Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Corona Virüsünden Korunmanın Yolları

Beslenmenize ve Hijyeninize Dikkat Edin! – Koronadan Korunma

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artmasının ardından hemen herkes korona belirtilerini ve koronavirüsten korunma yollarını araştırmaya başladı. Şimdi biz de sizler için korona nasıl bulaşır, koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir ve koronavirüse iyi gelen yiyecekler hangileridir sorularını yanıtlayacağız. Hayvanlardan insanlara bulaşabilen corona virüsten korunma yolları uygulanmadığında, ağır solunum sendromuna neden olabilecek durumlar yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. 7 Ocak 2020’de ise daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni tip corona virüs tanımlanmıştır. Hastalığın adı ise COVID-19 olarak kabul edilmiştir.

 

Korona Belirtileri Nelerdir?

İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilen corona virüs, basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna kadar değişken belirtiler gösterebilmektedir. Kuluçka süresi 2 – 14 gün olan korona belirtileri arasında; burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş yer almaktadır. Koronavirüsten nasıl korunulur konusu üzerine iyi araştırma yapılmadığında bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Korona Nasıl Bulaşır?

Corona virüsten korunma yolları kadar koronanın insanlar arasında nasıl yayıldığı da önemli bir konudur. Corona virüsü, hayvanlar ve insan teması ile yayılabilir. Genellikle sağlıklı bireyin enfekte kişinin vücut salgısıyla temas etmesi sonucu corona virüs bulaşır. Hasta kişilerin öksürme ve hapşırma yoluyla saçtığı damlacıklar, diğer bireylerin temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun yüzeyi ve el sıkışma yolu ile bulaşabilir. Bu nedenle koronavirüsten korunma yolları nelerdir diyenlerin ilk olarak hasta kişilerle temastan uzak durmalarını, elleriyle yüzlerine, ağız ve burun çevrelerine dokunmamalarını söylemek gerek.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

Corona virüsten korunma yolları, çok basittir. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur ve doktorlar teşhisten sonra ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi ilaçlarla belirtileri hafifletmek için tedavi uygularlar. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku da tedavi sürecinde faydalı olmaktadır. Peki korona virüsten korunmak için hangi önlemler almanız gerek? İşte corona virüsten korunmanın yolları:

 • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
 • Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir.
 • El hijyenine önem verilmelidir. Sık aralıklarla en az 20 saniye olacak şekilde sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikler kullanılmalıdır.
 • Hasta insanlar ya da çevresiyle doğrudan temas olması halinde eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Çiftlik hayvanları ya da vahşi hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.
 • Asansör yerine merdiven kullanmak virüsün yayılmasını azaltacaktır.
 • Koronavirüsten nasıl korunulur diyenler, tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.
 • Koronavirüsten korunmanın yolları olarak kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
 • Öksürürken ya da hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendille ağız ve burun kapatılmalı, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalıdır.
 • Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmalı, en kısa sürede ellerinizi yıkamalısınız.
 • Corona virüsten korunmanın yolları olarak enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeyler dezenfekte edilmelidir.
 • Et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenilmeli, besinler iyi bir şekilde yıkanmalıdır.
 • Egzersiz yapmaya ve uyku düzenine dikkat edilmesi virüsün etkisini azaltmaktadır.
 • Hastalık belirtileri başladığı zaman mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak ve sağlık kuruluşuna ulaşırken maske takmak çok önemlidir.
 • Meyve ve sebze gibi koronavirüse iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir.

Koronavirüse İyi Gelen Besinler Hangileri?

Corona virüsten korunmanın yollarından en önemlisi, dengeli ve düzenli beslenmek. Fast food ağırlıklı ve sağlıksız bir beslenme düzeni, sizi yalnızca korona belirtilerine karşı değil, pek çok hastalığa karşı da açık hale getirir. Bu yüzden et, süt, meyve, sebze ve yumurta gibi koronavirüse iyi gelen besinler sık sık tüketilmelidir. Koronavirüse iyi gelen yiyeceklere ek olarak vücudu susuz bırakmamak adına günde 2-2.5 litre su tüketmeye de özen gösterilmelidir.

Tedbirinizi Alın, Panik ve Stres Yapmayın! – Corona Virüsten Korunmanın Yolları

Corona virüsten korunmanın yolları nelerdir diyenlere öncelikli olarak el hijyenine dikkat etmelerini ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Hapşırma ya da öksürme gibi korona belirtileri gösteren insanlarla aranızda en az 1 metre mesafe olmasına dikkat etmeli, evinize ulaştığınızda kıyafetlerinizi yıkamalı ve kişisel hijyeninizi sağlamalısınız. Sağlıklı beslenerek bağışıklığınızı güçlendirirseniz koronavirüsten korunmanın yollarını keşfetmiş olursunuz.

Tedbirinizi alarak virüsle karşılaşma ihtimalinizi düşürürsünüz. Hijyen ve kalabalıktan uzak durmak da koronavirüsten nasıl korunulur, sorusunun en büyük yanıtı, unutmayın!

[widget-100]

Yorum Yap