Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilolar Arttıkça Özgüven Azalıyor!

Özgüveninizi Değil Kilolarınızı Kaybedin! Kilo ve Özgüven İlişkisi Nedir?

Özgüven, kelime anlamı olarak kendine güvenmek demektir. Kişinin yaptığı işlerde kendine inanmasını sağlayan bir nevi motivasyon kaynağıdır. Özgüven, doğuştan gelmeyen yaşantılarla şekillenen bir kişilik özelliğidir. Özgüven sahibi olduğunuzda yaptığınızı işlerde kendinize daha çok güvenir, hakkınızı arayabilir, eğitim hayatınızda bilinen bir öğrenci olabilir, iş yaşamında dikkat çekebilirsiniz.

Ancak özgüveninizi zedeleyen ya da düşük özgüven sahibi olmanıza neden olan bazı olaylar vardır. Bunlardan biri de kilolu olma durumudur elbette. Kilo ve özgüven ilişkisi tartışılmaz bir gerçektir. Kilo alınca özgüven azalır. Aynı zamanda kilolu olma durumu, kişinin sosyal hayatta dışlanmasına neden olan acı bir durumdur.

Şişman insanlar küçük yaşlardan itibaren ayrımcılığa uğruyor biliyorsunuz ki. Bu ayrımcılık okul çağında başlayıp yetişkinliğe kadar devam ediyor. Okulda arkadaşları tarafından alay konusu olanlar hep kilolular olarak göze çarpıyor. Dolayısıyla da kilo alınca özgüven çocuk yaşlarda bile olsa azalıyor. Bu insanlar iş hayatlarına da 1-0 yenik başlıyorlar. Sosyal hayatta da alaycı bakışlara, eleştirilmeye, arkadaş bulamamaya kadar can sıkıcı durumlarla karşılaşıyorlar. Peki kilo ve özgüven ilişkisi arasındaki ilişki nedir? Kilolu insanlar özgüven sahibi olamazlar mı? Kilolar arttıkça özgüven azalıyor mu? Yakından bakalım…

 

Kilolu İnsanlar Kendilerine İnanmıyor! Özgüven Arttırmanın Yolları

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki kilolar arttıkça özgüven azalıyor. Kilolu olanlar için her şey problem haline gelir. Yürümek, ayakkabı bağlamak, kıyafet seçmek bile eziyete dönüşebilir. Çağımızdaki güzellik algısı nedeniyle sosyal ortamlardan dışlanır, arkadaş edinmekte zorlanabilir ve kendilerini sevecek birini dahi bulamayabilirler.

Kilo ve özgüven ilişkisi incelendiğinde psikologların, kişinin yaşıtlarıyla aynı derecede hayata başladıktan sonra çevre ve medya aracılığı ile şişmanlara karşı önyargılı yaklaşmasının en büyük sorun olduğunu vurguluyorlar. Kilolu insanlar medyadan modaya farklı sektörlerin dayattığı zayıflık algısı nedeniyle kendilerini bu dünyadan hissetmekte zorlanıyorlar. Aynı zamanda kilolu insanlar ailesi, sosyal ve iş çevresi tarafından durmadan eleştiriye maruz kaldığı için özgüven problemleri yaşıyorlar.

Özgüven kazanmak için öncelikle bu çevre baskısının ortadan kalkması gerekse de toplumumuzda kişileri kilosu ile tanımlamak oldukça popüler bir davranış. Buna bağlı olarak da alay konusu olma korkusu ile kilolu insanların kalabalık yerlere girmemeye özen gösterdiği, girse bile uzun süre kalamadığı, sosyalleşme sorunu yaşadığı görülüyor. Bu nedenle kişinin kendiyle barışması özgüven kazanmak için atması gereken en önemli adımlardan biri oluyor. Ardından özgüven kazanmak için sosyal ilişkiler kurması, sağlıklı beslenerek hastalıklardan kendini koruması, daha girişken olması gerekiyor. Bunun için de profesyonel diyetisyen desteği alması daha hızlı ilerlemeyi sağlıyor.

İş Yaşamında Kiloları Kariyerlerinin Önüne Geçiyor!

Kilolar arttıkça özgüven azalıyor ve buna bağlı olarak da iş hayatında sosyalleşme ve motivasyon sorunları ortaya çıkıyor. Özgüveni arttırmak için kilo vermek isteseler de iş arkadaşlarının yadırgayıcı tutumları nedeniyle bu kişilerde daha çok yeme durumu görülebiliyor.

Ayrıca iş yerinde çok yediği zaman uyarılması, diyete girdiği zaman çevrenin onu izliyormuş hissine kapılması, yorulduğu, terlediği veya rahatsızlığında kilosunun gündeme getirilmesi de aşırı kilo problemi yaşayan kişinin iş yerinde mutsuz olmasına ve özgüveninin zedelenmesine neden oluyor. Kilo ve özgüven ilişkisi her yerde karşımıza çıkıyor.

Özgüven kazanmak isterken daha da eleştirilen kilolu insanlar, genelde uyku problemi yaşıyor ve performans sorunlarına sahip oluyorlar. Bir toplantıda sunum yaparken nefes nefese kalabiliyor ve hem patronları hem de çalışma arkadaşları tarafından yadırganıyorlar. Ayrıca kilolu ve obez insanlarda bedenle yapılan işlerde kaza riski daha fazla oluyor. Dolayısıyla kilolar alınca özgüven azalıyor.

[widget-87]

Kilo ve özgüven ilişkisi incelendiğinde Amerika ve İngiltere’de yapılan son çalışmalara göre aşırı kilo alımının iradesizlik, kontrolsüzlük, tembellik, disiplinsizlikten meydana geldiği düşüncesi pek çok kişinin obez kişilere başarısız etiketini vurmasına sebep oluyor. Bu durum da kilolu insanların iş hayatına girmesini zorlaştırıyor.

Amerika ve Avrupa’da işe alımlarda benzer özelliklerde adaylardan zayıf olanlar kilolu olanlara nazaran daha çok tercih ediliyor. Kilolu insanlar daha az çalışkan, daha az dikkatli, hırsı ve disiplini olmayan, yavaş düşünen ve kötü rol model olarak görülüyor ve bu durumlarda özgüveni arttırmak zor oluyor. Ayrıca müşterilerle yüz yüze görüşme gerektiren işlerde kilolular yerine zayıflar tercih ediliyor.

Özgüven arttırmanın yolları da elbette kilo vermekten geçiyor. Kişi özgüveni arttırmak ya da özgüven kazanmak için zayıflamayı kararlı bir şekilde istemeli. Aksi halde hem iş hem sosyal yaşam ona eziyet gibi gelecek.

İlişkilerde Özgüven Problemi İle Karşılaşılıyor! 

Kilolar arttıkça özgüven azalıyor ve kişinin karşı cinsle iletişim kurması zorlaşıyor. İdeal kadın beden imajının zayıflıkla bağdaştırılması, zayıf olmanın başarı ve mutluluğun temel taşları olarak nitelendirilmesi nedeniyle kişinin karşı cinsle olan iletişimde nasıl olsa beni beğenmez diyerek en baştan vazgeçmesi özgüven sorununun kilolular üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca kilolu insanların vücudu ile ilgili kaygıları cinsel hayatlarını etkiliyor, duygusal problemler yaşamasına neden oluyor. Kilo ve özgüven ilişkisi kadın-erkek iletişiminin ana noktası oluyor.

Kilo ve özgüven ilişkisi açısından kişinin kendine olan güveninin tazelenmesi için yapması gereken sağlığı için kilolarından kurtulmasıdır. Hem psikolojik sorunlarını aşması hem de sosyal hayatta yadırgayıcı bakışlara ve sözlere maruz kalmaması için sağlıklı beslenmek daha doğru olacaktır. Aksi halde ciddi psikolojik problemlerle karşılaşılabilir. Toplum tarafından kabul görmek için değil, sağlık için bir diyetisyene başvurulmalıdır…

Özgüven arttırmak hem sağlıklı bir hayat için hem de sağlıklı bir psikoloji için gerekli oluyor. Özgüven arttırmanın yolları ve doğru beslenme adımları için diyetisyeninize başvurun…

[widget-89]

Yorum Yap