Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Meşe Palamudunun Yararları

Meşe Palamudu İle Her Sabah Zinde Uyanın!

Ülkemizde 18 çeşidi bulunan meşe palamudu kayıngiller familyasından olan bir bitkidir ve Akdenize özgü bir bitki çeşididir. Birçok farklı çeşidi olması ile beraber tadı genelde acıdır. Meşe palamudu çok zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle geçmişte insanların tükettiği bir yiyecek olarak bilinmektedir.

Günümüzde uzmanların meşe palamudunun diyabetli hastalara iyi geldiği yönünde açıklamaları bulunmaktadır. Hatta birçok diyetisyen diyabetli kişilere meşe palamudu kürü uygulamaktadır. Kan şekeri seviyesini dengelemek gibi bir özelliği bulunduğundan meşe palamudu özellikle çörek otu ile ezilerek tüketildiğinde diyabetlilere çok iyi gelmektedir.

Meşe palamudu şeker hastalığı dışında; kabızlık sorunundan vitamin eksikliğine, kan şekeri düşüklüğünden iltihaplı hastalıklara kadar farklı sağlık problemlerine iyi gelmektedir. Doktorların da önerdiği, sağlık kaynağı meşe palamudunun yararları neler, gelin yakından bakalım…

1.Cilt hastalıklarını önler.

Meşe palamudu neye iyi gelir diyorsanız hücre hasarını iyileştirir ve yeni hücrelerin oluşmasını hızlandırır, diyebiliriz. Egzama problemlerini de en aza indiren meşe palamudu aynı zamanda içerisinde kendisine has bir yağ bulundurduğundan cilt kuruluğunu gidermede kullanılmaktadır. Cildin nefes almasını sağlar ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır.

2.Sindirimi hızlandırır.

Meşe palamudu yararları arasında bağırsakları çalıştırması da vardır. Özellikle ishal ve mide ekşimelerinde önleyici etkisi bulunmaktadır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunması nedeniyle sindirimin de gelişmesini sağlar. Bu durum yine kilo vermek isteyen kişiler için kurtarıcıdır. Bağırsaklarınızı temizlemek istiyorsanız meşe palamudu tüketmelisiniz.

[widget-87]

3.Diyabeti önler.

Meşe palamudunun kan şekerini düzenleme özelliği bulunduğundan şeker tedavisinde son zamanlarda kullanımı giderek artmaktadır. Özellikle çörek otu ile ezilerek ve karıştırılarak kullanıldığında şeker hastalarının imdadına yetişmektedir. Meşe palamuduyla hazırlanan bitki çayı kan şekerinizi dengede tutar.

4.Kalp sağlığını korur.

Meşe palamudunun yararları arasında kalp sağlığını koruması da var. Kan değerlerine olan etkisi sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarını önleme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Ancak bunun için dengeli ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Doktorunuzdan onay almadan meşe palamudunu kullanmayın.

5.Kolesterolü düşürür.

Meşe palamudu neye iyi gelir diyorsanız kötü kolesterolü düşürmede etkili olduğunu bilmelisiniz. Doymamış yağlar içermesi sebebiyle meşe palamudu kolesterolü dengeler. Kötü kolesterol dengelendiğinde kalp hastalıkları riski en aza indirilmiş olur.

6.Bağışıklığı güçlendirir.

Meşe palamudu faydaları listemizde bağışıklığı güçlendirmesi de var. Kalsiyum, fosfor, potasyum ve daha pek çok vitamini içeren meşe palamudu vücudunuzun dostu olacaktır. Sık ve uzun süreli hastalıklar geçirenler mutlaka meşe palamudu tüketsinler. Çay şeklinde tüketildiğinde daha etkili olacaktır.

7.Vitamin ihtiyaçlarını karşılar.

Meşe palamudu içerdiği B vitaminleri ile tam anlamıyla vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Günlük enerji ihtiyacınıza cevap veren meşe palamudu, içerisinde bulunan vitamin ve minerallerle kendinizi daha dinç ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Meşe palamudunun birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Hatta tatlı olanları da bulunsa da genelde acımsı olan türleri yenmektedir. Ancak tüketmeden önce kesinlikle kaynatılması gerekir. Aksi taktirde mide asidini yükselteceğinden yanma hissi yaratacaktır. Bu asit zararlıdır. Meşe palamudu birçok aktarda kolayca bulunabilen bir yiyecektir. Ayrıca internette de paket halinde (tozu ve yağı) bulunmaktadır. Güvendiğiniz yerlerden rahatlıkla sipariş edebilirsiniz.

[widget-125]

Yorum Yap