Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Vakum Terapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bölgesel Fazlalıklarınıza Veda Etmenin Tam Zamanı!

Ters basınç uygulanması yöntemi olan vakum terapi son yıllarda en çok kullanılan bölgesel zayıflama yöntemlerinden biridir. Vakum başlıklı bir alet yardımıyla uygulanan vakum terapi, basen çıkıntıları, bel kalınlığı, bacak içi gevşek görünümler, popo düşüklüğü gibi sorunlar için uygulanmaktadır.

Ödemlerinizden kurtulmak ister misiniz?

Vücutta oluşan ödemi de çözen vakum terapiyle daha dinç bir beden kazanılır. Vakum terapi, selülitleri yok eder ve görünümü düzeltir. Vücut hatlarını şekillendirir ve sıkılaşma sağlar. Sarkmaları onararak deri elastikiyetini yeniden oluşturur. Peki bunca yararı olan vakum terapi nedir? Vakum terapi nasıl uygulanır? Vakum terapi süresi nedir ve uygulamanın zararları var mı? Sizler için inceledik…

 

Vakum Terapi Nasıl Yapılır ve Seanslar Ne Kadar Sürer?

Vakum terapi genellikle kalça, basen ve baldırlara uygulanmaktadır. Vakum terapi nasıl yapılır sorusunu cevaplarsak vakum terapi aletinin vücutta belirlenen yağ dokuları üzerinde gezdirilmesi şeklinde yapıldığını söyleyebiliriz. Vakum terapi seansları yaklaşık 30 dakika sürmektedir ve genel olarak 2 – 3 gün aralıklarla uygulanmaktadır. Kişinin ihtiyacına göre seans sayısı belirlenmektedir.

Kadınların en büyük sorunu olan basen ve baldırlardaki yağlanmaya karşı etkili yöntemlerden biridir. Sarkık bölgeleri de tedavi eden, cildin dokusunu iyileştiren ve uygulanan basınçla birlikte vücudun şekillenmesini sağlayan vakum terapi, 10-15 seans ortalamayla popo düşüklüğü, basen çıkıntısı, bel kalınlığı, bacak içi gevşeklikleri ve karında sarkmalara çözüm olmaktadır. Vakum terapi nasıl yapılır diyenler için kişiye özel planlandığını söylemek mümkündür.

Vakum terapi ne amaçlarla kullanılır?

Vakum terapi genel olarak estetik kaygıları gidermek, ciltteki görünüm bozukluklarını düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Vakum terapi sıklıkla:

 • Selülitleri gidermede,
 • Ciltteki gevşeme ve sarkmaları toparlamada,
 • Yağlanmanın olduğu bölgelerde inceltme ve sıkılaştırma amacıyla,
 • Kontür bozukluklarını gidermede,
 • Lenf drenajı artırmada,
 • Ödem tedavisinde,
 • Liposuction sonrasında cildi toparlamak için şekilde kullanılmaktadır.

[widget-87]

Aynı zamanda vakumlama özelliği sayesinde omuz ve sırt ağrıları ile romatizma ağrılarını gidermede de kullanılmaktadır. Vakum terapi nasıl yapılır dediğimizde ise öncelikli olarak yukarıdaki özellikleri taşımanız gerektiğini unutmamalısınız. Ardından vakum terapi uzmanı işlemi vücut tipinize, beklentilerinize göre işlemlerinizi yapacaktır.

Vakum Terapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Her estetik ve güzellik uygulamasında olduğu gibi vakum terapi için de bu uygulamayı yaptıramayacak kişiler vardır. Vakum terapi:

 • Kanserli hastalara,
 • Hamilelere,
 • Kanama problemi olan ve Von Willebrand hastalığı olanlara,
 • Varis ve tromboflebit hastalarına uygulanmamaktadır.

Vakum terapi nasıl yapılır diyorsanız uygulama için kişinin estetik cerrahi uzmanından ya da doktorundan tavsiye alması önemlidir. Aksi halde vakum terapi sonrası istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilir.

Herhangi Bir Yan Etkisi Yok! Vakum Terapi Güvenli Mi?

Vakum terapi zararlı mı sorusu elbette aklınıza gelecektir. Ancak uzun yıllardır yaygın bir şekilde kullanılan vakum terapinin belirtilen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yine de vakum terapi yapacak uzmanın uygulamayı yaptırabileceğinizi onaylaması gerekmektedir. Aynı zamanda vakum terapi yaptıracağınız merkezin Sağlık Bakanlığı ruhsatının olması ve güvenilir bir merkez olması da önemlidir.

Vakum terapi kalıcı bir uygulama mı?

Vakum terapi uygulamasının kalıcı olması için yapmanız gereken beslenmenize dikkat etmektir. Ayrıca hareketsiz bir yaşam sürmemeye çalışmalı, düzenli egzersiz yaparak sahip olacağınız fit görünümü korumanız önerilmektedir. Vakum terapi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, vakum terapi sonrasında nasıl beslenmeli, hangi egzersizler yapılmalı gibi sorularınızın cevabı için diyetisyeninize danışabilirsiniz. Vakum terapi sayesinde kilolarınızdan kurtulabilirsiniz…

[widget-109]

Yorum Yap