Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bağışıklık Güçlendiren Besinlerin Bu Etkilerini Görmezden Gelmeyin!

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Neler Tüketmeniz Gerektiğini Biliyor musunuz?

Herkes sağlıklı bir yaşam için meyve ve sebze tüketilmesi gerektiğini bilir fakat bağışıklığı güçlendirici yiyeceklerin hangisi olduğu konusunda emin olamaz. Kulaktan dolma bilgiler de çoğu zaman yanlış beslenme alışkanlıkları kazanılmasına neden olur. Çünkü bağışıklık güçlendiren besinler her zaman sadece fayda vermez. Çeşitli hastalıkları olan kişiler için bağışıklığı güçlendiren yiyecekler dahi olsa tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Merak etmeyin; şimdi sizleri bağışıklık güçlendiren besinler konusunda aydınlatacağız. Ancak ilk olarak bağışıklık sisteminden ve bağışıklık sisteminin çalışma prensibinden başlamak daha doğru olur. Bağışıklık sistemi organ, hücre, doku ve proteinlerden oluşur. Bunlar birleşerek enfeksiyon veya hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle savaşan süreçleri yönetir. Yani sürekli olarak doktorların yaptığı “Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, bağışıklığı arttıran besinler tüketin.” uyarısı, aslında mikrop ve bakterilerin vücudunuza girmesini engellemek oluyor.

Bağışıklığı Güçlendirici Öneriler – Daha Dayanıklı ve Dinç Bir Vücuda Sahip Olun!

Bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerin tüketimi her zaman çok önemli. Her ne kadar bağışıklık güçlendiren besinler konusunda koronavirüsle birlikte hayatımızda çok daha fazla önem kazansa da aslında grip ve nezle gibi mikrobik hastalıklar başta olmak üzere tüm hastalıklara karşı vücudumuzu korumak için bağışıklığı arttıran besinler tüketmemiz gerekir. Aynı şekilde bol su tüketimi, düzenli egzersiz ve sağlıksız alışkanlıkları bırakmak da bağışıklığı güçlendirmek için yapılacak önemli adımlardandır.

Bağışıklık Güçlendirici Besinler – Doğru Besleniyor musunuz?

Çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanın, hücrelerinizi yenilemenin, kısacası vücudunuza sizi koruyan bir kalkan yerleştirmenin sırrı, bağışıklık güçlendiren besinler demiştik. Peki, bağışıklık güçlendirici bu besinler hangileri?

  • Yaban mersini: Yaban mersini, antosiyanin adı verilen flavonoid içerdiğinden solunum yollarının bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynar. Bağışıklığı arttıran besinlerden yaban mersini tüketimini artırdığınızda soğuk algınlığı, grip ve nezleye daha az yakalandığını fark edebilirsiniz.
  • Zerdeçal: Bağışıklık güçlendirici öneriler listesinde kendine her zaman bir yer bulan zerdeçal, içerdiği kurkumin pigmentiyle antioksidan ve antiinflamatuar etkiler göstererek kişinin bağışıklığını güçlendirir. Zerdeçalı isterseniz çay olarak isterseniz de yemeklerin içinde tüketebilirsiniz.
  • Brokoli: Bağışıklık güçlendiren besinler listemizde elbette ki C vitamini kaynağı brokoli de var. Güçlü antioksidanlar içeren brokoli, bağışıklık sistemini desteklemede en etkili sebzelerden biridir. Brokoliyi dilerseniz salata dilerseniz de haşlanmış sebze yemeği olarak tüketebilirsiniz. Eğer sık sık hastalanan veya okul çağında olan bir çocuğunuz varsa bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerden brokoliyi daha çok tüketmesini sağlayabilirsiniz.
  • Tatlı patates: Karoten açısından zengin olan tatlı patates, güçlü bir antioksidandır. Cilt hasarlarını iyileştirir ve UV ışınlarından korur. Bu yönüyle hemen herkesin bağışıklık güçlendirmek için tercih etmesi gereken bir gıdadır.
  • Sarımsak: Bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerden bahsederken sarımsağı es geçmek olmaz tabii ki. Sarımsağı en özet şekilde şöyle tanımlayabiliriz: Evinizdeki ilaç. Başta soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar olmak üzere mikrobik kaynaklı tüm problemlerde iyileştirici etkisi vardır. Düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin daha az enfeksiyon geçirdiği de gözlemlenmiştir.
  • Portakal: Bağışıklığı güçlendirici öneriler listesinde portakalın mutlaka olduğunu tahmin etmişsinizdir. Portakal veya portakal suyu, aslında tam da tahmin ettiğiniz gibi mükemmel bir bağışıklık artırıcı! İçerdiği yoğun C vitamini de hastalıkların semptomlarını azaltıcı etkiye sahip.
  • Çiğ badem: Çiğ kuruyemişlerin sağlıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bademin, farklı bir etkisi daha var. Bağışıklığı güçlendirici besinler arasında yer alan çiğ bademde manganez, magnezyum, lif ve E vitamini bulunur. Her gün küçük bir avuç çiğ badem yediğinizde hem sağlıklı bir atıştırmalık tüketmiş olur hem de bağışıklık sisteminizi iyileştirmiş olursunuz.
  • Kefir: Genellikle sindirim sistemini düzenlemek için tüketilen kefir, bakterilerle savaşma, toksinleri atma ve inflamasyonu azaltma konusunda destekleyicidir. Her gün bir bardak kefir tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

[widget-87]

Hayatınızda Bağışıklık Güçlendirici Besinlere Yer Açın!

Bağışıklık güçlendiren besinler, aynı zamanda diyetisyenlerin sağlıklı ve dengeli beslenme için de önerdiği gıdalardır. Dolayısıyla siz bu antioksidan kaynağı besinleri beslenme programınıza eklediğinde vücudunuzu hastalıklara karşı daha iyi korur, bakterilere karşı savaş açar ve daha dinç hissedersiniz.

Tabii ki sağlıklı yaşam için yapmanız gereken sadece bağışıklık güçlendirici yiyecekler tüketmek değil. Hayatınızda mutlaka sporun da bir yeri olsun. Eğer yaşınız buna uygun değilse ya da herhangi bir sağlık probleminiz varsa günde yarım saat de olsa orta tempoda yürüyüş yapın. Sigara ve alkol tüketiminden uzaklaşın. Ve nereye giderseniz gidin, yanınızda mutlaka su şişeniz de olsun… İşte bağışıklığı güçlendirmek için yapabilecekleriniz…

[widget-100]

Yorum Yap