Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Vermeyi Kafaya Koymak İlk Adım!

Zayıflamada Nasıl Kararlı Olunur?

Zayıflamak istiyorum ancak kararlı olamıyorum, diyete hırsla başlıyor ancak birkaç gün sonra bırakıyorum diyenlerin iyi bir motivasyona ihtiyaçları var. Motivasyon kaynağı da elbette kişinin kendisi oluyor. “Karar vermek” zihinsel bir süreç olduğu için öncelikle zayıflamak için kendimizi ikna etmemiz gerekiyor. Zayıflamaya karar vermek kolay olabiliyor ancak bu kararlılığı devam ettirmek oldukça zor bir hale geliyor.

Zayıflamada kararlılık kilo vermenin ilk adımı tamam ancak yaşam şeklini değiştirmeyenlere ve kilo vermeyi sancılı bir süreç olarak görenlere diyet yapmak zor geliyor. Dolayısıyla diyet yaptım, bitti diyerek devam ettikleri eski alışkanlıkları nedeniyle verdikleri kiloları geri alıyorlar. Peki zayıflamada kararlı olma nasıl bir süreç? Zayıflamada istekli ve kararlı olmanın önemi ne? Zayıflamaya karar vermek kolay da gerisini nasıl getireceksiniz? Gelin birkaç önemli püf noktasından bahsedelim…

 

Zayıflamak İstiyorum Nasıl Zayıflarım? Zayıflamaya Karar Vermek Yolun Yarısı!

Çoğu insan fazla kilolarından şikayetçidir. Bunun yanı sıra, fazla kilosu olduğu için sağlık sıkıntıları yaşayan pek çok kişi bulunur. Zayıflamaya karar verdim diyorsanız öncelikle bunun emek ve zaman gerektirdiğini kabul etmelisiniz. Böylece zor zamanlarda daha sağlam bir ruh haline sahip olursunuz. Ayrıca diyeti bir yarış olarak görmemeli ve her zaman kilo vermeyi beklememelisiniz. Bu yolculukta ufak duraksamalar normaldir. En önemli nokta ise kararlı olmayışınızdır. Zayıflamada kararlılık her zaman sonuç verir.

Sağlıklı zayıflamanın bazı kuralları vardır. Beslenme düzeninizi değiştirerek daha hareketli bir hayat rutini benimseyebilirsiniz. Her gün mutlaka yürüyüşe zaman ayırmalısınız. Eğer vaktiniz yoksa evinizde yapabileceğiniz egzersizleri uygulayabilirsiniz. Diyet konusunda ise mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Çünkü yanlış yöntemlerle uygulanan diyetler, şok diyetler, daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Uzman diyetisyenler, kişinin vücut endeksine göre, kan değerlerine uygun diyet listeleri hazırlamaktadır. Bu yüzden kendi başınıza uygulayacağınız diyetler, ileride sağlık problemleriyle karşılaşmanıza neden olabilir. Zayıflamak istiyorum demek ve zayıflamaya karar vermek kolaydır ancak gerektirdiklerini yapmak zordur.

Bedeninizin Hakimi Sizsiniz, Unutmayın!

Zayıflamada kararlı olma, kendinizi etkin hissedebilmenize bağlıdır. Kendinizi etkin hissetmeniz, yapacağınız her hareketin bir sonucunun olacağına inanmanızdır. Bu nedenle beklentilerinizin gerçeğe dönüşmesi için kendinizi suçlamadan, tamamen kendinize güvenerek olumlu söylemlerde bulunmalısınız. Zayıflamaya karar vermek için bedeninizi iyi tanımalı ve kendinize destek olmalısınız.

Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum, hiçbir zaman fazlalıklarımdan kurtulamayacağım, sağlıklı besleniyorum ama kilo alıyorum, hiçbir diyet bende işe yaramaz gibi cümleler kurarsanız elbette kilo veremezsiniz. İnanç sisteminiz ve düşünce şekliniz bu cümlelerin etkisi altında kalacak ve zayıflamak istiyorum deseniz de kilo veremeyeceksiniz.

Diyete Bakış Açınızı Değiştirin!

Zayıflamada istekli ve kararlı olmanın önemi oldukça büyük. Zayıflamaya karar vermek kolay olsa da kararlılığı sürdürmek zordur. Diyete başladıktan birkaç gün sonra genellikle diyetler bırakılır. Sabırlı olmak ve kararından dönmemek en önemli kuraldır. Diyete başladığınızda hemen kilo kaybetmemeniz sizi hayal kırıklığına uğratmasın, vücudunuzun yeni düzenine alışması zaman alabilir.

Ayrıca zayıflamada kararlılık için beyninizi bu duruma hazırlayın. Sağlıklı besleneceğim, daha güzel hissedeceğim, fast food sağlığımı bozuyor, şeker yerine meyve yiyeceğim gibi ufak adımlar ve telkinlerle diyete başlayın. Zayıflamak istiyorum dedikten sonra bir porsiyon tatlı yemeyin. Zayıflamak için kararlı olmak şart...

[widget-87]

Kendinizi Şartlandırmaktan Vazgeçin!

Zayıflamak istiyorum demek ve diyet yapmak normal ancak kilo vermek için kendinize eziyet çektirmeniz normal değil. Beslenme programınızda sevdiğiniz yiyecekler dahil her türlü gıda olmalı. Zayıflamak istiyorsunuz diye çikolatadan uzak durmanıza gerek yok yani. Sadece makul şekilde tüketmeye dikkat edebilirsiniz. Bu nedenle yasaklar listeniz olmasın. Kilo verirken ruh sağlığınız bozulmasın. Zayıflamaya karar vermek iyi bir psikoloji de ister.

Mutlaka Beslenme Planınız Olmalı!

Zayıflamada nasıl kararlı olunur diyorsanız bu isteğinizi kamçılayacak en önemli şey size özel bir beslenme planınızın olmasıdır. Bunun için alanında uzman bir diyetisyenle sağlık durumunuza, kilonuza, yaşınıza, cinsiyetinize ve yaşam standartlarınıza uygun diyet hazırlayabilirsiniz. Böylece hem neleri yediğinizi bilir hem de günlük tüketeceğiniz kaloriyi ve gıdaları net bir şekilde biliyor olursunuz. Zayıflamaya karar vermek biraz da kişinin kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir.

Zayıflamaya karar vermek kolay ama diyeti kararlılıkla sürdürmek çok zor biliyorsunuz. Zayıflamak için kararlı olma ve sağlıklı beslenmeye azimle devam etmede diyetisyeninizin desteğini yanınıza almayı ihmal etmeyin. Diyetisyeninize zayıflamak istiyorum deyin, yolunu ve nasıl uygulanacağını o anlatsın, işi uzmanına bırakın. Unutmayın, kilo vermek zihinde başlar!

[widget-89]

Yorum Yap