Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Psikolojik Destekli Beslenme Tedavisi Nedir?

Kilo Verememe Sorununuz Psikolojik Olabilir Mi?

Hepimiz okul ve iş yaşamımız, aile hayatımız ve kişilik özelliklerimiz gereği zaman zaman mutsuz dönemlerden geçmişizdir. Bu dönemlerin sonunda en sık karşılaştığımız sonuçlardan birisi de kilo almamız olmuştur. Çoğu zaman fark etmeden aldığımız bu kiloların aslında psikolojik sorunlarımızla yakından ilişkisi vardır. Diyetisyene gitsek dahi bu sorunları çözmediğimiz taktirde verdiğimiz kiloları almamız kaçınılmazdır.

İşte tam olarak bu noktada psikolog destekli beslenme tedavisi devreye girmektedir. Psikolojik Destekli Beslenme Tedavisi; beslenme ve psikolojinin işbirliği ile yapılan kişiye özel bir tedavi yöntemidir. Psikolog ve diyetisyen birlikte çalışarak ideal kilosuna ulaşmak isteyen kişiye hem beslenme hem de psikolojik danışmanlık yapmaktadır. Böylece kişi, diyetisyeninin verdiği diyete sadık kalmayı öğrenmiş, motive olmuş ve özgüven kazanmış olmakla birlikte psikolojik sorunlarından da arınmış olur.

Peki psikolog destekli beslenme tedavisi nasıl uygulanır? Psikolojik destekli beslenme tedavisi işe yarar mı? Diyete psikolojik hazırlık nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim…

 

Stres ve Depresyon Daha Çok Kilo Almamıza Neden Oluyor!

İnsan psikososyal bir varlık olduğu için çevresel etmenlerden etkilenmektedir. Temelinde ise zihin ve beden olmak üzere oldukça geniş kapsamlı bir sistematiğe sahip olan insanın tek bir sisteminde olan değişim diğerlerini de etkilemektedir. Yani ruh halimizdeki herhangi bir değişiklik bedenimizde de etkisini göstermektedir.

Psikolog destekli beslenme kavramını açmadan önce stres ve depresyonun daha çok kilo almamıza neden olmasına değinelim. Stres zihnimizde oluşan bir mekanizmadır. Genellikle stresli, kaygılı ya da korkulu hissettiğimiz zamanlarda vücudumuza genellikle mide, bağırsaklar, kalp, boğaz, diş gibi organlarda belirli ve rahatsız edici semptomlar görülmektedir. Yemek yeme tutumumuz da büyük oranda psikolojimize bağlıdır. Sağlıksız ve yanlış yeme alışkanlığımızın altında mutsuz bir çocukluk, sosyal ilişki bozuklukları, depresyon ve daha nicesi vardır.

[widget-87]

Araştırmalara göre de kilo problemi olan ya da kilo veremeyen kişilerin stres ve anksiyeteye bağlı yeme bozuklukları olduğu belirlenmiştir. Eğer siz de stresli bir iş gününden sonra buzdolabındaki dondurmanın tamamını yediyseniz ya da sevgilinizle tartışmanızın ardından eve bir büyük pizza söylediyseniz psikolojik durumunuz yeme içme tercihlerinizi etkiliyor demektir. Hemen psikolog destekli beslenme tedavisi hizmeti almalısınız. Psikolog destekli beslenme tedavisi sayesinde diyete psikolojik hazırlık yapmanın yanı sıra depresyonda ve streste beslenmeye karşı da savunma yapmış olursunuz.

Psikolog Destekli Diyetisyen Tedavileriyle Sağlıklı Bir Hayat!

Psikolog destekli beslenme tedavisi özellikle depresyonda beslenme ve streste beslenme konularında danışanlara yardımcı olmak için yapılıyor. Psikolojik destekli beslenme tedavisi zihin ve beden ilişkisinin etkileşimini doğru bir şekilde kurarak beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. Yanlış ve sağlıksız beslenme konusunda yaşanan duygusal açlık, duygusal bağımlılık ya da kaçınma gibi davranışlarla aşırı yeme, sürekli atıştırma, diyet yapamama gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

Tamamen kişiye göre özelleştirilmiş diyetisyen ve psikolog görüşmeleriyle ilk olarak sorunun altında yatan nedenler gün yüzüne çıkarılıyor ve ömür boyu sürecek bir iyileşme hedefleniyor. Hem beslenme programları hazırlanıyor hem de hayata daha pozitif bakmayı sağlayacak diyetisyen desteği veriliyor. Psikolog destekli beslenme ile diyete olan bağlılık ve motivasyon arttırılıyor.

Siz de sinir-stres halinde ne yediğinizi bilmiyor, kilo veremiyor ve uzmanından yardım almak istiyorsanız psikolog destekli beslenme tedavisi için ilk görüşmenizi ayarlayın. Diyete psikolojik hazırlık yapın, sağlık sorunlarınızdan kurtulun.

[widget-110]

Yorum Yap