Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilolu İnsanlar İş Hayatında Ayrımcılığa Maruz Kalıyor! – Kilo Etiketlemesi Nedir?

Aşırı Kilolu İnsanlar Sadece Görünüşlerinden Dolayı Terfi Alamıyor!

Son zamanlarda değişen beden algısı ve güzellik anlayışı nedeniyle özellikle gelişmekte olan ülkelerde insanlar iş hayatında kiloları yüzünden negatif ayrımcılığa uğruyorlar. Zayıf olmanın sağlıklı olmak ve beğenilmek ile eşdeğer görüldüğü çağımızda iş dünyasında da zayıf olanlar her zaman bir adım önde yer alıyor. Hatta başarılı olmasına rağmen sadece kilolu diye insanlar işten çıkarılıyor. Araştırmalar da kilolu insanların daha az çekici, başarısız ve sıkıcı olarak algılandığı gösteriyor.

Ayrıca kilolu insanlar sadece iş hayatında değil sosyal hayatta da ayrımcılığa maruz kalıyor. Erkekler olabildiğince zayıf hatta sıska kadınlardan hoşlanıyorlar. İş hayatında da erkek yöneticiler kadın çalışanlardan zayıf ve güzel görünmelerini istiyorlar. Peki kilolu insanlar iş hayatında nelerle karşılaşıyorlar. Kilolu çalışanlar istedikleri işi bulabiliyor mu? Kilolu insanlar iş hayatında ayrımcılığa uğruyor ve kimse bu duruma dur demiyor mu? Kilolu olma ve iş hayatı arasındaki bağ nedir? Yakından bakalım…

 

Kilolu Çalışanlar Arkadaşlık İlişkisi Kurmakta Zorlanıyor!

İş hayatında kilo kabul görmeyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sadece iş hayatında değil kilolu insanlar yaşamın her alanında olumsuz tepki ve davranışlara maruz kalıyorlar. Bu duruma da kilo etiketlemesi deniyor. Kiloları nedeniyle etiketlenen insanlar önyargılı davranışlara maruz kalıyorlar. Hakaret, alay edilmek, aşağılanmak, lakap takılması ya da saldırgan hareketler görülebiliyor.

Kilolu çalışanlar iş yerinde gördükleri ayrımcı davranışların yanında sosyal hayatta da bedenlerine uygun kıyafet bulamamak, uçak ve otobüs koltuklarının kendilerine uygun olmaması, dar alanlarda hareket zorlukları gibi durumlarla karşılaşıyorlar. Bu durum da onların özgüvenlerini zedeliyor, sosyalleşmelerine ve topluma karışmalarına engel oluyor.

Bazı iş alanlarında kilolu çalışanlar, görünüşlerinden dolayı terfi alamıyor ya da daha az ücret ödemesine dahi maruz kalabiliyorlar. İşten çıkarılmada bile ilk sıralarda kilolu insanlar yer alıyor. Kilolu insanlar iş hayatında ayrımcılığa uğruyor ve böylece çoğu evden yapabilecekleri işlere yöneliyorlar ya da çalışmamayı tercih ediyorlar.

Kilo Etiketlemesinin Psikolojik Sonuçları – Mutsuz ve Başarısız Çalışanlar!

Kilolu insanlar iş hayatında ayrımcılığa uğruyor ve kilo etiketlemesi ile karşılaşmaktadırlar. Dolayısıyla kilolu insanlarda depresyon, anksiyete, sosyal izolasyon, psikolojik uyum sorunları daha sık görülmektedir. Bu nedenle iş yaşamında mutsuz ve başarısız olma durumu kaçınılmaz hale gelmektedir. Ani kilo verdirecek diyetler yaparak bu mutsuzluğu daha da perçinlemektedirler. Ancak yapılması gereken diyetisyen ve psikolog desteği alarak kilolardan kurtulmaya çalışmaktır. Sağlıksız diyetler ve beslenme şekilleri daha büyük sorunlara neden olabilir.

Daha fazla kilo alımı, kendini izole etme ve çalışmama gibi durumlarla da karşılaşılabilir. Araştırmalar özellikle aşırı kilolu kadınların iş hayatında yer almamanın yanında evden dahi çıkmak istemediklerini söylemektedir. Kilolu insanlar için iş hayatında başarının ve mutluluğun en sağlıklı çözümü ideal kiloya ulaşmak olacaktır.

[widget-87]

İş Yaşamındaki Önyargıları Zayıflayarak Kırın!

Siz de iş yaşamında kilolu olmanın zararlarını yaşayanlardansanız hem psikolojiniz hem de sağlığınız için kilo vermeye başlamanız gerekir. Kendinizi olduğunuz gibi seviyor olabilirsiniz ancak psikolojiniz günümüz baskılarına ve koşullarına dirençli olmayabilir. Aynı zamanda şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları da aşırı kilolarla birlikte kapınızı çalabilir.

Kilolu insanlar iş hayatında ayrımcılığa uğruyor evet, ancak bunu değiştirmek elinizde! Hemen diyetisyeninizi bulun ve sağlıklı beslenmeye başlayın. Kilo verdikçe kariyer basamaklarını çıktığınızı, ön yargılardan kurtulduğunuzu ve kendinize daha çok güvendiğinizi göreceksiniz. Kilolarınızın iş hayatınıza ve başarınıza engel olmasına izin vermeyin!

[widget-89]

Yorum Yap