Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diyet ya da Egzersiz Yapamam Diyenler İçin Alternatif Zayıflama Yöntemi

Liposuction yani yağ aldırma, fazla kilolarıyla sorun yaşayan ve doğal yollarla zayıflayamayan kişilere uygulanan cerrahi yağ dokusu alma işlemidir. Yağ aldırma ameliyatı fazla kilolarından şikayet eden kişilerin başvurdukları son zamanlarda çok popüler olan estetik ve güzellik uygulamalarındandır.

Liposuction (yağ aldırma) karın, kalça, bacak içleri, koltuk altları ve yüzün belli bölgelerine uygulanmaktadır. Güvenli bir uygulama olan liposuction uzman estetik cerrahları tarafından yapılmalıdır. Yağ aldırma sonrasında ise kişinin beslenmesine ve yaşam şekline dikkat etmesi, alınan kiloların geri dönmemesi açısından önemlidir. Peki liposuction nasıl yapılır? Yağ aldırma zararlı mı? Aklınızdaki soruların yanıtını verelim…

 

Liposuction (yağ aldırma) Kimlere Uygulanır?

Liposuction (yağ aldırma) işlemi diyet ve egzersiz yapmış olmalarına rağmen, vücutlarında istenmeyen yağlarından kurtulamayan herkes için uygulanabilir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayanlarda da liposuction yöntemi geçerlidir.

Liposuction (yağ aldırma) şeker hastalığı, ciddi kalp ya da akciğer sorunu ile dolaşım problemi olan bireylerde, ya da yağ aldırma işlemi yapılacak bölgeden yakın bir geçmişte ameliyat olan bireyler için riskli olabilir. Doktorlarına danışarak liposuction için onay alabilirler.

[widget-87]

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction nasıl yapılır sorunuza gelecek olursak; yağ aldırma işlemi cilt altında bulunan fazlalık yağ dokusunun, ince metal kanüller kullanılıp, küçük kesilerden girilerek alınması işlemidir. Liposuction (yağ aldırma) öncesinde hastanın vücudundaki fazla yağ dokularının olduğu alanlar işaretlenir. Vücuttaki bölgeden alınacak yağ miktarına ve bu alana uygun olacak kanül seçimi yapılır. Genel olarak kanüller 2-5 mm çapında ve 10-45 cm uzunluğunda olur.

Liposuction nasıl yapılır diyenler için bölgesel yağ aldırma işlemine başlamadan önce cilt altında kanamayı azaltan ve yağ dokusunun kolay alınmasını sağlayan bir karışım enjekte edilir. Hücrenin şişmesini sağlayan bu enjeksiyon sonrasında küçük kesikler atılır ve içeriye borular yerleştirilir. Bölgede olan fazlalık yağlar alınır ve bölgenin hacmi düşürülür.

Liposuction (yağ aldırma) uygulaması uzman estetik cerrahı tarafından hastane ortamında yapılır. Genel anestezi ya da spinal anestezi altında uygulanır. Liposuction yani yağ aldırma yaklaşık olarak 1-2 saatlik bir işlemdir. Genellikle dikiş atılmamakla birlikte bandaj yardımı ile izler kapatılmaktadır. Liposuction sonrası hastalarda herhangi bir ağrı ve şikayet görülmemektedir. Liposuction zararlı olmayan bir uygulamadır.

Yağ aldırma yöntemi olarak ultrason ışıkları da kullanılmaktadır. Farklı klinik ve hastanelerde uygulanan bu yöntemle parçalanan hücreler ekstra bir sıvıya ihtiyaç kalmadan direk vakumlanabilmektedir.

Yağ Aldırma Zararlı Mıdır? Kilolarınız Geri Dönmesin!

Liposuction (yağ aldırma) iyileşme dönemi hızlı olan ve sonuçları hemen görülen bir uygulamadır. Ameliyattan sonra 15 gün korse takar. Eğer sarkma varsa korse takma süresi 2 ay olabilir. Ödem ve şişlikler de 1 hafta içinde tamamen ortadan kalkmaktadır. Liposuction zararlı olmayan bir uygulamadır ancak kişi tedavi sonrası sağlığına dikkat etmezse tekrar kilo alabilir.

Unutmamak gerekir ki liposuction bir kilo verdirme ameliyatı değildir. Yağ aldırma işleminde amaç bozulmuş olan vücut hatlarını düzgün hale getirmektir. Eğer diyet ve egzersiz ile kilo verebilecekseniz ilk olarak önerilen yöntemler diyetisyeninizden gelecektir. Ancak yine de orantısız yağ birikimlerinizden rahatsız iseniz hekiminizin önerisiyle liposuction yaptırmanızda yarar vardır.

Liposuction nedir, liposuction nasıl yapılır, yağ aldırma zararlı mı sorularınızı diyetisyeninize sorun…

[widget-109]

Yorum Yap