Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Basınç Noktalarının Etkisini Göz Ardı Etmeyin!

Son zamanlarda farklı zayıflama yöntemleri popüler olmaya başladı. Özellikle de metabolizma hızlandırıcı işlemler oldukça revaçta. Akupresür ya da akubası denilen yöntem de bunlardan biri. Akupresür, vücutta enerji akımını hızlandırmak için Çinlilerin geliştirdiği 2000 yıllık bir metot. Şimdilerde zayıflamak için kullanılıyor. Akupresür ile metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları uyarılıyor, enerji akımı arttıkça da metabolizma daha hızlı çalışıyor. Böylece yağ yakımı artıyor, vücut rahatlıyor.

Peki metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları neler? Metabolizma hızlandırmak için kullanılan bu noktalar sayesinde zayıflamak mümkün mü? Metabolizma nasıl hızlandırılır? Birlikte inceleyelim…

1. Boyun kasının üstü

Metabolizmayı hızlandırmanın yollarından ilki, boyun kasının üstüne masaj yapılmasıdır. Bu nokta sırtınızda yer alıyor, tam olarak omzunuzun boynunuzla kesiştiği bölgede.

Metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları arasındaki boyun kasının üstüne bir dakika boyunca baskı uygulayın ve bunu her gün tekrarlayın. Farkı göreceksiniz.

2. Burun köprüsü

Vücuttaki basınç noktaları arasında yer alan burun köprüsü gözleriniz ve burnunuz arasında yer alıyor. Masaj yaparken gözünüzden burnunuza doğru ilerleyin, bu bölgeyi ovalayın.

Metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları sayesinde vücudunuzun rahatladığını ve daha hızlı kilo verdiğinizi gözlemleyeceksiniz.

3. Kulak

Şakak ve kulak arasındaki bölge metabolizmayı hızlandırmak için uyaracağınız vücut basınç noktaları arasında yer alıyor. Bir dakika boyunca bu bölgeye baskı yaparak masaj uygulayın.

Baş ağrılarınız varsa yine metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları arasındaki bu bölgeye yaptığınız masaj rahatlamanızı sağlayacaktır. Metabolizma nasıl hızlandırılır diyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

4. Karın

Metabolizmayı hızlandırmanın yolları arasında yer alan vücuttaki basınç noktaları listemizde karın bölgesi de var.

Göbek deliğinin 2 parmak aşağısında yer alan bölgeye 1 dakika boyunca masaj yaparak kilo vermeyi kolaylaştıran bir sonuç elde edebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırmak için bu masajı her gün tekrarlamayı ihmal etmeyin.

5. Dirsek ve Dizler

Vücuttaki basınç noktaları arasında yer alan ve metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip dirseklerin iç kısmına bir dakika boyunca basınç uygulayabilirsiniz.

Dizlerinizde de basınç masajı için iyi sonuç verecek noktalar var. Her gün yapacağınız bu masajlar iyi sonuçlar verecek. Metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları zayıflamayı kolaylaştıracak.

[widget-87]

6. Kaşların arası

Metabolizmayı hızlandırıcı basınç noktaları arasında her başımız ağrıdığında ya da yorulduğumuzda elimizin gittiği kaşlarımızın arası da var.

Kaşlarınızın arasına basınç uygulayarak metabolizmanızın işini kolaylaştırabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırmak için vücuttaki basınç noktaları çok faydalı olacak.

7. El

Vücuttaki basınç noktaları olan ellerinize de masaj yaparak metabolizmayı hızlandırmak mümkün.

Başparmakla elinizin yüzeyinin kesiştiği metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları arasındaki bu bölgeye her gün 1 dakika masaj yaparak hem rahatlayabilir hem de kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

8. Ayak

Metabolizma nasıl hızlandırılır diyorsanız fotoğraftaki akupresür noktalarına masaj yaparak istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Vücuttaki basınç noktaları ayrıca mide, beyin ve böbreklerinize de iyi gelecek. Ayağınızda bulunan bu noktalara masaj yaparak çeşitli rahatsızlıklarınızı da giderebilirsiniz.

9. Ayak bileği

Metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları listemizde ayak bilekleri de yer alıyor. Metabolizmayı hızlandırmak için düzenli masaj yapmak şart elbette.

Ayak bileğinizin iç ve dış kısımlarına her gün en az 1 dakika boyunca basınç masajı yapabilirsiniz. Böylece metabolizma hızlandırıcı etki yaratırsınız.

10. Üst dudak

Vücut basınç noktaları listemizdeki üst dudak bölgesine yüz masajından hemen sonra geçerek daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Bir dakikalık basınçlar harcadığınız enerji miktarını arttırarak daha hızlı yağ yakmanızı sağlayacak.

Metabolizmayı hızlandıran basınç noktaları, düzenli şekilde uyarıldığında metabolizma hızlandırıcı etki göstererek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Tabi ki doğru ve sağlıklı beslenmeyle birlikte. Metabolizmayı hızlandırmanın yolları hakkında diyetisyeninizden de bilgi alarak beslenmenizi daha dengeli hale getirebilir, yaptığınız bu masajın etkisini daha hızlı görebilirsiniz.

[widget-89]

Yorum Yap