Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Aile Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Aile Beslenmesi Nedir?

Aile Türk toplumunun temelini oluşturmaktadır. Aile denilince akıllara huzur ve mutluluk gelmektedir. Bunun bir nedeni de aile ile bir araya gelinen neşeli sabah kahvaltıları ve akşam yemekleridir. Aile beslenmesi aile bireylerinin hem bir araya gelerek keyifli vakit geçirmesini sağlar hem de onların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme için bireylere kazandırılacak olan alışkanlıklar ailede başlamaktadır. Evde yapılan sağlıklı yemekler genellikle lezzetsiz ve sıkıcı bulunmaktadır. Ancak aile bireylerinin beraber yedikleri öğünleri sohbet ederek keyifli kılmak mümkündür. Ailede beslenme süreci uzman diyetisyen kontrolünde bilinçli olarak ilerleyecektir.

Aile beslenmesi neden önemlidir?

Aile ile birlikte yemek yiyen çocuklarda obezite hastalığına yakalanma riski azalmış ve kız çocuklarında yeme bozukluklarının ortadan kalktığı görülmüştür. Bu bakımdan aile beslenmesinin önemi özellikle çocuklar için oldukça büyüktür.

 

Aile Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Aile beslenmesi nasıl olmalıdır? Ailede dengeli ve düzenli beslenme için ilk olarak masa düzeninin çeşitli olması gerekmektedir. Çocuklar için farklı ve eğlenceli sunumlar, yetişkinler için daha süslü ve göze hitap eden tabaklar hazırlanabilir. Öğünlerin 3’te 1’i proteinden, 3’te 2’si de sebze, meyve ve tahıldan oluşmalıdır. Bunun yanında demir, çinko, B 12, magnezyum ihtiyacını karşılayacak besinlere de öğünlerde yer vermek gerekmektedir. Aile beslenmesinde öğünlerin düzenli saatlerde yenilmesi de aile bireyleri açısından oldukça önemlidir. Öğün aralarında tüketilen atıştırmalıklar, ana öğünün yenmesini engelleyebilir.

Aile beslenmesi için danışmanlık hizmetleri nasıl planlanır?

Ailede sağlıklı beslenme için aile bireylerinin birbirlerinin yeme isteklerine de saygı duyması gerekir. Aksi halde bir kişinin sevmediği bir malzeme ile yapılan yemek o kişi tarafından yenmez. Bu durumda yapılacak şey her aile bireyinin yediği ve yemediği besinlerin belirlenerek ortak bir beslenme programı oluşturulmasıdır. Aile diyetisyenleri bu aşamada aile beslenmesi için doğru programları oluşturacaktır. Aile beslenmesi için detaylı planlamada şunlar yer alır:

  • Sağlık ve Beslenme Hikâyesinin Öğrenilmesi

Aile Beslenme Danışmanlığı ile öncelikle olarak ailenin sağlık geçmişi, aile bireylerinde hangi sağlık sorunlarının olduğu tespit edilir. Bireylerin yaşlarına göre ideal kiloda olup olmadığı, neden kilo aldığı ya da alamadığı tespit edilir. Aile bireylerinin günlük aldığı ve tükettiği kalori miktarları, sosyal yaşantısı, fiziksel aktivite alışkanlıkları öğrenilir. Tüm bu veriler bir araya getirilerek aile diyeti ve sağlıklı beslenme programı için analiz edilir.

  • Ayrıntılı Vücut Analizinin Yapılması

Ailenin her bireyi için Beden Kitle Endeksi, BMH, Vücuttaki Kalori, Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama uygulamaları yapılarak ayrıntılı vücut analizleri alınır. Kişilerin bünyelerindeki yağ, kas ve su oranları ile metabolizma hızı ölçülür. Elde edilen verilere göre aileniz için sağlıklı beslenme ve egzersiz programının çerçevesi çizilir. Aile diyetisyenleri çocuklarınızın ve sizin beslenmeye dayalı sağlık sorunlarınızı da ortaya çıkarmış olur.

[widget-87]

  • Özel Beslenme Programının Hazırlanması

Aile Beslenmesi Danışmanlığı’nda her aile bireyinin vücut analizlerine göre özel ve ortak beslenme programları ile aile diyeti hazırlanır. Öğünlerde kimin ne kadar kalori alacağı ve neleri yeyip neleri yemeyeceği tespit edilir. İdeal kiloya ulaşılması için aile diyetleri oluşturulur.

  • Beslenme Eğitimi

Ailenizin doğru şekilde beslenmesi için uzman aile diyetisyenleri tarafından beslenme eğitimleri verilir. Yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtaracak bilinçlendirici sunumlar yapılır. Ailenizin hangi yiyecekleri tüketmesi, hangilerini tüketmemesi gerektiği üzerinde durulur. Beslenme danışmanı önerileri ve aile diyetisyeni tavsiyeleri verilir.

  • Haftalık Kontroller

Haftalık kontrollerde ailedeki bireylerin kilo verme tabloları çıkarılır, besin programlarının ve diyetlerin yeterli olup olmadığı analiz edilir. Her aile bireyinin gelişimi ayrı ayrı dosyalanır ve kayıt altına alınarak gelişimleri gözlemlenir. Aile diyetisyeni ve beslenme danışmanı kontrolünde çıkabilecek rahatsızlıkların da önüne geçilmiş olunur.

Aile diyetisyenleri, Aile Beslenmesi Danışmanlığı hizmetleri ile sevdiğiniz yiyeceklerin hayatınızdan çıkarmadan, zararlı olanlardan uzak durmanızı sağlayarak keyifli bir beslenme yolculuğunda sizlere destek olmaktadır. Aile beslenmesi için gerekli olan aile diyetisyenliği hizmetleri sunulmaktadır.

Uzman Diyetisyenler İle Aile Beslenmesi Programı Oluşturun!

Aile beslenmesinin önemi, bireylerin sosyal ve iş hayatlarında düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanması bakımından oldukça büyüktür. Bu açıdan ailede sağlıklı beslenme konusuna son derece özen gösterilmeli, ailedeki her bireyin öğünlerde muhakkak sofrada yer alması sağlanmalıdır.

Ailenizin sağlıklı beslenmesi çok önemli…

Aile beslenmesi aslında sağlıklı hayatın anahtarıdır. Aile beslenmesi dengeli ve düzenli olmadıkça kişilerin ilerleyen yaşlarda sağlık sorunları ile karşılaşması kaçınılmazdır. Bu nedenle aile beslenmesi hakkında bilgi almak ve aileniz için günlük beslenme programları oluşturmak istiyorsanız alanında uzman diyetisyenlere başvurabilirsiniz.

[widget-102]

Yorum Yap