Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Coronadan Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Corona Virüsten Korunmak İsteyenler İçin Beslenme Önerileri

Koronavirüs, hem etkileri hem de sonuçlarıyla herkesin korkulu rüyası olmuş durumda. Özellikle bağışıklığı zayıf kişiler ve çeşitli hastalıklara sahip olanlar için korona, büyük bir risk taşıyor. Bu durumda akla da ilk olarak corona virüsten korunmak için neler yapılmalı sorusu geliyor.  Corona virüsten korunmak için ilk olarak bağışıklık güçlendirici yiyeceklerden oluşan bir beslenme programı oluşturmak gerekiyor.

Peki, coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz, hangi gıdaları mutfaklarımızdan eksik etmemeliyiz? Bildiğiniz gibi sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak tüm hastalıklara karşı vücudumuzu dirençli hale getiriyor. Fastfood ağırlıklı, sağlıksız bir yaşam formu ise bağışıklığımızı düşürerek hastalıklara yakalanma olasılığımızı artırıyor. Şimdi corona virüs beslenmesinde mutlaka yer verilmesi gereken bağışıklık güçlendiren besinlere göz atalım.

Coronadan Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kaliteli bir beslenme düzenine sahip olmak nedir, biliyor musunuz? Meyve, sebze, baklagil ve protein tüketmeye özen göstermek, bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerden dengeli ve düzenli bir program oluşturmak demektir. Şimdi bağışıklık güçlendiren gıdaları sıralayalım:

  • Tavuk, ton balığı, yumurta ve soğan gibi bol miktarda selenyum içeren besinler,
  • Kuşburnu, portakal, greyfurt, limon, maydanoz, domates, kivi ve karnabahar gibi C vitamini depoları,
  • Kefir, yoğurt ve sirke gibi probiyotikler,
  • Fasulye, nohut, mercimek ve barbunya gibi kurubaklagiller,
  • Peynir, süt, yoğurt ve muz gibi D vitamini içeren gıdalar ile
  • Kırmızı et, tavuk eti ve hindi eti gibi protein ağırlıklı besinleri tüketebilirsiniz.

Coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz sorusunun yanıtı elbette bunlarla sınırlı değil. İşlenmiş gıdalardan, doymuş yağlı ürünlerden ve katkı maddesi içeren yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Aynı zamanda da bol bol su tüketmeniz çok önemli. Ara öğünlerinize çiğ fındık, çiğ badem, ceviz gibi kuruyemişleri de ekleyebilirsiniz.

[widget-87]

Sağlıklı Beslenerek Corona Virüsten Korunmak Mümkün!

Bol miktarda sebze, kuruyemiş ve meyve, kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar, balık ve süt ürünleri ile kırmızı et içeren bir diyet, fiziksel olarak sağlıklı kalmanıza ve herhangi bir virüs veya enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olabilir. Coronadan korunmak için nasıl beslenmeliyiz sorusunu detaylı bir şekilde açıkladığımızı düşünüyoruz. O halde hemen şimdi bağışıklığı güçlendirmek için besinlerden oluşan bir beslenme programı oluşturmak üzere diyetisyene danışın.

[widget-100]

Yorum Yap