Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi İçin Anneye Öneriler

Bebeğinizi Sağlıklı Beslemek Öncelikle Anne Sütünden Geçiyor!

Bebeğinizin dünyaya geldiği ilk anda tanıştığı en değerli ve kıymetli besin anne sütüdür. Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri bebeğinize sağlamaktadır. Dünya sağlık örgütü yeni doğan bebek beslenmesi için bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren 1 saat içerisinde emzirmeye başlamanızı tavsiye ediyor.

Bebeğin doğumundan itibaren ay boyunca anne sütü bebek için yeterli bir besin kaynağı olacaktır. Bu esnada anne sütünü arttırıcı besinlerden yararlanmanız bebeğiniz için ideal olan beslenme konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Bilinçsiz Besleme, Bebeğinizin Sağlığını Tehdit Ediyor!

Yeni doğan bebek beslenmesi için yapılması gerekenlerden biri bebeği emzirme eyleminin 2 saate bir yapılmasıdır. Yeni doğan bebekler uyku halinde olsa bile emzirme işlemi gerçekleştirilmelidir. İlerleyen aylar için bebek beslenmesi bebek istediği sıklıkta gerçekleştirilebilir. Biberonla beslenen bebekler içinde aynı şeyler geçerlidir. Yeni doğan bebek beslenmesi için dikkat edilmesi gerekenler arasında annelerin çokça hata yaptığı konu ise bebeğin doymadığını düşünerek bebeği aşırı emzirmektir. Bebek sık sık ama yeteri kadar emzirilmelidir. Aksi takdirde bebeğiniz fazla besinden dolayı rahatsız olabilir ve kusabilir.

[widget-87]

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi –Tükettiğiniz Gıdalar Bebeğinizi Etkiliyor!

Yeni doğan bebek beslenmesi hem anne için hem de bebek için çok önemlidir. Bilinçsiz yapılan besleme uygulamaları bebeği rahatsız edebilir dolayısıyla anneyi de bu durum yakından ilgilendirir. Yeni doğan bebek beslenmesi konusunda annelerin dikkatli ve titiz davranması çok önemlidir.

Emziren anneler tükettikleri besinlere dikkat etmelidir. Bilinçsiz yapılan tüketimler süt yoluyla bebeğinizde gaz, kabızlık gibi birçok soruna neden olabilir. Bu sorunların oluşmaması adına emziren anneler uzman bir doktordan yardım alarak beslenme programları uygulayabilir. Mama veren anneler bebeklerine verdikleri mamayı doktor kontrolünde vermelidirler.

Yeni doğan bebek beslemesi için bilinmesi gerekenler:

  • Yeni doğan bebek beslenmesi konusunda bebeği azar azar ve sık sık beslenmek önemlidir. Çünkü bebeğin midesi küçük olduğundan dolayı fazla süt alımı sonucu kusmalar meydan gelebilir.
  • İlk günden sonra süt miktarı bebeğin emmesi ile beraber artmaya başlar. Süt miktarı artması ile bebeğin emzirme sıklığı biraz daha azaltılabilir.
  • “Yeni doğan bebek ne sıklıkla emzirilmelidir?” diyenler için bebek beslenmesi ilk haftada günde 0-12, sonraki haftalarda 8-10 kez emilir.
  • Annelerin göğüsleri sıkmayan sutyen giymesi gerekir.
  • Emziren anneler, yeni doğan bebek beslenmesi için son derece önemli olan şey hijyenik olmalıdır. Her gün ılık su ile göğüsler temizlenmelidir. Çünkü bebeğinizin bağışıklık sistemi zayıf olduğundan bebeğiniz erken erken hastalanabilir.
  • Tükettiğiniz gıdalar direk bebeğinizi etkiliyor. Yeni doğan bebek beslenmesi için bebeğinize gaz yapan yiyeceklerden kaçının.
  • Bebeğe 6. aya kadar anne sütü ve doktorun önerdiği mama harici şeker, reçel, bal gibi herhangi bir gıda verilmemesi gerekiyor. Aksi halde bebeğiniz rahatsızlanabilir. Tahmin edemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu bilgilere dikkat etmeniz bebeğiniz için önemlidir. Bilinçli bir anne olarak her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi Anneleri En Büyük Kaygılarından!

Anneler kaygılanmanıza hiç gerek yok. Bu kaygılarınıza bilinçli bir anne olarak çözüm getirebilirsiniz. Özellikle bebeğin bir aylık sürecinde çok tedirgin olan anneler; “Bir aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? Yeni doğan bebek beslenmesi dikkat edilmesi gerekenler? Yeni doğan bebek nasıl beslenir?” gibi sorularına yazımızı okuyarak yanıt bulabilirler.

Anneler yeni doğan bebek beslenmesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman bir doktora başvurmalıdır. Bebeğinize en uygun besin maddesi sütü kaliteli sağlamak ve bu süre zarfında bedeninizi ve sağlığınızı korumak için uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Unutmayın bir bebeğin geleceği, annelerinin elinden geçer. Bebeğinizin sağlıklı ve doğru beslenmesini sağlayarak mutlu bir geleceğin temellerini atın.

[widget-93]

Yorum Yap