Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Besinler Hangileri?

Corona Virüsten Korunmak İsteyenler Bağışıklığı Ne Güçlendirir Biliyor musunuz?

Bağışıklığı güçlendirmek için besinleri neden araştırmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da şu an neden bu yazıyı okuduğunuzun farkında mısınız? Bağışıklık sisteminiz, sizin doğal savunma mekanizmanız. Peki, neyi, neye karşı savunuyorlar? Çok basit: Vücudunuzu, mikroplara.  Bildiğiniz gibi şu an tüm dünya olarak bir mikropla savaş halindeyiz. Dolayısıyla corona virüs beslenmesinde yer alan ve bağışıklığı güçlendiren besinler, herkesin merak ettiği bir konu.

Sosyal mesafeye uyum sağlıyoruz, ellerimizin hijyenine dikkat ediyoruz, evlerimizi havalandırıyoruz fakat bağışıklığı güçlendiren yiyecekleri bilmiyoruz. O halde vücut zayıf düşer ve hastalıklara açık hale gelir. Dolayısıyla corona virüsten korunmak için uyguladığınız tüm yöntemlerin etkisi azalır. Merak etmeyin, şimdi sizlere bağışıklığı güçlendirmek için besinler önereceğiz ve sizleri corona virüs beslenmesi konusunda bilgilendireceğiz.

Corona Virüse Karşı Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler Hangileri?

Meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagiller, antioksidan açısından zengin oldukları için vücudunuzu zararlı patojenlere karşı korur. Bağışıklık güçlendirici yiyeceklerdeki lifler, bağırsak mikrobiyomunu geliştirir ve bağışıklığı artırır.

Bağışıklığı ne güçlendirir diyenler için corona virüs beslenmesinde önerebileceklerimiz elbette bununla sınırlı değil. Zeytinyağı ve balık yağı gibi sağlıklı yağlar, yüksek oranda antiinflamatuar olduğundan zararlı bakterilere karşı savaş açar. Bağışıklığı güçlendiren besinlerden olan lahana, yoğurt, kefir ve ev yapımı turşu da corona virüsten korunma ve faydalı bakterileri vücuda kazandırma konusunda başarılıdır. Şimdi bir de bağışıklık güçlendirici besinlere değinelim:

 • Karnabahar, brokoli
 • Kefir, ev yapımı yoğurt
 • Mercimek, nohut
 • Hindi eti, kırmızı et
 • Domates, sarımsak
 • Yaban mersini, muz
 • Portakal, mandalina vs.

[widget-87]

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Besinlere Ek Olarak Neler Yapılabilir?

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler tüketseniz bile vücudunuzu bakterilerden ve mikrobik hastalıklardan korumak için yapmanız gerekenler vardır. En az bağışıklık güçlendirmek için besinler kadar önemli olan bir diğer konu da stres seviyesidir. Uzun süreli stres, vücudun yıpranma payını artırır. Bağışıklık güçlendiren besinlere ek olarak su tüketimi de ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Su içmek, corona virüsten korunmak için nasıl bir önlem olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak bağışıklığı güçlendirmek için besinler gibi doğrudan etkisi olmasa ad dehidrasyonu önleyerek, sindiriminizi, kalp ve böbrek fonksiyonlarınızı ve odaklanmanızı iyileştirir. Çay, meyve suyu veya kahve gibi içeceklerin vücudunuzun su ihtiyacını karşılamadığını unutmayın.

Şimdi bağışıklığı ne güçlendirir sorusunun bir diğer yanıtına geldik: Spor. Yaşamınızda spor veya basit egzersizler yoksa corona virüsten korunmak pek de mümkün değil. Sporsuz bir hayat, sağlıksız yaşamın en önemli nedenidir. Tempolu yürüyüş, bisiklet, koşu ve yüzme gibi egzersizler, bağışıklık hücrelerinin düzenli olarak yenilenmesine yardımcı olur.

Takviye Edici Vitaminler Alın! – Corona Virüs Beslenmez

Her ne kadar bağışıklık güçlendirici besinlerden çeşitli vitamin ve mineralleri alıyor olsak da hastalığın yoğun olduğu bu dönemlerde takviye edici vitaminler kullanmak da işe yarar. Şimdi sizlere bu konuda yapılan araştırmalardan bahsedeceğiz:

 • Bağışıklığı güçlendiren besinlere ek olarak günde 75 mg’dan fazla çinko takviyesi almak, grip ve nezlenin iyileşme süresini %33 oranında artırıyor.
 • Bağışıklık güçlendirici besinlere ek olarak mürver içeren vitaminlerin alınmasının, üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azalttığı biliniyor.
 • Corona virüse karşı bağışıklığı güçlendiren yiyeceklere ek olarak günde 1000 – 2000 mg C vitamini almak, soğuk algınlığını %14 oranında azaltıyor.
 • D vitamini eksikliğinin hastalanma sıklığını artırdığı biliniyor. Yani corona virüsten korunmak için D vitamininizin ideal aralıklardan olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Bu verdiğimiz vitamin miktarlarını mutlaka bir doktor veya diyetisyen gözetiminde almanız gerekiyor. Çünkü her vücudun bağışıklık güçlendirici yiyeceklere ve vitaminlere verdiği tepki farklı. Bu yüzden bir diyetisyene danışarak beslenme programınızı uygulamakta fayda var.

[widget-100]

Yorum Yap