Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Diyet Sırasında Psikolog Desteği Nasıl Olmalıdır?

Etkili ve Yeterli Bir Destek Sağlık Kazandırır! Psikolojik Diyet Desteği

Diyet yaparken kendinize inanmak ve motive olmak, öfke ve stres anlarında kendinizi sağlıksız besinlerden uzak tutabilmeyi ve aşırı yeme isteğinizle baş etmeyi öğrenmek istiyorsanız diyet yaparken mutlaka psikolojik destek almalısınız. Psikolojik diyet desteği, kendinde diyet yapacak gücü bulamayanlar ve diyetine sadık kalamayanlar için neredeyse bir zorunluluk halini aldı. Pskiolog desteği sayesinde kişiler sahip oldukları yeme-içme problemlerine de daha doğru yaklaşır oldu.

Beden ve zihin dengenizi kurarak diyetinize daha kararlı devam etmek, duygusal yeme bozukluklarınızın hayatınızı etkilemesine izin vermemek için size bir psikolog şart. Peki psikologlar beslenme desteğini nasıl sağlıyor? Yani sizi sağlıksız alışkanlıklarınızdan nasıl uzaklaştırıyorlar? Yöntemleri neler? Diyet yaparken psikolojik destek şart mı? Psikolog desteği herkese verilir mi? Sizler için araştırdık.

 

Psikolojik Diyetin İki Farklı Boyutu Var!

Zayıflama psikolojisine nasıl girerim diyenler için psikolog desteği verilen danışmanlık uygulamalarında 2 farklı yol izleniyor. İlkinde sağlıklı beslenmeyi öğreterek yavaş kilo verdirmek hedefleniyor. Psikolojik diyet desteği ile kişinin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi için yaşam biçimine etki edecek uygulamalar yapılıyor.

Psikolog desteği sırasında birinci aşamada sadece doymak için değil sağlıklı yaşam sürmek için beslenmenin önemi aşılanıyor. Atıştırabileceğimiz ya da kısa süre ayırabileceğimiz menüler yerine vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri seçmemizi sağlayacak algısal bir değişim sürecine giriliyor.

[widget-87]

Diyet yaparken psikolojik destek sağlayan psikolojik diyet yönteminde 2.aşama olarak stresin sebep olduğu kilo alımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Hayatımızın bir parçası olan stresi oluşturan faktörlerin bilincine varmak da bu aşamanın amaçlarından oluyor. Psikolojik diyet desteği kişinin daha hızlı sonuç almasını sağlıyor.

Stresi oluşturan faktörler dışarıdan kaynaklanan ayrılık, boşanma, hastalık gibi faktörler olarak biliniyor. İçsel stres faktörleri ise kendimize koyduğumuz katı kurallar, kendimizi algılayışımız, kötümser düşünce yapımız ve hayata bakışımız oluyor. Bunu değiştirecek şekilde:

  • Psikolog desteği ile birlikte ilk önce gerçekçi beklentiler oluşturmak ve diyeti bırakmama konusunda kararlı olmak duygusu aşılanır.
  • Stresle baş etmek ve yemekten zevk almak yerine yaşamdan zevk almak öğretilir. Bu da Psikoterapi yöntemi kullanılarak öncelikle Psikolojik testler (kişilik özellikleri ve yeme davranışı ölçekleri) uygulanması, ardından olumsuz benlik anlayışının giderilmesi üzerine çalışılır.

Stres her gün yanı başımızdaki bir olgu olduğu için stres yaratan uyaranlar kişi için rahatsız edici duruma geldiğinde vücut kendini korumaya yönelir. Stres hormonları salgılanır, kan basıncının yükselmesi gibi tepkiler oluşur. Bu da kronik stres belirtileri ortaya çıkarır. Çarpıntı, baş ağrısı ve bitkinlik gibi. Huzursuzluk ve mutsuzlukla birleşen bu belirtiler kişiyi sağlıksız yeme davranışına itebilir. Zamanla kilo alımı başlar ve bu durum da ayrıca stres kaynağı olur. Psikolojik diyet desteği burada devreye giriyor.

Psikolojik diyet desteği, bütün bu stres kaynaklarıyla başa çıkmayı ve kararlı bir şekilde sağlıklı beslenmeyi öğretir. Amaç sadece kilo verdirmek değil kişiye sağlıklı bir ruh hali kazandırmaktır. Dahiliye uzmanı, psikolog ve diyetisyen, ayrıca gereklilik durumunda psikiyatrist işbirliği ile ideal çözüme ulaşılır. Psikolog desteği sayesinde hayatı olumlu yönde algılamak mümkün olur.

Hem Bedeninizi Hem De Ruhunuzu Beslemeyi Öğrenin! Psikolojik Diyet Desteği!

Diyet yaparken psikolojik destek, zayıflama psikolojisine nasıl girilir diyenler ve hiçbir şekilde diyetine sadık kalamayanlar için verilir. Diyetisyenin ya da danışanın fark ettiği beslenme yanlışları için diyetisyen önerisiyle psikolojik diyet desteği alınır. Kişinin kilo problemlerinin altında yatan nedenler öğrenilir ve özel bir program uygulanır.

Diyetisyen görüşmelerinde kişinin; vücut analiz ölçümü, sağlık durumu ile beslenme durumu analizi ve kişiye özel beslenme programı hazırlanır. Psikolog görüşmelerinde ise belirlenen seans sayısı kadar konsültasyon sağlanır. Siz de psikolojik diyet yöntemleri hakkında bilgi almak, diyet yaparken psikolojik destek almak ve psikolog desteği ile zayıflamak isterseniz diyetisyeninizi hemen bulun…

[widget-110]

Yorum Yap