Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Altın Çilek Faydaları

Altın Değerinde Bir Meyve!

Altın çilek nedir? Altın çilek faydaları nelerdir?

Altın çilek yeni yeni tanınsa da büyük bir üne kavuştu hatta yükse miktarda tüketimi söz konusu oldu. Altın çilek inka eriği ve yer kirazı olarak da bilinmektedir. Altın çilek, ismini renginden alan yumuşak bir kabuğa sahip şekli çeri domatesini andıran bir meyvedir. Ilıman iklim koşullarında yetişen altın çilek oldukça lezzetlidir. Vitamin ve mineral deposu olan altın çileğin faydaları da saymakla bitmez. Altın çileğin birden fazla türü bulunmaktadır ve bazı türleri yenilmemektedir. Ancak yenilebilen tipik bir altın çileği dokusuyla domatese lezzetiyle ananas ve çileğe benzemektedir.

Altın çilek faydaları hakkında konuşmadan önce altın çileğin nasıl seçilmesi ve tüketilmesi gerektiği konusuna da değinmekte fayda var. Altın çilek alırken renginin parlak olmasına ve dış yüzeyinin zarar görmemiş olmasına özen gösterilmelidir.  Altın çilek taze olarak bulunabildiği gibi kurutulmuş şekilde de karşımıza çıkmaktadır. Hatta tohumundan dahi faydalanmak mümkündür. Asıl lezzeti çiğ yendiğinde alınan altın çilek pişirilerek de tüketilmektedir. Altın çilek serin bir ortamda 1-2 gün muhafaza edilmelidir. Altın çilek denilince akla ilk olarak zayıflamak gelse de faydaları saymakla bitmiyor.  Peki, altın çilek ne işe yarar? Altın çilek faydaları nelerdir?

 

Mucize Meyve Altın Çilek İle Zayıflamak Çok Kolay

Altın çilek nedir? Nasıl tüketilir? Sorularını yanıtladık. Peki, mucize meyve altın çileğin faydaları nelerdir? Öğrenelim… Altın çilek C vitamini, B1, B2,B3 ve karoten gibi çeşitli ve değerli mineral ve vitaminler barındırmaktadır. Tam bir toksin savar olan altın çilek bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı savaşma da yardımcıdır. Oldukça yüksek lif oranına sahiptir. Uzun süre tokluk hissi verir ve kilo vermeye büyük oranda fayda sağlar.  Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırma özelliği ve düşük kaloriye sahip olması da şeker hastaları ve zayıflamak isteyenlere yardımcı önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle de son yıllarda diyet listelerinde yerini almakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

[widget-87]

Altın çileğin faydaları arasında; kan dolaşımını düzenleme, kanı temizleme, idrar yolu enfeksiyonlarını giderme, iltihap önleme, prostat rahatsızlıklarına fayda sağlama,  tümörlerin büyümesini engelleme, cildi koruyarak yaşlanmasını önlemek yer almaktadır. Altın çileğin faydaları arasında yer alan diğer önemli noktalar; kan dolaşımını hızlandırması, zengin miktarda kalsiyum oranı sayesinde kemik gelişimini desteklemesi, yüksek oranda potasyum içermesi, bağırsak parazitlerine karşı etkili olması, kalp hastalıkları tedavisinde etkili olması ve antioksidan zengini olmasıdır.

Altın Çilek İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Altın çilek faydaları nelerdir? Altın çilek ne işe yarar? Sorularını yanıtladık. Peki, altın çileğin zararları var mıdır? Yan etkileri nelerdir? Bunları öğrenelim… Altın çilek faydaları mucize niteliği taşımaktadır. Fakat bunun yanında dikkat edilmesi gereken noktalarda mevcuttur. Tansiyon problemi yaşayanlar, kanı sulandıran ilaçlar kullananlar, diyabet hastaları ve sindirim sistemi sorunu yaşayanlar altın çilek tüketimine dikkat etmelidir. Ayrıca kapsül olarak da tüketilebilen altın çilek bu şekilde faydalarından soyutlanmaktadır. Çeşitli sorun ve rahatsızlıklara yol açabilen altın çileğin kapsül olarak tüketilmesi tehlike arz etmektedir.

Altın çilek faydaları arasında en belirgin özelliği kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Altın çilek sahip olduğu düşük kalori, lif açısından zenginliği ve buna bağlı olarak sindirimi kolay mucizevi bir meyvedir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe sahip ve metabolizma hızlandıran bir yiyecektir. Bu nedenlerden dolayı diyet listelerinde yerini almaktadır. Tabi tüketmeden önce her ihtimale karşı diyetisyen onayı alınmalıdır.

[widget-125]

Yorum Yap