Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Fazla Kilo Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Daha Mutlu Bir Cinsel Hayat İçin Zayıflayın!

Doktorlar, ilişkide en önemli unsurlardan birinin cinsellik olduğunu söylüyor. Sağlıklı bir cinsel hayat, ilişkinin uzun yıllar aynı tutku ve sevgiyle devam etmesini sağlıyor. Ancak son yıllarda kadın ve erkeklerde kilo artışının hızlanması, obezitenin artmasının cinsel yaşam üzerinde etkili olduğu konuşuluyor. Fazla kilonun cinselliğe etkisi, pek çok ilişkinin bitmesine neden oluyor.

Yapılan araştırmalarda, erkeklerde şişmanlık ile cinsel fonksiyon bozukluğu arasında ilişki olduğu görülüyor. Erkeklerde kilonun cinselliğe etkisi, en çok sertleşme problemiyle kendini gösteriyor. Kilolu erkeklerde sertleşme sorunları görülme riski, normal kilolu olanlara göre %30-%90 oranında daha yüksek oluyor. Ayrıca kiloya bağlı görülen yüksek tansiyon ve kolesterol de cinsel performansı olumsuz etkiliyor. Peki gerçekten fazla kilo cinselliği etkiler mi, obezite ve cinsellik arasında nasıl bir ilişki var? Kadınlarda kilo cinselliği etkiler mi? Şişmanlığın cinselliğe etkisi geçici midir? Gelin, detaylıca inceleyelim.

 

Fazla Kilonun Cinselliğe Etkisi Nedir?

Kilonun cinselliğe etkisi tartışılmaz bir gerçek tahmin edersiniz ki. Özellikle bel çevresi genişliğinin ve yağ fazlalığının seks hormonları üzerinde ciddi olumsuz etkisi var. Yağ fazlalığı olduğunda cinsel isteği, uyarılmayı, sertleşmeyi, orgazm ve boşalma sürecini etkileyen seks hormonları azalma gösteriyor. Dolayısıyla cinsel ve fiziksel performans azalıyor, bu da ilişkideki mutluluğa büyük etki ediyor. Şimdi kadınlarda kilo cinselliği etkiler mi, erkeklerde kilonun cinselliğe etkisi nasıl olur, sorularını ele alalım.

Obezite ve cinsellik açısından baktığımızda diyabet ve yüksek tansiyon da cinselliği sıkıntıya sokuyor. Şişman olanların cinsel sorun yaşama riski erkeklerde %58 oranında testosteron düşüklüğü ile karşımıza çıkıyor. Kadınlarda şişmanlığın cinselliğe etkisi olarak hem isteksizlik hem de uyarılma ve orgazm güçlüğü çok sık görülüyor. Ayrıca kilosunun sadece %10’ununu kaybeden şişman erkeklerin hem sertleşme fonksiyonlarında hem de kolesterol ve kan basıncı değerlerinde iyileşme olduğu fark ediliyor.

Obezite ve cinsellik arasındaki ilişkide en önemli faktörlerden biri de vücut imajı elbette. Vücudunu beğenmeyenler, partnerinin karşısında rahat hissedemiyor ve bu durum da uyarılmayı düşürüyor. Beğenilmemek şişmanlarda en büyük fobi olarak karşımıza çıkıyor. Fazla kilonun cinselliğe etkisi psikolojik etkenleriyle birlikte ortaya çıkıyor.

İyi Beslenme İle Sağlıklı Cinsel Yaşam Mümkün Mü?

Araştırmalarda 40 yaş altındaki şişman kadınların 1 yıl süresince düzenli diyet ve egzersiz yaptıklarında cinsel isteklerinde ve orgazm kapasitelerinde neredeyse 2 kat artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu da aslında fazla kilo cinsel yaşamı etkiler mi sorusuna en iyi yanıt oluyor. 

Şişmanlığın cinselliğe etkisi ile ilişkilerinin bozulmasını istemeyenler mutlaka kilo vermeliler. Diyetisyenlerinden kendilerine özel beslenme programlarını edinmeliler ve düzenli cinsel bir hayata sahip olmalılar. Aynı zamanda egzersiz yaparak kas kütlelerini arttırmaları ve vücutlarını şekle sokmaları da avantajlı olacaktır.

[widget-87]

Diyet yaparken ve kilo kaybederken aynı zamanda afrodizyak etkili besin seçimleri de yapılabilir. Omega-3, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kan şekerini yavaş yükselten glisemik indeksi düşük besinler cinsel yaşama katkı sağlayacaktır. Aşırı tuzlu, şekerli ve sağlıksız yağlarla hazırlanan yiyeceklerdense uzak durulması gerekmektedir. Merak etmeyin, fazla kilonun cinselliğe etkisi siz kilo vermeye başladığınız andan itibaren azalıyor.

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Sağlıklı Bir Beden!

“Kilo verdikçe cinsel yaşam iyileşiyor.” görüşü uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir durum. Hem hormonların hem de bedenin olumlu yönde değişmesiyle birlikte çiftlerin arasındaki ilişki oldukça güçleniyor. Bu nedenle her iki tarafın da sağlıklı beslenmesi ve kendine iyi bakması gerek. Biliyorsunuz, ilişki tek taraflı değil.

Siz de kilolarınız yüzünden kendinizi beğenmiyorsanız ve zayıflamak istiyorsanız vakit kaybetmeden diyetisyeninizi bulmalısınız. Şişmanlığın cinselliğe etkisi sizin de hayatınızı zehir etmesin. Fazla kilonun cinselliğe etkisi hakkında sağlıklı bilgi alın ve değişmek için ilk adımınızı atın! Kadınlarda kilo cinselliği etkiler mi, erkeklerde kilonun cinselliğe etkisi nedir gibi tüm sorularınızı diyetisyeninize sorun.

[widget-89]

Yorum Yap