Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Corona Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Corona Virüsten Nasıl Korunuruz?

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri oldukça zor zamanlar geçiriyoruz. Evde sıkılmamak için kendimize yeni uğraşlar buluyor, bağışıklığı güçlendiren yiyecekleri araştırarak olabildiğince corona virüsten korunmaya çalışıyoruz. Kapanma dönemi her ne kadar yeme alışkanlıklarımızı bozmuş olsa da dengeli ve sağlıklı corona virüs beslenmesine uyabilmenin yöntemleri var. Dilerseniz ilk olarak corona virüsten korunma yollarını inceleyelim.

 

Corona Virüsten Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Çoğumuz işe veya okula gitmeye devam ediyoruz. Ya da yaşamımızı bir şekilde devam ettirebilmek için markete, kasaba, bakkala veya fırına gidiyoruz. Yani her durumda insanlarla bir araya geliyoruz. Bu durumda mutlaka ama mutlaka maske takmamız gerekiyor. Özellikle para alışverişi yapıldığında elleri sık sık yıkamak, bu mümkün değilse de dezenfektan veya kolonya kullanmak gerekiyor. Aynı şekilde yaşam alanlarımızı sık sık havalandırmamız da içerideki havanın tazelenmesi açısından çok önemli. Peki, corona virüsten korunmak için tek önlem maske ve el hijyeni mi? Tabii ki hayır.

Corona virüsten nasıl korunuruz sorusunun en önemli yanıtı, beslenmeye dikkat etme. Corona virüs beslenmeyle önlenebilir, yani bağışıklığınız ne kadar yüksek olursa, vücudunuz ne kadar dinç olursa bu hastalığa yakalanma riskiniz de o kadar azalır. Peki, coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Corona virüs beslenmesinde elbette bağışıklık güçlendiren gıdalar var. Bunları bir önceki makalemizde detaylıca açıklamıştık. Yaban mersini, yumurta, ıspanak, kırmızı et, sarımsak, turşu, ev yapımı yoğurt ve domates gibi bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerin faydalarını, makalemizden öğrenebilirsiniz.

[widget-87]

Evde Sıkılmamak İçin Yemeğe Sarılmayın!

Coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz, corona virüs beslenmesinde hangi gıdalara yer vermeliyiz gibi soruların yanıtlarını bulduğumuza göre şimdi hemen hemen herkesin muzdarip olduğu bir diğer duruma değinelim. Pek çoğumuzun evde sıkılmamak için abur cuburlara sarıldığını, televizyon başında şekerli ve işlenmiş gıdalar tüketerek vakit geçirdiğini biliyoruz. Bu sağlıksız baş etme yöntemi, corona virüsten korunmanızı değil, tam tersi vücudunuzun sağlığını bozarak mikrobik bakteriyellere açık hale gelmenize neden olur.

Bu yüzden corona virüsten korunmak için evde vakit geçirirken tam tersi sağlığınızdan olmayın! Bir şeyler yeme ihtiyacı duyduğunuzda bu açığı, sağlıklı atıştırmalıklarla kapatın. Kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik, leblebi ve çiğ badem gibi kuruyemişleri her gün bir avuç tüketebilirsiniz. Bu kuruyemişlerin tüketimi corona virüs beslenmesine uygun olduğu gibi aynı zamanda da corona virüsten korunmanızı sağlar.

Evde Nasıl Vakit Geçirilir? – Corona Virüsten Nasıl Korunuruz?

Evet, haklısınız, evde vakit pek de hızlı ilerlemiyor. Özellikle kapanma döneminde yapılacak hiçbir işimiz kalmadı. Onlarca dizi izleyip bir kütüphane dolduracak kadar kitap da okuduk. Peki, şimdi ne yapacağız. Merak etmeyin, evde nasıl vakit geçirilir sorusu için de önerilerimiz olacak.

Madem corona virüsten korunmak için evlere kapandık, o halde iş veya ders yoğunluğundan şikayet ettiğimiz bunca zamanın acısını çıkaracak ve bol bol dinleneceğiz. Belgesel izleyecek, müzik dinleyeceğiz. Hatta müzik açıp keyifle dans bile edebilirsiniz. Böylece egzersiz de yapmış olursunuz. Bunun dışında çiçeklerimizle ilgilenecek, evimize yeni bir düzen vereceğiz. Ailecek kutu oyunları oynayacak, birbirimizle yarışacağız. Bu sürecin de geçici olduğunu unutmayacağız…

[widget-100]

Yorum Yap