Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Adet Dönemde Beslenmenin Önemi

Regl Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Regl dönemi kadınlar için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zor geçen bir dönemdir. Adet döneminden bir hafta önce başlayan bu süreçte dayanılmaz acıların yanında şişkinlik, yorgunluk, sinirlilik ve mutsuzluk da hayatı çekilmez hale getiriyor. Psikolojik etkilerinin yanında tatlı ve tuzlu krizleri sağlıksız beslenmeye neden oluyor.

Adet döneminde beslenme konusunda ayda 1 kez kendime izin veriyorum bakış açısı hakim olsa da bu dönemde alınan kiloların verilmesi daha zordur. Peki adet döneminde nasıl beslenmeli? Regl döneminde ne yenir ne yenmez? Yakından bakalım…

 

Adet Döneminde Beslenme Önerileri

Regl döneminde nasıl beslenmeli sorunuza cevap olarak bu dönemde ilk olarak tatlı krizlerine karşı durmayı öğrenmenizi öneririz. Sonrasında da regl döneminden 1 hafta önce sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Tuzu keserek ilk adımı atabilir, vücudunuzda oluşacak ödemleri engelleyebilirsiniz. Günde 1 çay kaşığından fazla tuz tüketmemelisiniz. Demir eksikliğini öngörerek yine 1 hafta önceden demir kaynağı besinleri tüketmeye başlamalı, fast food gıdalardan uzak durmalısınız.

Adet döneminde beslenme, kadınların genel sağlık durumu açısından da önemli olduğu için mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Adet döneminde ne yenir ne yenmez bilmek gerekir elbette ancak bilmenin dışında bu bilinenleri uygulamak daha önemlidir.

Adet döneminde ne yenir diyenlere özel listemiz şöyle:

  • Kırmızı et, tavuk, balık demir seviyenizi yükseltmek için adet döneminde beslenme listenizde olması gereken gıdalardır.
  • Adet döneminde beslenme için kuru üzüm, kuru kayısı demir kaynağı olacaktır.
  • Regl döneminde ne yenir diyenler için yeşil yapraklı sebzeler, yeşilbiber, portakal, mandalina C vitamini deposu olacaktır.
  • Şişkinlik ve regl ağrısına iyi gelen ananas bol bol tüketilebilir. Ananasın ödem söktürücü özelliği de vardır.
  • Tatlı krizlerinin asıl sebebi olan magnezyum azlığı için yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, elma, incir, limon, ceviz, badem, fındık, kakao, üzüm, patates çözüm olacaktır. Ancak aşırı miktarda tüketilmemek kaydıyla.
  • Brokoli, yumurta, balık, havuç, muz, avokado, tahıllar B6 vitamini yönünden en zengin besinlerdir. Adet döneminde beslenme listenizde yer alması gerginliğinizi hafifletecektir.
  • Regl ağrılarına iyi gelen meyvelerden biri de muzdur. Şişkinliğin azalmasına muz birebirdir. Adet döneminde beslenme listenizde mutlaka muz olsun.
  • Regl dönemi ağrılarını azaltan maydanozu mutlaka yemeklerinize ekleyin.
  • Az yağlı süt ürünleri de adet döneminde beslenme için gereklidir.
  • Yemeklerinizi bitkisel yağlarla hazırlayarak adet döneminde daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

[widget-87]

Adet döneminde ne yenir diyenler için lifli karbonhidratlar, E vitamini içeren ıspanak, badem, fındık, karalahana, ay çekirdeği, kabak çekirdeği de önerilmektedir. Unutmamanız gereken bu dönemde bol bol su tüketmeniz gerektiği. Regl döneminde sağlıklı beslendiğinizde sancılarınız da azalacaktır. Adet döneminde beslenme konusunda dikkatli davrandığınızda regl dönemi dışında da gayet sağlıklı beslendiğinizi göreceksiniz.

Adet Döneminde Bunlardan Uzak Durun!

Adet döneminde ne yememeli diyorsanız şekerli gıdalardan, nişastalı besinlerden ve tuzlu abur cuburlardan mutlaka uzak durun. Çay tüketiminiz azaltın, alkol ve kafein tüketmeyin. Asitli ve şekerli içecekleri sadece regl döneminde değil hiçbir zaman tüketmeyin.

Adet döneminde beslenme düzeninizi oluşturarak ve psikolojik açıdan kendinizi destekleyerek hiçbir durumun beslenme sisteminizi bozmasına izin vermeyin. Adet döneminde beslenme tercihleriniz değişeceği için bu süreçte evinizde sağlıksız besinlerin olmamasında yarar var. Elbette adet döneminde ne yememeli sorusunun yanıtı bununla da sınırlı değil. Bu konuda beslenme uzmanına danışarak dagha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Adet Döneminde Tatlı Kriziyle Nasıl Başa Çıkacaksınız?

Regl dönemi öncesinde iştahı kontrol edememe, aşırı tatlı ve karbonhidratlı gıdalara yönelme durumu vardır. Vücudun sakinleştirici hormonu olan projesteron azaldığı için yoğun nişastalı gıdaları tüketme isteği doğar. Tatlı krizi dediğimiz bu sorun için diyetisyenlerin önerileri var. İlla tatlı yiyeceğim diyenler; sütlaç, ananas, kuru kayısı, ceviz, tarçınlı grissini, tarçınlı sütlü meyve tüketebilir.

Adet döneminde nasıl beslenmeli diyenler mutlaka kendilerini kontrol etmeyi öğrenmeliler. Adet döneminde beslenme, kişiye kilo alımı olarak geri dönebilir.

Adet döneminde beslenme hakkında sorularınız varsa, adet döneminde ne yenir ya da ne yenmez diye merak ediyorsanız size özel beslenme programları için diyetisyenlerin kapısını çalın. Yaşam şeklinize ve sağlığınıza uygun diyetleri ve egzersizleri diyetisyeniniz belirleyecektir.

[widget-97]

Yorum Yap