Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ödem Attırıcı At Kuyruğu Otu

At Kuyruğu Mucizesi İle Zayıflamak Şimdi Daha Kolay!

Son dönemler de adından sıkça söz ettiren at kuyruğu otunun bilinen pek çok ad vardır. Bunlar; satır kuyruğu, beygir kuyruğu, kök kuyruğu, kırk kilit otu, kırk boğum ve zemberektir. Ödem attırıcı özelliğiyle son derece önemli olan at kuyruğu otu nemli ve bataklık bölgelerde yetişmektedir.  Ödem attıran at kuyruğu otu çok yıllık bir bitkidir.

Ödem attırıcı at kuyruğu otu 50 metreye adar uzayabilen bir bitkidir. Haziran ayında kökünden kesilen at kuyruğu otu havadar bir bölgede kurumaya bırakılır. Çıtır çıtır ve kırılır bir hale geldiğinde ise kuruma işlemi tamamlanmış olur. Ödem attırıcı at kuyruğu otu sonbahar aylarında toplanırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü son baharda bu bitki hastalanabilmektedir ve hastalıklı bitkiler toplanmamalıdır.

 

At Kuyruğu Otu İle Sağlıklı Bir Yaşam Dile

Ödem attırıcı idrar sökücü özelliği ile zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişen at kuyruğu otu kilo vermek isteyenler için oldukça önemli bir bitkidir. Bu nedenle diyet listeleri için olmazsa olmaz olan ödem attırıcı at kuyruğu otunun tüketimi büyük önem taşımaktadır. Tabi ödem attırarak zayıflamaya yardımcı olmanın dışında da pek çok faydası vardır. Ödem attırıcı at kuyruğu otunun faydaları nelerdir? Bakalım…

[widget-87]

Ödem attıran at kuyruğu otu kesik ve yaraların iyileştirir, sindirim sistemini güçlendirir, vücut direncini yükseltir ve enerji verir, saç ve cildi besler, böbrek sağlığını korumaya yardımcıdır, idrar yolu iltihabını engeller, vücudu çeşitli enfeksiyonlardan korur, adet sancılarını hafifletir. Göründüğü gibi ödem attırıcı at kuyruğu otu daha pek çok fayda sağlamaktadır.

At Kuyruğu Otu Tüketimine Bilinmesi Gerekenler

Ödem attırıcı at kuyruğu otu vücudumuz için pek çok yararı olan bir bitkidir. Bu yararlı bitki nasıl hazırlanır? Ödem attıran at kuyruğu otu çay ve gargara şeklinde kullanılabileceği gibi farklı şekillerde de kullanılabilir.  Ödem attırıcı at kuyruğu otu kaynatıldıktan sonra elde edilen su;  egzama, sivilce ve yara oluşumları için kullanılabilir.

Ödem attıran at kuyruğu otu fayda sağladığı gibi bazı yan etkilerde de bulunabilir. Aslında pek fazla zararı olan bir bitki olduğu söylenemez fakat böbrek rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı, şeker hastaları, hamile kadınlar ve emziren kadınlara önerilmemektedir.  Tüketirken ölçülere uymak ve aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir. Tabi tüketmeden önce diyetisyeninize danışmanız da oldukça önemli.

[widget-125]

Yorum Yap