Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Covid 19 Beslenme Düzeni – Bağışıklığı Ne Güçlendirir?

Corona Virüsten Korunmak İçin Nasıl Bir Beslenme Programı Uygulamalıyım?

Covid 19 beslenmesi de nedir, diye düşünebilirsiniz. Aslında Covid 19 beslenmesi, şu anda herkesin uygulaması gereken ve corona virüsten korunmak için önemli bir yol olan beslenme planıdır. Corona virüse karşı bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerden oluşan beslenme programıyla vücudunuza mikrobik kaynaklı hastalıklara karşı daha sağlam bir savunma mekanizması kurar, kendinizi korumaya alırsınız.

 

Corona Virüse Karşı Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler Hangileri?

Corona virüs beslenmesi, kişiye özeldir. Yani standart bir Covid 19 beslenme planı olamaz. Çünkü tansiyon, şeker ve tiroid gibi rahatsızlıklara göre tüketeceğiniz yiyeceklerde farklılıklar görülebilir. Corona virüsten korunmak ve doğru Covid 19 beslenme programını uygulamak için mutlaka bir diyetisyenden destek almanız gerekir. Örneğin, şeker hastasıysanız ve corona virüsten korunmak için her gün fazla miktarda meyve tüketirseniz bu, şekerinizin çıkmasına neden olur. Dolayısıyla Covid 19 beslenme planının yaşınıza ve sağlık durumunuza göre yapılması için diyetisyen desteği almanız gerekir. Şimdi bağışıklığı ne güçlendirir, hep birlikte bakalım.

  • Sarımsak: Kalp dostu olmasıyla bilinen sarımsak, grip, soğuk algınlığı ve koronavirüs gibi mikrobik kaynaklı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde çok etkilidir.
  • Zerdeçal: İçeriğinde bulunan kurkumin bileşeniyle bağışıklık sistemlerinin antiviral görevlisi olan zerdeçal, bağışıklığı ne güçlendirir sorusunun en önemli yanıtıdır.
  • Brokoli: A, C ve E vitaminli yapısıyla antioksidan görevi gören brokoli de covid 19 beslenmesinde mutlaka yer verilmesi gereken bir besindir.
  • Sarı ve kırmızı dolmalık biber: C vitamini denince akla ilk olarak portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi besinler gelebilir. Ancak corona virüs beslenmesine ekleyeceğiniz sarı ve kırmızı dolmalık biber de en az turunçgiller kadar yüksek C vitamini içererek bağışıklığı artırır.
  • Ay çekirdeği: Güçlü bir E vitamini kaynağı olan ay çekirdeği, zararlı organizmaları vücuttan kovan ve corona virüse karşı bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasındadır.

[widget-87]

Corona Virüs Beslenme Programı Nasıl Oluşturulur?

Covid 19 beslenme programı, corona virüsten korunmak isteyen kişilerin faydalandığı diyetisyen destekli planlardır. Diyetisyeniniz, Covid 19 beslenme programını oluştururken rutinlerinize başlama, öğün ve uyku saatlerinizi dikkate alacak. Yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun corona virüs beslenme programını oluşturacak, sağlıklı atıştırmalıklardan oluşan enerjik bir beslenme düzeni oluşturacak.

Bu yüzden hemen bir diyetisyene başvurun ve corona virüsten korunmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini daha iyi öğrenin.  Unutmayın, sağlıklı kalmak için düzenli ve dengeli beslenmek en iyi yöntem.

[widget-100]

Yorum Yap