Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Beslenmede Doğru Bilinen 9 Yanlış

Bu Beslenme Hatalarını Siz De Yapıyorsunuz!

Hepimiz sağlıklı beslenme ile ilgili bir kitap, makale, gazete ve dergi yazısı okumuşuzdur. Ya da televizyonlarda yayınlanan sağlık programlarını izlemişizdir. Bu kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ile kendimize göre sağlıklı beslenme yöntemi oluşturmuşuzdur. Ancak bizim doğru sandığımız bu yöntemler aslında ne kadar doğru biliyor muyuz? Sağlıklı beslenme amacıyla yapılan pek çok hata aslında sağlığımızı elimizden alıyor ve biz çok geç farkına varıyoruz. Bilinçsizce yaptığımız diyetler, kendimizi aç bırakmamız, dengesiz beslenmemiz sonucunda ciddi hastalıklara sahip olabiliyoruz.

Beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve beslenme hataları kilo almamıza neden olduğu için bir an önce bu hatalardan kurtulmamız gerekiyor. Beslenmede doğru bilinen yanlışlar terk edildiğinde zayıflamak ve forma girmek daha hızlı oluyor.

Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar neler? Beslenmede hatalar ile hayatınızı daha zorlu bir hale mi sokuyorsunuz? Yakından bakalım…

1. Su içersem zayıflarım.

Suyun diyet yaparken ya da sağlıklı beslenme alışkanlığında yeri çok önemlidir. Sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini sağlayan su ile vücudumuzdaki kiloyu vermek daha hızlı olacaktır. Ancak sadece su içerek zayıflamak mümkün değildir.

Beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında su içerek zayıflamak büyük bir çoğunluğun zihnini karıştırmaktadır. Sağlık için günde ortalama 2 litre su içmek gerekir. Ancak bu miktarın üzerine çıkmak yarardan çok zarar getirecektir. Öğün atlarsam kolay kilo veririm.

2. Sigarayı bırakırsam hızlı kilo alırım.

Beslenmede doğru bilinen yanlışlar arasında sigaranın kilo aldırdığı konusu da yer alır. Aslında sigaranın sizin metabolizmanıza herhangi bir etkisi yoktur.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanızın nedeni sigarasızlığı yiyeceklerle telafi etmenizdir. Beslenme hataları sigarayı bıraktıktan sonra psikolojik olarak da kişiyi etkilemektedir.

[widget-87]

3. Kepekli ürünlerle kolay kilo veririm.

Kepekli ürünler normal ürünlere göre daha az kalori içermemektedir. Beslenmede doğru bilinen yanlışlar arasında yer alan bu durumda kişi yanlış beslenmiş olur.

Kepek, diyet lifi içeriğini artırarak, kalp damar hastalığı ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıklardan korunmada önemlidir. Beslenme yanlışları ve dengesiz yemek yeme durumlarının önüne geçmek için size özel diyet listeleri oluşturulması gerekmektedir.

4. Sabah aç karnına limon suyu içersem yağ yakarım.

Beslenme hataları arasında yer alan aç karnına limon suyu içilmesi, son zamanlarda kadınların başvurdukları yöntemlerden biri. Öncelikli olarak hiçbir besinin yağ yakmadığını, bazı besinlerin kalorinin enerji olarak kullanılmasına yardımcı olduğunu bilmek gerekir.

Eğer aç karnına limon suyu içerseniz mide asidinizi artırmaktan başka bir şey yapmazsınız. Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar arasında yer alan limon suyu tüketimi için en doğru yanıtı diyetisyeniniz verecektir.

5. Tereyağı, yoğurt, peynir, kırmızı et gibi gıdalardaki katı yağlar zararlıdır.

Beslenme yanlışları listemizin en önemlilerinden olan bu madde ne kadar bilinçsiz bilgilendirildiğimizi gösteriyor. Avrupa ülkeleri katı yağı fazla tükettikleri halde kalp damar hastalıklarının az rastlanması ile biliniyor.

Dolayısıyla buradan, doğal olan yağları ve süt ürünlerini tüketmenin size hiçbir zararı olmayacağı sonucu çıkıyor. Ancak yine de beslenme yanlışına düşmemek için bu yağların sizin için yararlı olup olmadığını öğrenin.

6. Ayçiçek, pamuk, mısırözü yağı çok faydalıdır.

Beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında sıvı yağların faydalı olması inancı da yer alıyor. Doğal zeytinyağı dışındaki yağlar fabrikalarda yüksek ısı ve basınç altında üretiliyor.

Pişirme sırasında daha da bozuluyorlar. Dolayısıyla bu tür yağları kullanmamak gerekiyor. Beslenme hataları ile hayatınızı ve sağlığınızı etkilemesin.

7. Günde 1 porsiyon sebze ya da meyve tüketmek yeterlidir.

Sağlıklı beslenme için günde 3-5 porsiyon sebze, 2-4 porsiyon meyve tüketilmelidir. Bazı kanser türleri, inme, Alzheimer, katarakt ve gözde kayıp riskinin azalmasını sağlayan sebze ve meyveler ne kadar çok tüketilirse o kadar faydalıdır. Bu yüzden beslenmede hatalar yapılmadan diyetisyenlerin önerilerini dikkate almak gerekir.

Bu nedenle günde 1 porsiyon sebze ve meyve tüketmenin yeteceğinin belirtildiği beslenmede doğru bilinen yanlışlar ve beslenme hataları sizi de kandırmasın.

8. Et suyu, et kadar besleyicidir.

Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar arasında yer alan et suyu tüketiminde bilmeniz gereken protein ve demirin etin suyunda değiş yapısında yer aldığıdır. Bu nedenle et suyu sanıldığı gibi et kadar besleyici değildir.

Et suyu tüketmek yerine eti tüketerek daha fazla protein ve vitamin alırsınız. Bu beslenme hatası sizi yanıltmasın.

9. Yumurta kolesterol yükseltir.

Yumurta kolesterolü yükseltmez. Yemeklerin yanında ya da kahvaltılarda yumurta tüketmenin herhangi bir zararı yoktur.

Hatta yumurta zengin bir protein kaynağı olduğu için tok kalma sürenizi uzatacak ve kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır. Kahvaltıda haşlanmış yumurta tüketmeyi diyetisyenler önermektedir. Beslenme hataları olarak yumurta tüketmemek sizi önemli bir protein kaynağından mahrum bırakacaktır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, kilo verdiğinizi ya da sağlıklı yaşadığınızı sanmanıza neden olabilir. Aksine bu durumlar bilinçsizce beslenmenize neden olmaktadır. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek istiyorsanız diyetisyene başvurmanız gerekmektedir. Beslenmede doğru bilinen yanlışlar ve beslenme hataları hakkında bilgi sahibi olursunuz. Böylece rahat ve hızlı bir şekilde yaşamınızı düzene sokarsınız. Beslenme hataları ve yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmuş olursunuz.

[widget-91]

Yorum Yap