Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Herkesin Denediği Ama Tek Başına Hiçbir İşe Yaramayan 8 Yanlış Zayıflama Yöntemi

Yanlış Zayıflama Yöntemleri - Zayıflamak İsterken Sağlığınızdan Olmayın!

Hemen herkesin, hayatında bir kez de olsa denediği ve işe yaramadığını düşündüğü ünlü diyetler ya da zayıflama yöntemleri vardır. Sosyal medyadan ya da çevreden duyulan kilo verme yöntemleri bazılarında işe yararken bazı kişiler için yanlış zayıflama yöntemleri olmuştur.  İnsanlar çoğu zaman hiçbir tahlil veya tetkik yaptırmadan yanlış zayıflama yöntemlerini uygulamaya başlar. Ancak unutulmaması gereken tek başına hiçbir yöntemin hızlıca kilo vermeyi sağlamayacağıdır. Diyet mutlaka sporla, sağlıklı beslenme de alışkanlıkların değişimiyle desteklenmelidir.

Peki bu ünlü ama faydası olmayan zayıflama yöntemleri neler? Faydasız kilo verme yöntemleri neden deneniyor? Zayıflattığı düşünülen hangi besinler aslında bir işe yaramıyor? Gelin, yakından bakalım…

 

1. Yeşil Çay

Başarısız zayıflama yöntemleri listemizde ilk sırada yeşil çay var. Aslında yeşil çay, güçlü bir antioksidan olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya gerçekten yardımcı oluyor.

Ancak siz yeşil çay içiyorum diyerek sağlıksız beslenmeye devam ederseniz metabolizmanızın aynı hızda çalışacağını söylemek zor olacak. Yanlış zayıflama yöntemleri arasında olan bilinçsiz yeşil çay tüketimi hem çok hem de doğru olmayan beslenme alışkanlıklarıyla tüketildiğinde hiçbir fayda sağlamıyor. 

2. Pul Biberli, Naneli Yoğurt

Göbek eritmenin en hızlı yolu olduğu söylenen pul biberli naneli yoğurt da faydasız kilo verme yöntemleri arasındadır. Bütün sabah programlarında mutlaka tarifi verilen bu yoğurt kürü de tek başına etkili olmayacak elbette. Ancak göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız spor yapmanız şart. Faydası olmayan zayıflama yöntemleri boşa vakit harcamanıza neden olabilir. Tek başına faydasız kilo verme yöntemleri, sizi umutsuzluğa sürükleyebilir, dikkat edin.

[widget-87]

3. Alkali Su

PH dengesini düzelten alkali suyun kalori yaktığına dair kanıtlar var ancak vücudumuzun ph değerini alkaliye çevirmek vücudumuzdaki asit hücrelerimize zarar veriyor. Önemli olan dengeyi sağlamak olduğundan alkali suyu doğru tüketmeniz gerekir.

Dolayısıyla alkali diyet yöntemlerinin diyetisyen kontrolü dışında yapılmaması lazım. Faydası olmayan zayıflama yöntemleri kontrolsüz uygulanırsa zararlı olacaktır.

4. Kaynatılmış Maydanoz Suyu

Başarısız zayıflama yöntemleri listemizde vazgeçilmezler arasında olan kaynatılmış maydanoz suyu da var. Maydanoz suyu detoks etkisi yaratıyor ve vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor.

Bir nevi idrar sökücü etkisi de olduğu için tartıda zayıfladığınızı görebilirsiniz. Ancak tek başına uygulandığında yağ yakıcı etkisi olduğunu söylemek zor. Dolayısıyla kaynatılmış maydanoz suyunu günde 1 bardak tüketirken protein ve minerallerden zengin bir beslenme şekline sahip olmalısınız.

5. Yeşil Kahve

İçerdiği kafein nedeniyle kilo verdirdiği söylenen ve son yıllarda popüler olan yeşil kahvenin aslında çok bir etkisi yok. Bu kahvenin kalori yakabilmesi için günde en az 7 bardak içilmesi gerekiyor ki 4 bardaktan sonra kahvenin insana zarar verdiği düşünülürse baya bir risk taşıdığı söylenebilir.

Siz siz olun, diyetisyeninize danışmadan bu tarz yanlış zayıflama yöntemleri ve önerilerini denemeyin.

6. Streç Film

Faydasız kilo verme yöntemleri arasında olan streç film, özellikle spor yapanlar tarafından kullanılıyor. Terlemeye katkısı olduğu söylenen streç filmin biraz rahatsız edici olduğu ve aşırı su kaybına neden olduğu unutulmamalı.

Bu nedenle tek başına kalıcı bir yarar göstermesinden söz edemeyebiliriz. Streç film kullanarak zayıflamak istiyorsanız bol su tükettiğinizden emin olmalısınız.

7. Acı biber

Acı biberin içerisinde oksijen tüketimini artırarak metabolizmayı hızlandıran kasaisin maddesi yer alıyor. Faydası olmayan zayıflama yöntemleri arasında olan acı biber düzenli diyet ve spor yapmadan kalıcı bir etki bırakmayacak maalesef.

Diyetisyenlerin ve uzmanların zayıflamaya olan etkisinden sıkça bahsettiği acı biberi yiyeceklerinize atmayın demiyoruz ancak spor yapmayı ve doğru beslenmeyi de ihmal etmeyin lütfen.

8. Maden Suyu ve Yoğurt

Tok tutan ve sindirimi kolaylaştıran maden suyuna yoğurt karıştırarak zayıflama amaçlı kullananların sayısı oldukça fazla. Maden suyunun sindirimi kolaylaştırması ve minerallerinin insan vücuduna katkısı bilinen bir gerçek ama yağlarınızı yakacağı konusunda garanti veremiyoruz.

Siz yine de bu tarz kulaktan dolma bilgilerle yanlış zayıflama yöntemleri uygulamak yerine diyetisyenlerle iletişime geçerek kendinize uygun beslenme programı edinseniz daha iyi olacak.

Listemizdeki gibi pek çok başarısız zayıflama yöntemleri ve kilo verme hurafeleri var. Faydası olmayan zayıflama yöntemleri, insanların kendilerine uygun olmayan kilo verme yollarından medet ummasına neden oluyor. Yanlış zayıflama yöntemleri yerine kişinin kendisine uygun yöntemleri denemesi en doğrusu. Kilolarından şikayetçi olanların internetten buldukları yöntemler yerine diyetisyene gitmeleri gerek. Siz de faydası olmayan zayıflama yöntemleri arasında boşa kürek çekmek istemiyorsanız diyetisyeninize danışabilirsiniz.

[widget-89]

Yorum Yap