Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Defne Yaprağının Mucizevi 7 Faydası

Baş Ağrısına ve Saçlara İyi Geliyor!

Defne yaprağı özellikle yemeklerde kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. İçerdiği aroma sayesinde yemekle ayrı bir tat katar. Defne yaprağı yemeklere tat vermesinin dışında sağlık konusunda da oldukça yararlı bir bitkidir. Her mevsim yeşil kalabilen yaprakları, alternatif tıpta da sıkça kullanılır, Ülkemizde kurutularak tüketilen, yemeklerden şerbetlere kadar farklı kullanım alanları olan defne yaprağı; antioksidan, analjezik, antienflamatuar ve antikonvulsant özelliklere sahiptir. Özellikle kozmetik sektöründe; krem, sabun ve şampuan içerisinde kullanılmaktadır. Kadınların yüzyıllardır güzellik iksirlerinden biri olan defne yaprağının faydaları neler, neye iyi geliyor, birlikte inceleyelim…

1.Sindirimi hızlandırır.

Defne yaprağının faydaları arasında ilk olarak sindirime iyi gelmesi yer alır. Kabızlık ve şişkinlik şikayetleriniz varsa gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olan, hem idrar söktürücü hem de toksik atıcı olan defne yaprağını kullanabilirsiniz. Mide rahatsızlıklar, irritabl bağırsak sendromu ve çölyak hastalığında da defne yaprağı mükemmel bir iyileştiricidir. Sindirim ve besin emilimini kolaylaştırır.

2.Kalp sağlığını korur.

Defne yaprağının yararları olarak kalp sağlığına iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Defne yaprağının içeriğinde bulunan kafeik asit ve rutin, kalp güçlendirici etkisiyle bilinir. Kolesterolün düşmesini ve kalp duvarlarının güçlenmesini sağlar. Kalp sağlığınız için defne yaprağını kaynatarak tüketebilir ya da defne yaprağı suyunu vücudunuza uygulayabilirsiniz.

[widget-87]

3.Ağrıları hafifletir.

Defne yaprağı neye iyi gelir diyenler için bir diğer özelliğinin de ağrılara iyi gelmesi olduğunu söyleyebiliriz. Burkulma, artrit ve romatizma ile diğer eklem ağrılarında defne yaprağı kullanmak şikayetlerinizi hafifletecektir. Migren ve baş ağrısı için de defne yaprağı kullanabilirsiniz. Defne yaprağını kaynatarak vücudunuza sürebilirsiniz. Kolonya ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

4.Şeker hastalığına iyi gelir.

Defne yaprağı ne işe yarar diyorsanız defne yaprağının glikoz, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu belirtelim. Araştırmalara göre tip 2 diyabet tedavisinde etkili olduğu belirlenen defne yaprağı, 30 gün boyunca bitkisel yöntemlerle kullanıldığında şeker hastalarının durumunun daha iyiye gitmesini sağlıyor.

5.Solunum hastalıklarına iyi gelir.

Defne yaprağının faydaları arasında öksürük, grip gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesi de var. Defne yaprağı, güçlü anti bakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri atmayı sağlar. Göğüs bölgesine uygulandığında ise balgamları gevşetir ve solunum yolundaki tehlikeli bakterileri öldürür. Soğuk algınlığı olanlar defne yaprağının güçlü etkisinden yararlanabilirler.

6.Saçları güçlendirir.

Saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlara karşı kullanılan defne yaprağı, saç köklerini güçlendirerek dökülmelerine engel oluyor. Her saç tipi için uygun olan defne bitkisi, sabun ya da suyunun saça uygulanmasıyla kullanılabiliyor. Cilt kuruluğu için de birebir olan defne yaprağı, saç derisinin ihtiyacı olan nemi karşılıyor.

7.Kansere karşı etkilidir.

Defne yaprağının faydaları arasında kansere iyi gelmesi de yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre meme kanserinde ve kolorektakl kanserinde defne yaprağının kullanımı çok etkili. Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen defne yaprağını doktorunuza danışmadan kullanmamaya özen gösterin. Yanlış uygulamalar istenmeyen sonuçlar almanıza neden olabilir.

Obezitede beslenme danışmanlığı fiyatları; ilk diyetisyen randevusunda belirlenecektir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, beslenme alışkanlıklarına, vücut analizlerine, var olan hastalıklarına ve ihtiyaçlarına göre diyetisyen ücretleri değişkenlik gösterir. Obezitede beslenme danışmanlığı fiyatları ile ilgili bilgiyi diyetisyeninizin yapacağı teşhis ve danışmanlık planlaması sonucunda öğrenebilirsiniz. Online diyetisyen fiyatları, özel diyetisyen ücretleri ve diyetisyen muayene ücretleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız diyetisyeninizi hemen bulun…

[widget-125]

Yorum Yap