Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Akupunktur İle Kendinize İyi Bakın!

Akupunktur Nedir? Akupunktur Tedavisi

Akupunktur nedir? Çin şifa tekniği olan akupunktur vücudun belirli bölgelerine çeşitli derinliklerde ince iğnelerin batırılması durumudur. Geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçası olan akupunktur 3000 yıl önce geliştirilmiştir. Çin tıbbına göre akupunktur, vücudumuzdaki enerji ve yaşam gücü akışını dengelemeyi sağlamaktadır. Peki, akupunktur nasıl yapılır?

Akupunktur uygulanmadan önce herhangi bir sağlık probleminizin olmamasına dikkat edilir. Daha sonra iğnelerin batırılacağı yerler belirlenir. İşlemler oturur ya da yatar pozisyonlarda uygulanır. Akupunktur iğneleri birkaç santimetreden oluşan oldukça ince iğnelerdir. İğne uygulanırken hafifçe hareket ettirilir. Akupunktur işlemi sırasında ağrı hissedilmez.

Akupunktur çeşitleri neler?

Akupunktur nedir sorumuzu cevapladıktan sonra sıra akupunktur çeşitlerini açıklamakta. İğne batırma yöntemi uygulanan akupunktur da birçok çeşit mevcuttur. Bunlar; vücut akupunkturu, kulak akupunkturu, yüz akupunkturu, ayak akupunkturu, el akupunkturu olarak sınıflandırılır.

 

Akupunktur Ne İçin Kullanır?

Akupunkturun amaç vücudun her tarafına akan enerji dengesini iyileştirmektir. Duygusal rahatsızlıklardan kaynaklanan anksiyete ve depresyona, sindirim şikayetlerine bağlı olan bulantı ve kusmaya oldukça yararlıdır. Kronik dejeneratif hastalıklar ile ilişkili olan ağrılar için ve nörolojik problemlerin tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Sinüzit ve astım dahil olmak üzere solunum yollarını rahatlatmada oldukça etkilidir. Ayrıca yorgunluğu ve bağımlığı azaltarak genel iyilik halini attırmada oldukça faydalıdır. Travma sonrası stres bozukluğu gibi duygusal ağrı sendromlar tedavilerine de oldukça yararlıdır. Ayrıca akupunktur zayıflama için de kullanılır. Akupunktur ile zayıflayanlar vardır.

[widget-87]

Akupunktur teknikleri neler? Akupunktur tedavisi nasıl yapılır?

Akupunktur nasıl yapılır sorumuzu yanıtlarken kullanılan tekniklere ihtiyaç duyacağız. Şifa kaynağı olan akupunkturun birkaç farklı teknik ile yapılıyor. Bunun nedeni uygun noktalara uygun dokunuşlar sağlayabilmek içindir. Peki, bu akupunktur tedavisi nasıl yapılır?

  • Konvansiyonel: en yaygın olan türdür. Çeşitli genişlik ve uzunluklara sahip iğnelerle yapılan bir işlemdir. İğneler vücut içerisinde belirlenmiş noktalara yerleştirilir ve 25 dakika orada tutulur. Akupunktur tedavisi iğneden korkanlar için zor olabilir.
  • Aküpresür: Bu yöntemde iğne kullanılmamaktadır. Akupunktur noktalarına basınç uygulanmaktadır. Akupunktur zayıflama amacıyla bu yöntem kullanılabilir.
  • Lazer akupunktur: Bu yöntemde de iğne yerine lazer kullanılır. Akupunktur noktalar lazer ile uyarılır. Akupunktur tedavisi seçeneklerinden en etkili olanlardan biridir.
  • Moksibüsyon: Pelin adlı bir bitkinin yakılıp deri üzerine tutulmasıyla akupunktur noktalarına ısı ile uyarılma yapılmasıdır.
  • Elektro-Akupunktur: İğnelerin ucuna elektrik verilmesiyle gerçekleştirilen bir yöntemdir. Kimi uzmanların en etkili yöntemin bu olduğunu söylese de bilimsel herhangi bir veri bulunmamaktadır.

Akupunktur nasıl yapılır sorunuzu cevaplarken kullanılan bu farklı tekniklerin hangi yöntemlerle gerçekleştiğini de öğrenmiş olduk. Akupunktur tedavisi yöntemleri arasından bireyin ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun olan seçilir.

Diyetisyenler İle İş Birliği Yapın!

Sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında en önemlisi görüp duyduklarınıza inanmayarak işinde uzman bir diyetisyene başvurmaktır. Diyetisyenler kişinin yaşına, kilosuna, boyuna, sahip olabileceği rahatsızlıklara, mesleğine ve yaşam şekline göre bir program hazırlayacaktır. Böylece hem fizyolojik hem de psikolojik etkenler göz önüne alınmış olacaktır.

Alanında uzman diyetisyenlerden destek alarak istediğiniz kiloya kavuşun!

Zayıflama sürecinde yanlış beslenme alışkanlıkları edinmek hem daha fazla kilo almanızı sağlar hem de sağlığınızı bozar. Bu yüzden uzman diyetisyenlerin hazırladığı diyet ve egzersiz programlarına ihtiyacınız vardır.

Daha fit bir görünüme kavuşmak, kilo verirken vücudun bozulmasını önlemek için sağlıklı zayıflama yöntemlerine başvurulmalıdır. Siz de zayıflamanın yolları ve sağlıklı kilo verme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız uzman diyetisyenlerden randevu almayı unutmayınız. Unutmayın, zayıflamanın yolları herkes için farklı!

[widget-109]

Yorum Yap