Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Fazla Kilolar Ruh Sağlığını Bozuyor!

Psikolojinizin Yeme-İçme Alışkanlıklarınızdan Etkilendiğini Biliyor Musunuz?

Hiç tek başınıza büyük bir pizza yediniz mi? Ya da moraliniz bozukken 1 paket çikolatayı bitirdiniz mi? Kilolarınızla dalga geçildiğinde daha çok yeme hırsınız oluyor mu? İşte bu durumlar psikolojik problemlerin yeme isteğini arttırıp beraberinde fazla kiloları getirdiğinin göstergesidir. Fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor ve kilonun zararları kendini psikolojik anlamda gösteriyor. 

Guardian’da yer alan habere göre, depresyonda olduğu konusunda emin olan 49 bin kişi belirledi. Aynı zamanda genel olarak yüksek BMI’si olan kişilerin depresyona girme riskinin daha fazla olduğu, genetik olarak yüksek BMI’ye yatkın olmanın depresyonla ilişkilendirildiği ve bu etkinin kadınlarda, erkeklerden daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yani kilo ruh sağlığını bozuyor ve aynı zamanda depresyon kilo aldırıyor. Kilolu kişilerde de depresyona girme riski daha fazla olarak görülüyor.

Fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor çünkü kilo ve psikoloji birbiriyle çok yakından ilişkili. Kilo ve depresyon sorunu hayatımızı derinden etkileyebiliyor. Aynı zamanda depresyon kilo aldırıyor ve kişi çıkmaza giriyor. Peki fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor ise ne yapmak gerekiyor? Kilonun zararları ne? Kilo ve psikoloji dengesini nasıl kurarız? Depresyon kilo aldırıyor mu? Obezite ve ruh sağlığı arasında nasıl bir ilişki var? Bakalım…

Mutsuzluk ve Depresyon Kilo Aldırıyor!

Fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor, bunun yanında stres, depresyon ve mutsuzluk da kilo almaya neden oluyor. Yani kilo ve depresyon arasında yakın bir ilişki var. Depresyondaki insanlar mutluluk hormonu salgılamayı sağlayacak çikolata, şeker, hamburger, cips, kola vb. gıdalara yönelirler. Evlerinde her zaman şekerli gıdalar ve hamur işleri vardır. Bu besinleri tükettikçe de daha fazla kilo alır ve daha çok mutsuz hissederler. 

Tam bir çıkmaz döngü haline gelen obezite ve ruh sağlığı, kişiyi ciddi sağlık sorunlarıyla baş başa bırakabilir. Kilonun zararları ruh halindeki dengesizlikleri arttırması ve beraberinde geçici haz duygusu yaşatan yiyeceklere yönelmeye neden olur. Obezite, kalp hastalıkları, diyabet vb. sorunlar görülebilir.

Aynadaki Görüntüyü Sevmemek Depresyon Sebebi!

Kilo psikolojiyi etkiler mi, obezite ve ruh sağlığı arasında nasıl bir ilişki var ve gerçekten fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor mu diye düşünebilirsiniz. Aslında kilonun zararlarından en önemlisi, kişinin görünümünü beğenmemesi, arkadaşları ve ailesi tarafından sürekli eleştirilmesi, sosyal hayatta yargılayıcı bakışlarla karşılaşması, iş yaşamında ayrımcılığa uğramasıdır.

Kişi ne kadar toplumdan soyutlanırsa özgüveni o kadar azalmakta, kendini sevmemeye başlamaktadır. Bu da daha çok  kilo ve depresyona neden olmaktadır. Kilolu insanlar daha çok eve kapanmakta ve bozuk ruh halleri nedeniyle daha çok yemek yemektedirler. Kilonun zararları arasında en büyük etkisi kişinin psikolojisini bozarak daha sağlıksız beslenmeye yol açması oluyor. 

Sağlıksız beslenme, tiroit, diyabet, kronik hastalıklar, uzun süre yatak istirahati, genetik yatkınlık, hareketsizlik gibi pek çok sebeple alınan kilo psikolojiyi bozuyor ve depresyona sebep oluyor. Kilo ve psikoloji bu anlamda birbirine tamamen bağlıdır. Beden imajından hoşnut olmama, karşı cinsle ilişkiye başlayamama, kendine olan güvenin azalması ve hayal edilen görünüme sahip olmama mutsuzluk getirir.

[widget-87]

Fazla Kilolar Çocukların Özgüvenini Zedeliyor

Fazla kilo sadece yetişkinlerin değil çocukların da özgüvenini zedeliyor. Yapılan araştırmalara göre Avrupa ve Amerika’da kilolarıyla dalga geçilen kişilerin ortalama yaşı 6 ve üzeri. Bunun anlamı küçük yaşlardan itibaren fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor demek. Obez çocuklar, sık sık psikolojik ve fiziksel sağlık sorunlarına maruz kalıyorlar. Kilo ve depresyon ile uğraşan çocuklar, içe kapanıyor, özgüven kaybı yaşıyor ve daha çok besin tüketme eğilimine giriyorlar. Fazla kilolar ruh sağlığını bozuyor, hem de her yaşta.

Diyet ve Sporun Yanında Psikolojik Destek de Alın!

Depresyon kilo aldırıyor ya da kilo ruh sağlığını bozuyor evet. Psikolojik sorunlar bu 2 farklı durumla karşımıza çıkıyor. Kilolu insanlar genellikle sürekli diyete başlama, sürdürememe, bırakma ve hayal kırıklığı döngüsü içinde psikolojik sorunlar ve stresle daha çok uğraşıyor.

Kilonun zararları ve psikolojik etkilerinden kurtulmak için tam bir takım çalışması gerekiyor. Psikolojik destek, diyetisyenle birlikte sağlıklı beslenme ve spor yapma bu takım çalışmasının içinde yer alıyor. Kişiye özel beslenme programının depresyon ve anksiyete bozukluğunda azalmayı sağladığı ve kilo verme programında daha başarılı olunduğu biliniyor. Siz de depresyon kilo aldırıyor, buna bir çözüm bulmalıyım diyorsanız mutlaka diyetisyen ve psikolog desteği almalısınız. Kilo ve depresyon hayatınızı karartmasın!

[widget-89]

Yorum Yap