Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Tiroit Hastaları Nasıl Kilo Verebilir?

Tiroit Hastaları Beslenmelerine Dikkat Etmeli!

Tiroit hastalarında zayıflama oldukça zorlu bir süreçtir. Çünkü troit hastalığında troit bezlerinin yetersiz çalışması sonucunda metabolizma yavaşlamaktadır. Kilo vermede zorluk yaşanması, metabolizmanın yavaşlaması ve yorgunluk en nihayetinde hormonların az salgılanmasından kaynaklanmaktadır.  Yavaşlayan metabolizma sonucunda tiroit hastaları beslenmelerine dikkat etmek zorunda kalır.

Siz de tiroit hastaları nasıl kilo verebilir diye merak ediyorsanız muhtemelen bu dertten muzdaripsinizdir. Tiroit hastaları beslenme ve kilo verme sürecinde sorunlar yaşayabilirler, bu çok doğaldır. Fakat bu dönemde alacakları diyetisten desteği önemlidir. Doktor kontrolünde ilaç kullanımı, egzersizler, doğru ve düzenli beslenme, başarılı sonuçlara ulaştırmaktadır. Tiroit hastaları kilo vermek için ve yaşam kalitesini arttırabilmek için beslenme konusunda son derece hassas davranmalıdır. Ve metabolizma hızını arttırmak için garanti çözüm olan egzersizleri düzenli bir şekilde sürdürmelidir. Peki, tiroit hastaları için diyet listesi nasıl olmalı, tiroit hastaları ne yemeli? İnceleyelim…

 

Tiroit Hastalarında Zayıflama İçin Öncelikle İlaç Tedavisi Yapılmalıdır!

Tiroit hastalığının belirtilerini kendinde hisseden kişilerin yapması gereken ilk şey bir doktora gitmektir. Kişiye gerekli testler yapılmalı ve doktor takibinde en uygun tedaviye başlanmalıdır. Belirtilerin hissedilmesiyle birlikte doktora gidilmeli, tiroit hastalığı teşhisi konduktan sonra öncelikle ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ardından doktor önerisiyle diyetisyen desteği alınarak kişinin sağlıklı beslenmesi ve tiroite bağlı kilo alımının önlenmesi gerekir. Unutmayın, tiroit hastalarında beslenme çok hassas bir konudur.

Tiroit hastaları nasıl beslenmelidir?

Tiroit hastaları nasıl zayıflar diye merak edenler, tiroit hastaları için diyet listesinin faydalı olmadığını ve alınan kiloların verilemeyeceğini düşünür.  Merak etmeyin, kilo vermek zor olabilir fakat elbette ki mümkün. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme ile yeterli egzersiz ve doktor eşliğinde kilo verebilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Tabii troit bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olan besinlerin tüketimine de son derece özen göstermelisiniz. Peki, tiroit hastalarında beslenme nasıl olmalıdır?

 • Yumurta, mineral bakımından oldukça zengin olan yumurta içeriğinde selenyum ve çinko bulundurmaktadır. Tiroit hastaları diyet listesinde muhakkak bulunması gereken besinlerden biridir. Yumurta uzun süreli tokluk hissi verdiğinden dolayı fazla kilo almayı önler.
 • Keten tohumu, tiroit hastaları için oldukça önemli bir besindir. İçeriğindeki E vitamini ve Omega 3 yağları bulunan keten tohumu, tiroit bezlerinin düzenli ve iyi bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Tiroit hastaları nasıl kilo zayıflar diyenlere keten tohumunu ihmal etmemeleri gerektiğini söyleyebiliriz.
 • Ceviz, tiroit hastaları için önemli bir rol oynar. Troit bezlerini güçlendiren ceviz, troit bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlar. Unun nedeni ise cevizin içeriğindeki selenyum mineralidir. Düzenli tüketildiği takdirde tiroit bezleri oldukça güçlendirecektir.
 • Zeytinyağı içerisinde bulunan E vitamini ve selenyum minerali sayesinde tiroit hastaları için faydalı bir besin kaynağıdır. Zeytinyağının her koşulda tüketimi yarar sağlayacaktır. Tiroit hastaları ne yemeli diye merak edenler metabolizmayı büyük ölçüde etkileyen zeytinyağı tüketimine özen göstermelidir.
 • Ayrıca tiroit hastaları nasıl zayıflar sorusuna alkol, şekerli gıdalar, işlenmiş besinler ve karbonhidratlardan olabildiğince uzak durmanız gerektiğini söyleyerek cevap verebiliriz.

Bu besinleri düzenli bir şekilde tüketen tiroit hastaları için sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkündür.   Buradaki en önemli nokta bu beslenmeyi düzenli ve ölçülü bir şekilde devam ettirmektir.

[widget-87]

Tiroit Hastaları Ne Yemeli? Tiroit Hastaları Diyet Yapar mı?

Tiroit hastaları beslenme kuralları arasında selenyum minerali tüketimi, E vitamini tüketimi, Omega 3 tüketimi ve çinko tüketimi son derece önemlidir. Bu nedenle besinlerin içeriğindeki kaynaklara özen gösterilmelidir. Bu besin kaynakları hem hastalığı iyileştirme hem de kilo verme konusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Tiroit hastaları nasıl kilo verebilir diyorsanız şu besinleri mutfağınızdan eksik etmemenizi önerebiliriz.

 • Mantar
 • Tam tahıllılar
 • Sarımsak
 • Yumurta
 • Yulaf
 • Balık
 • Soğan
 • Esmer pirinç

Bu besinler tiroit hastaları diyet listesinde bulunması gereken besinlerdir. Ölçülü ve düzenli tüketildiği takdirde oldukça yararlı olacaktır. Hem kilo vermenize yardımcı olur hem de hastalığınıza iyileştirici etki de bulunur.

Tiroit Hastalarında Zayıflama ve Kilo Kontrolü Artık Mümkün!

Tiroit hastaları için beslenme oldukça mühim bir konu. Çünkü yavaşlayan metabolizma karşısında karbonhidrat tüketimi ve sindirimi oldukça zordur. Aynı zamanda kandaki şekerin hücrelere karışması da güçleşir. Bu nedenle vücut insülin salgılayarak kan şekerini düşürmeye çalışır. Bu da iştahımızın artmasına neden olur. Buna bağlı olarak tiroit hastaları fazla kilolar ile karşı karşıya gelir.

Tiroit hastaları nasıl kilo verebilir endişesinden önce tiroit hastaları beslenme sırasında nelere dikkat etmeli, tiroit hastaları ne yemeli ya da nelerden uzak durmalı soruları daha iyi bilinmelidir. Bu nedenle tiroit hastalarında beslenme alanında uzman bir diyetisyenden destek alınmalıdır. Tiroit hastaları diyet yaparak, dengeli ve yeterli beslenerek kilo alımının önüne geçebilir. 

Tiroit hastaları beslenme konusuna dikkat ettikleri kadar egzersizlere dikkat etmeliler. Tabi dediğimiz gibi öncelikli olarak yapılması gereken doktora gitmek ve doktor kontrolünde ilerlemek. Çünkü doktor kontrolünde gerçekleşen testler sonrasında daha uygun bir beslenme ve egzersiz program hazırlanacaktır. Tiroit hastalarında beslenme için diyetisyeninize danışın...

[widget-89]

Yorum Yap