Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Korona Virüsten Korunma Yolları

Coronadan Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Korona virüsten korunma yollarından en önemlisi, düzenli ve dengeli beslenmektir. Evet maske takacağız, fiziksel temastan kaçınacağız ve hijyenimize dikkat edeceğiz. Fakat en az bunlar kadar önemli olan bir diğer konu da corona virüsten korunmak için daha sağlıklı bir yaşam formuna geçmek. Fast food yiyecekler, şekerli ve işlenmiş gıdalar, korona virüsten korunma yollarını uygulamak isteyenler için tavsiye edilmiyor.

Hatta tam tersi vücut dengesini ve bağışıklığı azaltıyor. Yetersiz ve sağlıksız beslenme, enfeksiyon kapma riskini artırıyor. Vücut enfeksiyonla savaşırken bunu üç aşamada yapar: Akut aşama, kararlı aşama ve iyileşme aşaması. Enerji ihtiyacınız da hastalık öncesi beslenme durumunuza göre değişir. Bu yüzden bağışıklığı güçlendiren gıdalar tüketmeye her zaman özen göstermeli ve corona virüs beslenme düzenini bir rutin haline getirmeliyiz.

Corona Virüsten Korunmak İçin Bağışıklık Güçlendiren Gıdalar Hangileri?

Korona virüsten korunmanın yollarından en önemlisinin sağlıklı ve dengeli beslenme olduğunu söyledik. Bağışıklığı güçlendiren besinlerden oluşan bir beslenme programı, vücudu virüslerin saldırısına karşı korur ve sağlam bir bağışıklık sistemi sağlar. Bağışıklık güçlendirici yiyecekler tüketen biri, enfeksiyon insidansı ve düşük kronik hastalık ile güvende olur. Şimdi sizlere coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz ve bağışıklığı güçlendiren yiyecekler hangileri sorularının yanıtlarını vereceğiz.

  • Yaban mersini: Bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynayan yaban mersini, en etkili bağışıklık güçlendiren gıdalardan biridir. Sık sık yaban mersini tükettiğinizde soğuk algınlığı, grip ve nezleye daha az yakalanırsınız.
  • Zerdeçal: Bağışıklık güçlendirici besinler listesinde bulunan zerdeçal, içerdiği kurkumin pigmentiyle antioksidan ve antiinflamatuar etki göstererek kış mevsimlerinde koruyucu bir kalkan görevi görür.
  • Sarımsak: Başta soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar olmak üzere mikrobik kaynaklı tüm problemlerde iyileştirici etkisi vardır. Düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin daha az enfeksiyon geçirdiği de gözlemlenmiştir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler: Bağışıklık güçlendirici yiyeceklerden olan ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler; A, C, E ve K vitaminlerini içerdiğinden mükemmel bir mikropsavardır.
  • Yeşil çay: Genellikle vücudun formunu korumak için tüketilen ve toksin attırıcı özelliği bulunan yeşil çay, bağışıklık güçlendiren gıdalardandır. Güçlü bir antibakteriyel ve antiviral olan bu mucizevi içecek, başta koronavirüs, grip, nezle ve soğuk algınlığı olmak üzere tüm mikrobik hastalıklarla savaşmaktadır.
  • Elma: Yapılan araştırmalarda elmanın içerisinde fitokimyasal antioksidan içeriği olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da demek oluyor ki corona virüsten korunmak için her gün 1 elma tüketmek, vücudunuza doğal bir bağışıklık artırıcı kazanmanız anlamına geliyor.
  • Ev yapımı yoğurt: Canlı bakteri içeren yoğurt, hem iyi bir protein kaynağı hem de bağışıklık kazandırıcıdır. Corona virüs beslenmesinde her gün bir kase yoğurt mutlaka yer almalıdır.

[widget-87]

Korona Virüsten Korunma Yolları – Bağışıklık Güçlendiren Gıdalar Tükettiniz Peki Ya Şimdi?

Taze sebze ve meyveleri corona virüs beslenme programınıza ekledikten sonra sırada vücudu dinç ve dinamik tutmak var. Hareketsiz bir yaşam, hastalığın en büyük dostudur. Bu yüzden korona virüsten korunma yollarının en önemlisi, egzersiz yapmaktır. Bu, yaşınıza uygun herhangi bir egzersiz olabilir. Evde pilates veya jimnastik yapabilirsiniz. Eğer bu egzersiz size uygun değilse korona virüsten korunma yolları olarak her gün en az yarım saat olacak şekilde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca su tüketimine de önem vermeyi ihmal etmeyin. Su, vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli bileşendir.

Corona Virüs Beslenme – Doğru Beslenerek Corona Virüsten Korunmak Mümkün!

Coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz sorusunu detaylı bir şekilde açıkladık. Artık bağışıklık güçlendirmek için besinlerin hangileri olduğunu, neler tüketmeniz gerektiğini daha iyi biliyorsunuz. Korona virüsten korunma yolları olarak başlangıçta beslenmenize dikkat ettiğinizde zaten yolu yarılamış olursunuz. Bir de egzersiz, bol su tüketimi ve hijyene dikkat ederseniz korona virüsten korunmanın yollarını tam anlamıyla gerçekleştirirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap