Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Vermeye Yardımcı 7 Basit Yöntem

Kilo Vermeye Yardımcı Öneriler – Şimdi Sıra Sizde!

Kilo vermek zorlu, sabır ve emek isteyen bir süreçtir. Bu nedenle başvurulan zayıflama yöntemleri her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Ancak herkesin uygulayabileceği kilo vermeye yardımcı yöntemler de vardır. Zayıflamanın yolları kişiden kişiye değişse de diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından belirtilen standart sağlıklı beslenme yöntemleri kişiye özel şekillendirildiğinde faydalı olmaktadır. Kısaca; zayıflamanın yolu, hayatı yeniden düzenlemekten ve yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmekten geçmektedir.

Zayıflamak; kişinin kilosu, yaşı, cinsiyeti, metabolizma hızı ve beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgilidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış ve herkesin zorlanmadan uygulayabileceği zayıflama yöntemleri ile kilo vermek daha kolay olabilir. Kilo verme yöntemleri, sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirirken size doğru bildiğiniz yanlışları da öğretecektir.

Kilo vermenin yolları arasında en önemli 2 şey; sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktır. Bunun yanında hayatın merkezine alınması ve alışkanlık olması gereken zayıflama yolları da vardır. Bunlar hem kilo vermemizi hem de sağlıklı bir hayat sürmemizi sağlar. En basit zayıflama yöntemleri ise şunlardır:

1. Motive Olmak

Kilo vermeye yardımcı yöntemler arasında en önemlisi motive olmaktır. Zayıflamak için motivasyon her şeyden daha etkilidir. Her gün “Bugün kilo veriyorum, bugün çok güzelim” denmelidir. Ayrıca zayıflama sürecinde ailelerden ve arkadaşlardan destek alınmalıdır. Verilen kiloların sevincini yaşamak kararlılığı artıracaktır. Kişi kendini ödüllendirerek de zayıflama sürecini eziyetten çok eğlenceye dönüşmesini sağlar. Hafif bir tatlı yemek kişiyi mutlu edecektir. Kilo vermeye yardımcı öneriler arasında en etkili olan motivasyon yaratmaktır.

2. Porsiyonları Azaltmak

Kilo vermeye yardımcı yöntemler içinde bir diğeri küçük porsiyonlarla beslenmektir. Zayıflamaya karar verdikten sonra yapılması gereken porsiyonları azaltmaktır. Porsiyonları azaltmak sevilen yemeklerin yenilmemesi değildir.

Zayıflamanın yollarından ilki, sevilen ve sık tüketilen besinlerin porsiyonları yarıya indirilmesidir. Tabağın bir çeyreğine karbonhidrat, bir çeyreğine protein ve yarısına da sebze eklenmelidir. Küçük tabaklarda yemek yenmeli ve tamamen doymaya çalışılmamalıdır.

3. Açken Alışveriş Yapmamak

Kilo vermenin yolları arasında bir de açken alışverişe çıkmamak yer alıyor. Zayıflamak için sağlıklı besinler almaya gidilen marketlerden poşetler dolusu sağlıksız besinle ayrılmak kilo vermeye engel olacaktır. Açken markete gidildiğinde karbonhidrat ve tatlı ağırlıklı besinler tercih ediliyor.

Kişiler markete gitmeden önce alınacaklar listesi hazırlamalı ve bu listeye bağlı kalınmalıdır. Atıştırmalık olarak sağlıklı kuruyemişler alınabilir. Kilo vermeye yardımcı yöntemler sadece yemek yemekle sınırlı değil.

[widget-87]

4. Bol Su İçmek

Zayıflamanın yolları içinde en etkili ve en önemli olanı su içmektir. Kişinin bol su içmesi metabolizmasını hızlandıracağı için kilo vermesi de kolaylaşacaktır. Günde en az 2 litre su tüketmek hem zayıflamaya yardımcı olur hem de kişinin ileride karşılaşacağı herhangi bir böbrek hastalığının önüne geçmesini sağlar. İşte, okulda veya evde gün içerisinde su tüketmek çok önemlidir. Eğer günde 2 litre su içemiyorum diyorsanız suyun içerisine salatalık veya limon dilimi koyarak suyun içimini daha kolay hale getirebilirsiniz. Kilo verme yöntemlerinin her zaman bir alternatifi vardır...

5. Spor Yapmak

Zayıflamak için sağlıklı beslenmek kadar egzersiz yapmak da önemlidir. Kişiler, gün içerisinde besinlerden aldıkları enerjiyi harcamak için spor yapmalılardır. Bu nedenle günde en az 30 – 40 dakika yürüyüş yapmak kilo vermeye yardımcı öneriler içindedir.

Zayıflamaya yardımcı öneriler arasında yer alan sporla form kazanılabilir ve vücut sağlığı yerine gelir. Yüzme, tenis ve koşu gibi sporlar da kasları çalıştırarak kişiye fit bir görünüm kazandırır. Zayıflamanın yolu düzenli egzersiz yapmaktır.

6. Alternatiflerle Beslenmek

Zayıflama yöntemleri arasında alternatif besinlerin tüketilmesi de yer alıyor. Sürekli aynı yiyecekleri tüketmek metabolizmayı yavaşlattığı için kilo vermek zorlaşacaktır. Bu yüzden her öğün farklı besinler tüketmek gereklidir.

Sabah kahvaltıda yumurta yendiyse öğle yemeğinde ızgara veya salata tercih edilmelidir. Gün içerisinde farklı besinler tüketmek vücudun protein, vitamin ve karbonhidrat dengesini de koruyacaktır. Kilo vermeye yardımcı yöntemler besin çeşitliliğiyle de yakından ilişkilidir.

7. Düzenli Uyumak

Kilo vermeye yardımcı yöntemler arasında bir de düzenli uyumak yer alır. Günde 7 – 8 saat uyumak vücudun uyku ihtiyacını karşılamış olur. Düzensiz ve yetersiz uyumak ertesi gün daha aç ve iştahlı hissedilmesine neden olmaktadır.

Yatmadan önce tüm elektronik cihazları fişten çekip cep telefonunu kapatmak kişinin daha kaliteli uyumasını sağlar. Kilo vermenin yollarından olan düzenli uyku kişinin daha az acıkmasına ve böylece zayıflamasına yardımcı olur.

Kilo vermenin yolları içinde en basit 7 adımı anlattık. Bu adımları hayata geçirdiğinizde hem düzenli yaşamaya hem de kilo vermeye başlayacağınız kesin! Zayıflama yöntemleri ve kilo vermenin yolları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen diyetisyeninizden randevu alın, bilinçsiz diyetlerden ve beslenme programlarından kaçının. Diyetisyenle birlikte kilo vermek sandığınızdan kolay olacak…

[widget-89]

Yorum Yap