Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Beslenme Çantasında Bulunması Gereken 3 Besin

Beslenme Çantanızda Olmazsa Olmazlar!

Beslenme çocuk büyümesinde ve gelişimindeki en önemli noktalardan biridir. Beslenme çocuğu birçok yönden etkilemektedir. Sağlıklı beslenerek bedensel ve zihinsel gelişime destek olmaktadır. Aynı zamanda duygusal ve sosyal alanlarda da etkisi belirgindir. Beslenme çantası çocuğun okuldaki başarısına da etki etmektedir. O halde çocukların beslenme çantasında bulunması gereken besinler nelerdir? Beslenme çantası nasıl hazırlanmalıdır?  Beslenme çantasında bulunması gereken 3 besin hangileridir?

Sağlıklı bir gelişim için,  beslenme çantasında bulunması gereken 3 besin;

1. Süt ve süt ürünleri

Beslenme çantasında bulunması gereken 3 besin içerisinden ilki temel besin kaynaklarımızdan olan kalsiyum açısından oldukça zengin olan süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum deposu olan bu besinler çocukların gelişimi için ayrı bir önem taşımaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde temel besinlerden biridir. Beslenme çantasında bulunması gereken besinler listemizde olan süt ve süt ürünleri çocuk gelişine büyük fayda sağlamaktadır.

2. Meyveler

Beslenme çantasında bulunması gereken besinler içerisinden vitamin deposu olan meyveler beslenme çantasında bulunması gereken yiyeceklerden bir diğeridir. Mevsimine uygun olan meyvelerin tüketilmesi çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve böylelikle hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayacaktır.

Beslenme çantasında bulunması gereken yiyecekler listemizde olan meyveleri beslenme çantasından ihmal etmemekte yarar var.

[widget-87]

3. Kuru meyveler

Beslenme çantasında bulunması gereken 3 besin arasından sonuncusu kuru meyvelerdir. İncir, erik, dut, kayısı gibi birçok meyvenin kurutulmuş hali tüketilebilmekte ve oldukça faydalıdır. Ayrıca enerji veren özelliği de bulunmaktadır.

Bu kuru meyveler tatlı ihtiyacını da karşıladığından dolayı çocukların zararlı tatlılara olan eğilimine engel olmaktadır. Beslenme çantasında bulunması gereken besinler içerisinde bulunan kuru meyveler kan seviyesi düşük olan çocuklar içinde çok yararlıdır.

Beslenme çantasına gösterilen hassasiyet çocuğunuzun sağlığına gösterdiğiniz hassasiyet ile eş değer olmalıdır. Sağlıklı bir gelişim istiyorsanız beslenme çantasında bulunması gereken besinler için özen göstermelisiniz. Sırf yemek yesin diye istediğini yemesine izin vermeyin. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini istiyorsanız beslenme çantasında bulunması gereken besinler konusunda duyarı olmanızı tavsiye ederiz.

[widget-95]

Yorum Yap