Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıf İnsanlara Söylenen Sözler - Ne Şişmanlık Ne Zayıflık!

Zayıfların Sorunları da Bitmiyor!

Kilolu olmak sorun olur da zayıf olmak olmaz mı? Zayıf insanlara söylenen sözler de en az şişmanlarınki kadar can sıkıcı. Kilolu insanlar kadar zayıflar da toplumumuz tarafından yargılanıyor. Kilolu olmamak sanki bir suçmuş gibi zayıf insanların yüzüne vuruluyor. Zayıfların duymaktan bıktığı cümleler genelde; ne kadar sıskasın, niye yemek yemiyorsun, yemek mi seçiyorsun gibi klişe cümlelerden oluşuyor. Dünyayı yese kilo almayan ya da genetik özellikleri nedeniyle kilo almakta zorlanan insanları sinir eden bu cümleleri sayfamızda derledik.

Gelin zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler neler birlikte bakalım, zayıf arkadaşlarımıza bu cümleleri söylemekten vazgeçelim…

1. Bugün hava rüzgârlı, sen dışarı çıkma.

Zayıfların duymaktan bıktığı cümleler arasında en çok bilinenlerden biri bu değil mi? Mutlaka çevremizde birine söylenmiştir “Bugün hava rüzgarlı, sen dışarı çıkma” diye.

Hatta ayaklarına ağırlık bağlayalım gibi espriler de beraberinde gelmiştir. Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler ne kadar komik değil mi? Ama sadece söyleyene...

2. Yemeği önünden mi çalıyorlar?

Bazı insanlar bir oturuşta 2 ekmek yeseler de kilo almıyorlar. Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler arasındaki bu cümle de onlara çok itici geliyor haliyle.

Zayıf insanlar, ellerinde olmayan nedenlerden dolayı kilo alamıyor olabilirler. Belki de bu duruma çok üzülüyorlar. Biraz anlayışlı olmak gerek.

3. Yemek mi seçiyorsun?

Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler arasında yemek seçip seçmediklerinin sorulması da var.

Yemek seçmeseler dahi zayıf oldukları için bu şekilde eleştirilere maruz kalan insanlar, sosyal ortamlara ya da yemek davetlerine bu nedenle katılmıyorlar bazen. Zayıfların duymaktan bıktığı cümleler rencide edici olduğundan siz de zayıf arkadaşlarınızı üzmek istemiyorsanız bu tarz söylemlerden uzak durmalısınız. 

4. Ben su içsem yarıyor, sen nasıl böyle kalıyorsun?

Dediğimiz gibi zayıf olmak başa bela. Kilolu insanlar tarafından sürekli yüzlerine vurulan zayıf olma durumları için yemek yemediklerinin iddia edilmesi dışında zayıf kalma yöntemleri de sorgulanıyor. Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler arasında bu da var.

Kilo verme sırlarının paylaşılması konusunda ısrara maruz kalıyorlar. Zayıfların üzerine fazla gidilmemeli değil mi?

5. Kemiklerin sayılıyor.

Bunun bir diğer versiyonu da: “Bir deri bir kemik kalmışsın.” cümlesidir. Zayıfların sorunları çevrenin baskısı dışında genetik kaynaklı olabilir. Yani kişi ne kadar yese de kilo almıyor ya da hızlı bir şekilde kilo veriyor olabilir.

Bu nedenle yargılayıcı ve aşağılayıcı tutumlardan kaçınmak gerekiyor. Zayıfların duymaktan bıktığı cümleler size söylense ne hissedersiniz?

[widget-87]

6. Kilo aldıran haplar var aslında.

Zayıfların duymakla bıktığı cümleler arasında; “Kilo aldırıcı haplar var.” demek de yer alıyor. Zayıf insanlar da biliyorlar kilo aldıran haplar olduğunu ancak kendilerini oldukları gibi seviyor olabilirler değil mi?

İnsanlara öneride bulunmadan önce lütfen yaşadıkları koşulları ve görünümlerinden memnun olup olmadıklarını öğrenin.

7. Ekmekle ye!

Zayıfların sorunları bunlarla bitmiyor elbette. Ekmek yemelerini önerenler, önlerine bol bol hamur işi koyan anneler, zorla ağızlarına yiyecek tıkılması karşılaştıkları durumlardan bazıları. Ekmek yiyerek kilo almak bazı insanlar için mümkün olmuyor maalesef.

Öneri yapacağınızda kibar bir dille diyetisyene gitmelerini söyleyebilirsiniz. Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler, çok can sıkıcı!

8. Elbise bulabiliyor musun?

Zayıf insanlar aslında bu soruya alışık ancak insanlar yargılama ya da yadırgama amacıyla bunu sormaktan bıkmadılar.

Zayıflıkları nedeniyle belki de imrendikleri bu kişilere böyle sorular sorarak onları yaraladıklarını düşünerek mutlu oluyorlar. Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler çok can yakıcı olabiliyor.

9. Benden kilo alsana biraz.

Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler arasında kilolu insanların; “Biraz benim kilolardan alsana.” demeleri de yer alıyor elbette.

O kadar kolay olsa sanırım tüm zayıflar kilolulardan bir miktar kilo alarak bu can sıkıcı muhabbetlere girmek zorunda kalmazlardı.

10. Yatmadan önce yemek ye.

Yatmadan önce yemek elbette kilo aldıran bir durumdur ancak zayıf olup da kilo alamayanlar genellikle her yolu denedikleri için bu öneri onlar için can sıkıcı olabilir.

Ayrıca zayıf ancak kilosundan memnun olanlara ise böyle öneriler yapmak antipati oluşturacaktır.

Zayıf insanların duymaktan bıktığı cümleler genel olarak bunlar, elbette daha fazlası ve can sıkıcısı da vardır. Zayıf insanların duymaktan sıkıldığı cümleler emin olun siz de aynı durumda olsanız mutsuz olmanıza neden olacaktır. Siz siz olun, kimseyi görüntüsüyle yargılamayın. Olduğu gibi sevmeyi deneyin, eleştirmeyi ve yadırgamayı değil…

[widget-89]

Yorum Yap