Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Merdiven Çıkarak Zayıflamak Mümkün!

Her Yerde Yapabilir, Çok Kolay Kilo Verebilirsiniz: Merdiven Çıkın!

Merdiven çıkmak son yıllarda popülerleşen bir spor haline geldi. Özellikle bacak kaslarını güçlendiren, kardiyo kapasitesini arttıran, zihinsel güce destek olan merdiven çıkma, hem masrafsız hem de hemen her yerde yapılabiliyor. Merdiven çıkarak zayıflama bu nedenle son zamanların ekonomik ve etkili bir egzersiz türü olarak karşımıza çıkıyor.

Efsanevi boksör Rocky Balboa’nın merdivenleri koşar adım çıktığı bu antrenman yöntemi, zayıflamak için de sıklıkla tercih ediliyor. Merdiven çıkarak zayıflama, özellikle masa başı çalışanlar için en kolay egzersiz yöntemi oluyor. Ofisteki kısa molalarda merdiven inip çıkmak gün boyu hareketsiz kalmanın önüne geçiyor. Peki gerçekten merdiven çıkmak zayıflatır mı? Merdiven çıkarak kilo verme sağlıklı mı? Merdiven inip çıkarak kilo verenler var mı? Gelin birlikte inceleyelim…

 

Gün İçinde 40 Basamak Merdiven Çıkmak Yılda En Az 2 Kilo Verdiriyor!

Merdiven çıkmak zayıflatır mı sorunuza verilerle cevap verecek olursak her gün 40 – 45 basamak çıkmanın yılda en az 2 kilo kaybettirdiğini söyleyebiliriz. Günde 180 – 200 merdiven basamağı çıktığınızda ise yılda sekiz kilo verebilirsiniz. Böylece ne diyetisyene gitmenize gerek kalır ne de diyet yapmanıza.

Merdiven çıkmak aynı zamanda kalbinizi güçlendirir, kemik yoğunluğunuz arttırır, kaslarınızı destekler, şeker, kolesterol, tansiyon dengenizi kurar. Düzenli merdiven çıktığınızda denge sorunlarınızın da ortadan kalktığını görürsünüz.

Merdiven çıkarak kilo verme dışında bacaklarınızın şekillenmesine de katkıda bulunursunuz. Merdiven çıkarak kilo vermek hem masrafsız hem de çok kolay olacağı için bir süre sonra alışkanlık haline de gelecektir.

Merdiven Çıkmanın Faydaları – Total Body Antrenmanı

Merdiven inip çıkarak kilo verenler, zayıflamanın dışında merdiven çıkmanın diğer faydalarını da görürler. Merdiven çıkmak özellikle bacaklarda kas gelişimini desteklerken yürüyüş ya da koşunun aksine vücut ağırlığının dikey olarak kaldırılmasından dolayı lunge, squat yapmış gibi kalça ve bacak kaslarını birçok açıdan çalıştırır.

Merdiven çıkmak kaç kalori dediğimizde ise diğer bütün sporlardan daha fazla kalori yakmamızı sağladığını görüyoruz. Peki, merdiven çıkmak kaç kalori? Düz zeminde yakılan her 1 kaloriye karşılık merdiven tırmanırken 1,6 kalori yakılıyor. Ayrıca merdiven çıkmak, aynı yoğunluktaki bir egzersizi daha kısa sürede yapmayı sağlıyor. Merdiven çıkarak zayıflama bu nedenle kolay yapılan bir egzersiz olarak dikkat çekiyor.

[widget-87]

Total body antrenmanı olarak adlandırılan merdiven çıkmak, sıkı bir kardiyovasküler antrenman sağlıyor. Koşucular, yüzücüler, bisikletçiler, kürekçiler, futbolcular antrenmanlarında merdiven tırmanma egzersizlerini de sıklıkla kullanıyor.

Merdiven çıkarak kilo vermek yeni bir akım haline geliyor. Merdiven çıkmanın faydalarına genel olarak bakacak olursak:

  • Merdiven çıkmak bacak ve kalça kaslarınızı geliştirir.
  • Merdiven çıkmak sırt ağrılarınızı hafifletir.
  • Merdiven çıkarak zayıflama daha kolaydır.
  • Merdiven çıkarak kilo verme ve yağ yakma hızlı olduğu için kilo vermeniz de kolaylaşır.
  • Merdiven çıkmak vücut ağırlık merkezini dengeler.
  • Merdiven çıkmak kalp sağlığınızı korur.
  • Merdiven çıkmak vücudunuzu şekillendirir.

Merdiven çıkarak zayıflama diyetisyenler tarafından da önerilmektedir. Merdiven inip çıkarak kilo verenler her geçen gün artış göstermektedir. Kolay bir yöntem olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Merdiven çıkarak zayıflama gün içinde 5’er dakikalık aralarla bile yapılabilmektedir.

Dikkat, Merdiven Çıkmak Herkese Uygun Değil!

Merdiven çıkmak her ne kadar yaralı bir egzersiz olsa da olumsuz yanları da bulunuyor. Kalp hastaları, diz, kalça ve ayak bileğinde problemi olan kişilerin merdiven çıkması çok önerilmiyor. Diz eklemlerinin aşırı kullanılmasına neden olan merdiven çıkma egzersizleri, diz eklem yüzeylerini kaplayan kıkırdak yapıların, damarların ve siniri olmayan dokuların bozulmasına neden oluyor. Bu da geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle merdiven çıkarak zayıflama da dikkatli yapılması gereken bir aktivite.

Siz de merdiven çıkarak zayıflama amacınız varsa ilk adımı bugünden atabilirsiniz. Merdiven çıkmak zayıflatır mı, merdiven çıkmak kaç kalori gibi sorularınızın yanıtını diyetisyeninizden alabilirsiniz. Dünyanın en kolay zayıflama yöntemi merdiven çıkmak!

[widget-89]

Yorum Yap