Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bebeklerde İştah Açmanın Yolları

Doğru Beslenmeyle Bebeğinizin İştahsızlığını Yok Edin!

Bebeklerde iştahsızlık oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bebek iştahsızlığı fizyolojik ve patolojik etkenler ile yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Fizyolojik iştahsızlığın nedeni bir hastalık olmaksızın bebeğin besinlere karşı yaşadığı adaptasyon sorunudur. Bir başka fizyolojik neden ise 1 yaşından sonra yavaşlayan büyüme ve gelişmeye bağlı olarak çocuğunun beslenme gereksiniminin düşmesidir.

Ayrıca geçiş dönemlerindeki çocuklarda sıklıkla iştahsızlık görülür. Bebeklerin sütten püre tarzı gıdalara geçmesi, yeni tatlar denemesi, bu tatlara ve kıvamlara alışma sürecinde de ciddi isteksizlikler yaşanabilmektedir. Bebeklerde iştahı azaltan çeşitli nedenler bulunmaktadır. Bu nedenle bebeklerde iştahı açmanın yolları da çeşitlidir. Peki, iştahsız bebekler için ne yapmalı?

Bebeklerde iştah açmanın yolları;

1. Uygun beslenme ortamı yaratılmalı

Bebeklerde iştah açmanın yolları arasında yer alan uygun beslenme ortamı sanılanın aksine, yemek yedirirken çocuğun dikkatinin dağılmadığı, gürültü ve oyalanmasına neden olacak etmenlerin ortadan kalktığı bir ortam olmalıdır. Bebekler yemek yerken her lokmadan sonra ağzını silmek çocuğu huzursuz etmekte ve yemekten uzaklaştırmakta.

Bebeklerin iştahını açma yöntemleri arasında bulunan uygun beslenme ortamı oluşturulduktan sonra bebeğin devamlı hareket halinde olmasına izin verilmemeli. Yemek yeme süresini sınırlandırarak yeme disiplini oluşturun.

2. Bebeğin acıkmasına fırsat verilmeli

Bebeklerde iştah açmanın yolları arasında bebeğin acıkmasına fırsat vermek oldukça önemlidir. Anne ve babalar çocukları aç kalacak düşüncesiyle çocuğun acıkmasına fırsat vermeden devamlı olarak bir şeyler yedirmeye uğraşmaları yaptıkları büyük yanlışlardandır. Durum böyle olunca tokluk hisseden çocuklara yemek yedirmek için oturttukları masada çocuklar yemeyi reddediyor.

Bu yüzden bebeklerin iştahını açma yöntemleri arasında bulunan bebeğin acıkmasına fırsat verme durumu bebeklerde iştahsızlık sorununda oldukça etkili olacaktır.

[widget-87]

3. Sevmediği sebzeleri farklı şekillerde sunun

Bebeklerde iştah açmanın yolları arasında yer alan bir diğer yöntem ise çocukların sevmediği yemekleri farklı ve ilgi çekici şekilde sunmaktır. Çocukların büyüme ve gelişme çağına uygun, faydalı besinler tüketmesi gerekli. Fakat bu besinleri tüketmesi konusunda ısrarcı olmamak gerekli bebeklerin iştahını açma yöntemleri arasında bulunan ilgi çekici yemek sunumları hoşlarına gidecektir.

Bebeklerde iştah açma amacıyla çocuklarınıza farklı lezzetler yaratın.  Çünkü çocukların tükettikleri besinlerin miktarı kadar yeni besinlere alışması da oldukça önemlidir.

4. Yemek masasına birlikte oturun

Yemek masasına birlikte oturmak bebeklerde iştah açma yolları arasında oldukça önem taşımaktadır. Çünkü çocuklar duyduklarını değil gördüklerini yaparlar. Bu nedenle ebeveynler çocukların rol modeli konumundadır.  Ailece yemek masasına oturma konusunda hassas davranılması gerekir. Nasıl ki bizler tek başımıza yemek yemekten hoşlanmıyorsak çocuklarda hoşlanmayabilir.

Ayrıca hep birlikte oturulan sofralarda ebeveynlerin yemeğe yaklaşımları, yemekleri seçip seçmemeleri çocuk üzerinde etkili oluyor. Çünkü siz fark etmeseniz de çocuğunuz yemeğe karşı yaklaşımınızı gözlemliyor.

Bebeklerde iştah açmanın yolları ve yöntemleri doğru bir şekilde uygulanmalı. Çünkü bebeklikten başlayan yeme alışkanlığı çocuğunuzun ileriki yaşantısına da etki etmektedir. Ailelerin beslenme hataları ve alışkanlıkları iştahsızlık, daha doğrusu yemek seçme olarak tanımlanan durumun en sık görülen nedeni. Bu yüzden ailelerin doğuştan itibaren bebeklerini beslerken doğru yaklaşımda bulunmaları çok önemlidir. Tabi bebeğinizin iştahını açma yöntemleri denerken bir doktor desteği almayı da ihmal etmemelisiniz. İştahsız bebekler için ne yapmalı? Bebeklerin iştahını açmak için ne yedirmeli? Diyetisyeninize bu soruları sorabilirsiniz…

[widget-93]

Yorum Yap