Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yetişkinlere Özel Beslenme Önerileri

Yetişkinlerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde modern yaşamın etkisi veya iş yerlerinde geçirilen uzun saatler nedeni ile pek çok kişi de yeme bozuklukları meydana gelmektedir. Oysa sağlıklı beslenme insan hayatının her evresinde gereklidir. Yetişkinlerde beslenme konusu da kişinin hastalıklardan korunması ve yaşam kalitesini yükseltmesi adına oldukça önemlidir.

Çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlığı yetişkinlik dönemindeki beslenmeyi de tetikliyor. Erken yaşta kazanılan bu alışkanlık ile bireyler yetişkinlik döneminde de yemek saatlerini aksatmıyor ve öğünlerinde besin dengesine özen gösteriyorlar. Ancak her yetişkin iş hayatında veya modern yaşamda sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu düşünmeyebilir. Böyle düşünen yetişkinlerin hayat tarzlarında yapacakları küçük değişiklikler ile sağlıklı ve dengeli beslenmeleri mümkün olmaktadır. Yetişkinlerde beslenme nasıl olmalıdır? Yetişkinlerde sağlıklı beslenme için püf noktalar neler? Birlikte bakalım…

 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Dengeli Beslenin! Yetişkinlerde Beslenme Çok Önemli!

Yetişkin bireylerde beslenme en az çocukluk döneminde beslenme kadar önemlidir. Çünkü yetişkinler sağlıklı beslenerek birçok hastalıklardan korunmaktadırlar. Yetişkinlerde sağlıklı beslenme yaşlılık döneminde kalp ve kemik rahatsızlıklarının, kansere yakalanma riskinin önüne geçmektedir. Bu yüzden yetişkinlerde beslenme konusunda dikkat edilecek bazı hususlar vardır.

[widget-87]

  • Günlük hareketi karşılayacak kadar besinlerden enerji alınmalıdır. Enerjinin fazla alınması şişmanlığa az alınması ise yetersiz beslenmeye neden olacaktır. Bu yüzden yetişkinlerde dengeli beslenme çok önemlidir.
  • Yetişkinlerde düzenli beslenmek için günde ortalama 4 – 6 öğün yenmelidir. Öğünler hiçbir zaman atlanmamalıdır.
  • Günde en az 2 litre su içmek yetişkinler bireylerde beslenme için vazgeçilmez olmalıdır. Bunun yanında bitki çayları da tüketilebilir.
  • Yağ tüketimini azaltıp şeker oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında yetişkinlerde sağlıklı beslenme için tuz kullanımı azaltılmalıdır.
  • Öğünlerde bol miktarda sebze ve meyveye yer vermek kişileri hem şişmanlıktan hem de ortaya çıkabilecek pek çok hastalıktan koruduğu için yetişkinlerde beslenme programlarında mutlaka yer almalıdır.
  • Yetişkinlerde dengeli beslenme sağlanması için protein, yağ ve karbonhidrat tüketimi vücudun ihtiyacını karşılayacak şekilde olmalıdır. Bunun yanında vitamin ve mineral ağırlıklı besinler de tüketilmelidir.

Yetişkinlerde sağlıklı beslenme konusunda yapılan önerilere uyularak kişiler, vücutlarının daha zinde olduğunu ve işlerinde daha verimli olduklarını göreceklerdir. Yetişkinlerde beslenme sürecinin her bireye özel olarak planlanması gerekmektedir. Aksi halde yetişkinlerde beslenme sorunları ve kilo kayıpları meydana gelebilir.

Diyetisyenlerden Yetişkinlerde Düzenli Beslenme Programları

Yetişkinlerde beslenme dışında diyet programlarına ek egzersizler de yapılmalıdır. Düzensiz egzersiz yapmak yetişkinlerde beslenme konusu gibi çok önemlidir. Günde 20 dakika egzersiz yapmak hem bedeni hem de ruhu dinlendireceği için yetişkin bireylerin rahatlamasını da sağlayacaktır. Yetişkinlerde sağlıklı beslenme kişinin hayatının tamamına etki edeceği için kişiyi spora da yönlendirecektir.

Yetişkin bireylerde beslenme konusunda daha detaylı bilgi almak veya düzenli bir beslenme programı oluşturmak için alanında uzman diyetisyenlerden destek alabilirsiniz. Yetişkinlerde beslenme doğru temellere dayandığında yaşlılık yılları daha rahat geçecektir.

[widget-102]

Yorum Yap