerinize uygun olarak en doğru tüketim şeklini diyetisyeniniz ve doktorunuz belirleyecektir. Sağlık deposu ve şifa kaynağı zerdeçalı mutfağınızdan eksik etmeyin!

[widget-125]

Yorum Yap