Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Corona Virüsünden Korunmanın Yolları

Kalabalık Alanlardan Uzak Durun, Ellerinizi Yıkayın, Sağlıklı Beslenin!

Türkiye’de corona virüsü vakalarının artmasının ardından hemen herkes Corona Virüsünden nasıl korunacağını araştırmaya başladı. Corona virüsü nedir, nasıl bulaşır, kimlere ne kadar etki eder merak konusu oldu. Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan ve hızla yayılan Corona Virüsün kaynağını, nasıl bir yayılım gösterdiğini, belirtilerini ve korunma yollarını sizler için araştırdık. Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu virüs, ağır solunum sendromuna neden olabilecek bir virüstür. Yapılan araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. 2003 yılında SARS-CoV olarak ortaya çıkmış ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmuş bu virüs yaklaşık 10 yıl sonra Suudi Arabistan’da MERS-CoV olarak görülmüştür. 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen ölüm vakaları bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de ise daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni tip corona virüs tanımlanmıştır. Hastalığın adı ise COVID-19 olarak kabul edilmiştir.

  

Koronavirüs Belirtileri Nasıldır?

İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilen Coronavirus, basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna kadar değişken belirtiler gösterebilmektedir. Kuluçka süresi 2 – 14 gün olan koronavirüs belirtileri arasında; burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş yer almaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü (Koronavirüs), hayvanlar ve insan teması ile yayılabilir. Hastalığın, Çin'in 11 milyon nüfuslu kenti Vuhan'daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Genellikle sağlıklı bireyin enfekte kişinin vücut salgısıyla temas etmesi sonucu corona virüsü bulaşıyor. Hasta kişilerin öksürme ve hapşırma yoluyla saçtığı damlacıkların diğer bireylerin temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun yüzeyi ve el sıkışma ile bulaşabilir. Bu nedenle corona virüsünden nasıl korunmalıyız diyenlerin ilk olarak hasta kişilerle temastan uzak durmalarını, elleriyle yüzlerine, ağız ve burun çevrelerine dokunmamalarını söylemek gerek.

[widget-87]

Corona / Covid-19 (Korona) Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Coronavirüs için henüz geçerli bir tedavi yöntemi ya da aşı yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur ve doktorlar teşhisten sonra ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi ilaçlarla belirtileri hafifletmek için tedavi uygularlar. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi sürecinde faydalı olmaktadır. Peki korona virüsten korunmak için hangi önlemler almanız gerek? Coronavirüs için alınacak önlemler ve dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

 • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
 • Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir.
 • El hijyenine önem verilmelidir. Sık aralıklarla en az 20 saniye olacak şekilde sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikler kullanılmalıdır.
 • Hasta insanlar ya da çevresiyle doğrudan temas olması halinde eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Çiftlik hayvanları ya da vahşi hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.
 • Asansör yerine merdiven kullanmak virüsün yayılmasını azaltacaktır.
 • Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.
 • Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
 • Öksürürken ya da hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendille ağız ve burun kapatılmalı, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalıdır.
 • Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmalı, en kısa sürede ellerinizi yıkamalısınız.
 • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeyler dezenfekte edilmelidir.
 • Et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenilmeli, besinler iyi bir şekilde yıkanmalıdır.
 • Egzersiz yapmaya ve uyku düzenine dikkat edilmesi virüsün etkisini azaltmaktadır.
 • Hastalık belirtileri başladığı zaman mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak ve sağlık kuruluşuna ulaşırken maske takmak çok önemlidir.

Tedbirinizi Alın, Panik ve Stres Yapmayın!

Coronavirüsten korunmak için yapmanız gereken en önemli şey el hijyeninize dikkat etmek ve kalabalık ortamlardan uzak durmaktır. Hapşırma ya da öksürme belirtileri gösteren insanlarla aranızda en az 1 metre mesafe olmasına dikkat etmeli, evinize ulaştığınızda kıyafetlerinizi yıkamalı ve kişisel hijyeninizi sağlamalısınız. Sağlıklı beslenerek bağışıklığınızı güçlendirirseniz korona virüsünden korunmuş olursunuz.

Panik yapmadan, tedbirinizi alarak virüsle karşılaşma ihtimalinizi düşürürsünüz. Hijyen ve kalabalıktan uzak durmak en büyük önlem, unutmayın!

[widget-100]

Yorum Yap