Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Tok Tutan 10 Yiyecek İle Aç Kalmadan Kilo Verin!

Hem Yağ Yaktıran Hem Tok Tutan Besinlerle Tanışın!

Kilo almak sadece dış görünüşümüz için değil, sağlığımız için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Kalp rahatsızlıklarından kansere kadar pek çok hastalığın tetikleyicisi aşırı kilolar oluyor. Bu kilolardan kurtulmak için yapılan diyetler sandığımız kadar kolay olmasa da sağlıklı yaşamayı alışkanlık haline getireceği ve zayıflamayı sağlayacağı için tercih ediliyor. Bu diyetlere eklenen tok tutan yiyecekler ise kilo verme sürecini hızlandırıyor. Tok tutan yiyecekler ve kilo aldırmayan diyetlerle gün boyu alınan kaloriler kontrol altında oluyor. 

Siz de yaptığınız diyetlere aşağıdaki uzun süreli tok tutan yiyecekleri ekleyerek aç kalmadan diyet yapabilir dolayısıyla da zayıflayabilirsiniz. İşte, tok tutan besinler:

1. Elma

Tok tutan besinler dendiğinde diyetisyenler tarafından en çok önerilen elmadır herhalde. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan elma aynı zamanda lifli yapısı nedeniyle tokluk hissini uzun süre yaşatır.

Kan glikoz seviyesini düzenleyerek enerji veren ve uzun süreli tok tutan yiyecekler nelerdir diyenlere ilk önerilerimizden olan elma özellikle egzersiz sonrası kaybedilen enerjiyi geri almanıza yardımcı olabilir.

2. Yulaf Ezmesi

Tok tutan yiyecekler listemizin bir diğer favorisi de yulaf elbette. Yulaf, içindeki karbonhidratların vücut tarafından yakılması uzun sürdüğü için bir sonraki öğüne kadar acıkmamanızı garanti eder.

Hem yağ yaktıran hem tok tutan besinler arasındaki yulafı dilerseniz meyve ve yoğurt ile tüketerek günlük ihtiyacınız olan enerjiyi alabilirsiniz.

3.Yeşil Çay

Tok tutan yiyecekler diyet listesinde mutlaka yeşil çay da yer alıyor. Öğünler arasında içeceğiniz 1 bardak yeşil çay açlık hissini bastırmanıza yardımcı oluyor.

Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Tok tutan yiyecekler sayesinde yavaş metabolizma sorunları da çözülüyor.

4. Badem

Tok tutan yiyecekler diyet önerisi olarak bademi de örnek verebiliriz.

Protein deposu olan bademde aynı zamanda lif oranı yüksek olduğu için, badem yediğinizde uzun süre tok kalırsınız.

Özellikle ara öğünlerde tok tutan yiyecek olarak 5 badem ve 3 kuru kayısı yiyebilirsiniz. Badem cildi güzelleştirip nemlendirmesi açısından da çok yararlı bir besindir, sık sık tüketin.

5. Avokado

Tok tutan meyvelerden biri olan avokadoyu her yerde bulamasanız da temin ettiğiniz zaman salatalarınızla birlikte tüketmeye özen gösterin.

Kahvaltıda avokado yerseniz öğlene kadar hiçbir şekilde açlık hissetmezsiniz. Avokadoyu sos olarak da tam buğday ekmeği üzerine sürerek tüketebilirsiniz.

Deneyin ve tok tutan besin avokadonun etkisini görün.

[widget-87]

6. Nohut ve Mercimek

Hem yağ yaktıran hem tok tutan besinler nelerdir diyenlere klasik nohut ve mercimek gibi baklagilleri örnek gösterebiliriz. Baklagiller lif, protein, antioksidan, B Vitamin kompleksi ve demir açısından çok zengindirler. Diyet uzmanı ve beslenme danışmanları da nohut ve mercimeği mutlaka diyet listelerinize alırlar. Bunlardan yediğinizde açlık hissiniz oluşmaz ve uzun süre tok hissedersiniz.

7. Bitter çikolata

Canınız tatlı çektiğinde biraz bitter çikolata yiyin. Tok tutan yiyecekler arasındaki bitter çikolata kadınların en sevdiği diyet yiyecek de oluyor aynı zamanda.

Bitter çikolata kan basıncını azaltmaya ve kalp ile beyni korumaya yardımcı olur.

Ayrıca sütlü çikolatalara nazaran daha doyurucu ve tatlı ihtiyacını tatmin edicidir.

8. Acı biber

Tok tutan besinler arasında bir diğeri de acı biber. Maastricht Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma acı baharatlı yemekler iştah kontrolünde daha etkili. Özellikle de acı biber açlığı dindiriyor.

Her öğününüze 1/4 çay kaşığı acı biber katmanın sizi tok tutmaya yardımcı olacağı belirtiliyor.

Acı biber ayrıca yağ yakmayı hızlandırıyor. Denemekte yarar var.

9. Turşu

Salatalık turşusu ve diğer turşular beyin ve bağırsaklar arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiği için hem sizi tok tutuyor hem de kilo vermenize yardımcı oluyor.

İçinde yer alan probiyotikler nedeniyle iştahınız azalıyor.

Acıktırmayan besinler arasındaki turşuyu sofralarınızdan eksik etmeyin.

10. Yumurta

Güne yumurta ile başlamak sizi öğlene kadar tok tutacaktır. Diyetisyenler kahvaltıda mutlaka 1 adet haşlanmış yumurta tüketmeyi öneriyor.

Protein içeren 300 kalorilik bir kahvaltı, kahvaltı ve öğle yemeği arasında açlığı bastırmaya yardımcı oluyor.

Uzun süreli tok tutan yiyecekler arasında yer alan yumurta, diyet listelerinde mutlaka yerini alıyor.

Tok tutan yiyecekler diyet listemize ek olarak ayran ve su gibi içeceklerin de açlık belirtilerini ortadan kaldırdığını söyleyelim. Lif deposu kuruyemişler, protein içeren balık ve deniz ürünleri de gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi size verecektir. Tok tutan yiyecekler sayesinde kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissedeceksiniz.

Hem yağ yaktıran hem tok tutan besinler herkeste aynı etkiyi gösteriyor ancak kişinin yaşı, metabolizması ve beslenme alışkanlıkları açlık hissinin ne kadar etkili olacağını belirliyor. Tok tutan yiyecekler ve kilo aldırmayan gıdalar sayesinde hem sağlıklı beslenebilir hem de kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Denemenizde yarar var…

[widget-89]

Yorum Yap