Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Okul Başarısı İçin Doğru Beslenme Şart!

Okul Başarısını Belirleyen Temel Etkenlerden Biri Obezite!

Son yıllarda çocuklarda obezite oranı çok arttı. Hatta bu aşırı kilolu olma durumu aileler tarafından normal görülmeye başlandı. Aileler çocuklarını “tombul” kabul ederek sevimli göründüklerini düşünüyorlar. Ancak gelecekte ciddi hastalıklara neden olan obezite çocukların hem sosyal hayatını hem de okul başarısını etkiliyor. 

Kilolu çocukların okul başarısı düşük olarak gözlemleniyor ve arkadaşları tarafından dışlanmaları kaçınılmaz olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte kilolu çocukların depresyona girme oranları artıyor. Obezitenin zararları hayatlarının her aşamasında karşılarına çıkıyor. Okul başarısını belirleyen temel etkenlerden biri olan beslenme, her zamankinden daha çok önem kazanıyor.

 

Özel Okula Giden Her 3 Çocuktan 1’i Kilolu!

Çocuklarda obezite ve başarı oranlarına bakmadan önce konu üzerine yapılan araştırmalara bakalım. Araştırmalarda şişman çocukların özgüvenlerinin daha düşük, depresyon ve anksiyete skorlarınınsa daha yüksek olduğu belirlenmiş. Bununla birlikte çocuklarda obezite, okul performanslarında düşüşe neden oluyor ve obez çocuklar kendini arkadaşlarından soyutluyorlar.

İstanbul’da özel okula giden her 3 çocuktan 1’inin aşırı kilolu olduğu ve buna bağlı olarak da iletişimden okul performansına kadar farklı sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Bunun nedeni özel okullarda çıkan sağlıksız öğünler ve besin kontrollerinin azlığı gösteriliyor. Obez çocukların okul başarısı düşük olurken arkadaşları tarafından aşağılayıcı muamelelere maruz kaldıkları görülüyor. Böylece kilolu çocukların okul başarısı sağlaması gittikçe zorlaşıyor.

[widget-87]

Çocuklarda obezitenin zararları incelendiğinde ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemlerinin görülebileceği söyleniyor. Obez çocuklar tedavi edilirken hekim muayenesi olmadan diyetisyene gidilmemesi gerekiyor. Obezite sorunuyla karşılaşan çocukların tedavi sürecini izleyen kişinin bir hekim olması gerekiyor. Diyetisyenle birlikte çocuğa uygun beslenme programlarının hazırlanması ve uygulanması daha hızlı sonuç almayı sağlıyor.

Okul Başarısı İçin Doğru Beslenme Çok Önemli!

Obez çocukların okul başarısı düşük ve bunun yanında sağlık sorunları nedeniyle okula devamsızlıkları da fazladır. Obez çocuklar, kolesterol veya tansiyon yüksekliği gibi risklerle karşılaşıyorlar. Çocuklarda obezitenin zararları ileri yaşlarda da diyabet olarak kendini gösteriyor. 

Çocuklarda obezite ve başarı ilişkisi aşırı kilolara bağlı olarak görülen eklem ve kemik sorunlarından da etkileniyor. Spor aktivitelerine katılamamaları ya da arzu ettikleri şekilde hareket edememeleri okula bağlılığı düşürüyor.

Uzun vadede obezitenin zararları, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, inme, çeşitli kanserler, osteoartitirit şeklinde kendini gösteriyor. İleri yaşlarda sağlıksız bir hayat çocuklarımızı bekliyor. Obez çocukların okul başarısı düşük ve obezitenin zararları büyük. Bu nedenle obez çocuklar için mutlaka diyetisyen desteği alınmalı. Anne ve babalar, dikkat, okul başarısı için beslenme düzeni kontrol altında tutulmalı!

[widget-89]

Yorum Yap