Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Alışkanlıklarınızdan Vazgeçerek Zahmetsizce Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 10 Tüyo

Zahmetsiz Kilo Vermek Mümkün mü? 

Hepimiz zahmetsiz kilo vermek ve kısa sürede zayıflamak isteriz. Ancak alışkanlıklarımızdan vazgeçmek de işimize gelmez. Yediğimiz bol kalorili tatlıların ve fast food yiyeceklerin yerini hiçbir şey tutmaz. Bu nedenle diyet ve spor yapmak bize zor gelir. Yine de bir yerlerden başlamayı düşünürüz. İşte bu amaçta olanlar için kolay kilo vermenin yolları ile ilgili birkaç önerimiz olacak. Çok fazla çaba harcamadan, yapacağı birkaç değişiklikle zayıflamak isteyenler yazımızın devamını okusunlar… İşte, basit zayıflama yöntemleri:

1. Kahvaltıda daha fazla sebze tüketin.

Kolay kilo vermek istiyorsanız günün en önemli öğünü kahvaltıyı es geçmeyin ve kahvaltınıza daha çok sebze ekleyin. Böylece bağırsaklarınız daha hızlı çalışsın, günlük harcadığınız enerji miktarı artsın.

Araştırmalara göre daha fazla sebze tüketmek kendinizi iyi hissetmenizi de sağlayacak. Zahmetsiz kilo vermek için kahvaltı şart.

2. Dik oturun.

Hızlı kilo vermenin yolları arasında dik oturmak da var. Bu basit alışkanlık vücudunuzdaki kortizol seviyesini düşürür ve düşündüğünüzden daha fazla enerji gerektirir.

Özellikle masa başı çalışanların göbek bölgesindeki yağlanmayı engellemeleri için mutlaka dik oturmaları gerekiyor. Zahmetsiz kilo vermek ve kolay kilo vermek istiyorsanız dik durun.

3. Yemeklerinize baharat katın

Hızlı kilo vermenin yollarından bir diğeri de yağ yaktıran baharatlar. Zahmetsiz kilo vermek istiyorsanız özellikle kapsaisin içeren baharatları tüketin.

Baharatlı yiyeceklerin tüketimi, metabolizmanızı en az 30 dakika boyunca % 20 oranında arttırır, bunu da unutmayın. Kolay kilo vermek için yediklerinize baharat katın.

4. Ayna karşısında yemek yiyin.

Zahmetsiz kilo vermek için ayna karşısında yemek yemeyi deneyin. Araştırmalara göre kişi kendini yemek yerken gördüğünde daha az yemeyi tercih ediyor.

Önünüze bir ayna koyun ve kendinizi izleyin. Böylece lokmalarınızın farkında olacak ve kendinizi durdurabileceksiniz. Kolay kilo vermek için lokmalarınızı sayın.

5. Merdivenleri kullanın.

Araştırmalara göre merdivenle iki kat çıkarsanız yılda 2.7 daha fazla kilo kaybediyorsunuz. Kolay kilo vermek amacınızsa asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edin.

Özellikle iş hayatındaysanız ofis katları arasında mutlaka gününüze hareket katın. Zahmetsiz kilo vermek için bol bol merdiven çıkın.

[widget-87]

6. Her yemekten önce 1 bardak su için.

Kolay kilo vermenin yolları listemizde aşırı yiyecek tüketmek istemeyenler için bir öneri var. Her yemekten önce 1 bardak su içerek doygunluk hissine sahip olabilirsiniz.

Ayrıca su metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmayı da kolaylaştıracaktır. Zahmetsiz kilo vermek için suyu sofranızdan eksik etmeyin.

7. Daha küçük tabaklar kullanın.

Diyetisyenlerin de hızlı zayıflama için önerdiği yollardan biri olan küçük tabak kullanımı, size daha az yemek yedirecek ve daha fazla kalori kaybettirecek.

Kolay kilo vermenin yolları arasında olan bu yöntemle beyninizi de kandırarak doygunluk hissini daha çabuk elde edebilirsiniz.

8. Yavaş yiyin.

Yavaş yemek zahmetsiz kilo vermek isteyenler için en işe yarar önerilerden biri. Yavaşça çiğnemek beyninize tokluk sinyali yolladığı için hızlı zayıflama ve kalori yakımı söz konusu oluyor.

Kilo vermenin yolları arasında en kolaylardan biri bu. Zahmetsiz kilo vermek isteyenler önce yavaş yemeyi öğrenmeliler.

9. Ayakta durun.

Spor yapmakta zorlanıyorsanız hayatınıza basit hareketler katın. Zahmetsiz kilo vermek için metronun ya da otobüsün gelmesini ayakta bekleyin. Hızlı zayıflamanın yollarından en önemlisi olabildiğince fazla hareket etmek.

Herhangi bir yerde sıra bekliyorsanız mutlaka ayakta durun. Hatta yorgun değilseniz toplu taşıma seyahatlerinizi ayakta yapın. Kolay kilo vermenin yolları oldukça basit.

10. Sıcak duş alın.

Yapılan araştırmalara göre sıcak bir duş almak 30 dakikalık bir yürüyüşle aynı kaloriyi yaktırıyor. Zahmetsiz kilo vermek isteyenler bu yolu deneyebilir.

Hızlı zayıflama için sürekli duşta kalmayın elbette. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa sıcak su zararlı olabilir, dikkat edin.

Zahmetsiz kilo vermek isteyen, kolay kilo vermenin yolları hakkında araştırma yapan herkes için önerilerimiz hayat kurtarıcı olacak. Hızlı zayıflamanın yolları sayesinde diyet ya da egzersiz için de motivasyon kaynağı bulacaksınız. Kolay kilo vermek aslında size bağlı! Hayatınıza yön vererek kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

[widget-89]

Yorum Yap