Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nedir?

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmenin Önemi - Kurumsal Beslenme Danışmanı

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı ya da Kurum Diyetisyenliği; şirketlere, üretim merkezlerine, fabrikalara, atölyelere, okullara, üniversitelere, medya kuruluşlarına ve ihtiyaç duyan tüm kurumlara çalışanların besin ihtiyaçlarını karşılayacak diyet ve kurum beslenmesi programlarının hazırlanması, uygulanması ve takibinin yapılmasıdır.

Çalışma hayatında doğru beslenmek şart!

İş performansının yükseltilmesi, çalışanların sağlığının korunması, iş kazalarının azaltılması ve çalışanların memnuniyeti, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması kurum diyetisyenliğinin hedeflerindendir. Kurumsal Beslenme Danışmanlığı ile şirketlerin sağlıklı beslenme politikaları oluşturulmaktadır.

Kurum diyetisyeni, kurum beslenmesi hakkında bilgilendirme yaparak kurumsal diyet listeleri hazırlamaktadır. Peki kurumsal beslenme danışmanlığı gerçekten gerekli mi? İş yerinde sağlıklı beslenmek neden bu kadar önemli? Şirket diyetisyeni ne iş yapar? Birlikte inceleyelim…

 

Kurumsal Beslenme Danışmanlığına Neden İhtiyaç Var?

Sağlıklı beslenme fiziksel ve bilişsel performans üzerinde büyük etkiye sahiptir. Özel şirketlerde ve kurumlarda çalışanların günlük alması gereken enerji miktarları sağlanmadığında performansları düşebilir. Son yıllarda masa başı çalışmanın yaygınlaşması nedeniyle yorgunluk, halsizlik, dalgınlık gibi şikayetler sıklıkla görülmektedir. Bu şikayetlerin nedeni ise yetersiz mineral ve vitamin alımı, dengesiz beslenme, kan şekeri düzensizliğidir.

Kurumsal beslenme danışmanlığı, dengeli ve yeterli beslenmeyi oluşturarak kilo alımını engellerken, kan şekeri düzensizliğine bağlı olarak azalan motivasyonu arttırmayı sağlar. Çalışanların sağlığını iyileştirerek performanslarını arttırır, daha başarılı olmalarını sağlar. Şirket diyetisyeni ile birlikte kişiler sağlıklı beslenmeyi öğrenir.

[widget-87]

Şirket Diyetisyenliği: Performansı yüksek çalışanlar için doğru beslenme önemli!

Çalışanların besinsel ihtiyaçlarının saptanması ve bu ihtiyaçlara göre kurumsal diyet hazırlanması gerekir. Kurumsal diyet listelerinin ve beslenme programlarının uzman kurum diyetisyeni tarafından yönetici ve çalışanlarla birlikte oluşturulması gerekir. Kurumsal beslenme süreçlerinde herkesin fikri değerlendirilmelidir. Kurum diyetisyenliği, sadece bu alanda uzman olan, kurum beslenmesi bilincine sahip beslenme danışmanı ve diyetisyen tarafından yapılmalıdır. Kurumsal diyet hazırlamak her beslenme danışmanı tarafından yapılacak bir uygulama değildir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Hizmetine;

  • Şirket çalışanlarının performansını artırmak için,
  • İş veriminin düşmesini engellemek için,
  • Mutfakta oluşacak maddi kayıpları en aza indirmek için,
  • Besin zehirlenmelerinin önüne geçmek için,
  • Performans verimliliğine paralel olarak şirket kazancını artırmak için,
  • Çalışanların memnuniyetini artırmak için,
  • Çalışanların sağlığını korumak için,
  • Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak için ihtiyacınız vardır.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı ile çalışanlarınızın yeterli ve dengeli beslenerek performanslarını artırmak ve ihtiyaçları olan besinleri almalarını sağlamak amaçlanır. Kurum diyetisyeni ya da diyet uzmanı tarafından hazırlanan diyet listelerinin yanında menü planlama hizmetleri de verilir. Kurum diyetisyenliği dönemsel olabileceği gibi uzun süreli de olabilmektedir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı İle Firmanızın Mutfağına El Atın!

Kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti veren şirket diyetisyenleri, öncelikli olarak firma mutfağını denetlerler. Ardından firmanın besin malzemesi aldığı kurumlar denetlenir ve bu kurumların besinlerdeki hijyen ve sağlık kurallarına dikkat edip etmediği gözlemlenir. Satın alma, depolama, hazırlama, pişirme, servis, atıkların toplanması, bulaşık yıkama ve genel hijyen için kontrol listeleri geliştirilir. Kurum beslenmesi için gerekli olan standartlar sağlanır.

Menüleriniz şirket diyetisyeni tarafından çalışanlara özel hazırlanıyor!

Kurumsal beslenme ilkelerine sadık kalınarak çalışanların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı menüler oluşturulur. Mevsime, döneme, çalışan grubunun özellikleri dikkate alınarak menü hazırlanır. Kurum diyetisyenliği dahilinde çalışanlara, yöneticilere ve mutfak personellerine sağlıklı ve kurumsal beslenme ilkelerini öğretmek, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, çalışanlar için yararlı ve zararlı besinlerin farkına varılmasını sağlamak için kurum beslenmesi eğitimi verilir. Kurum diyetisyenliği süreci firmanın istediği süre kadar devam eder.

Siz de şirket diyetisyenliği hakkında bilgi almak ve kurum diyetisyeni ile çalışmaya başlamak için hemen harekete geçin, sağlıklı çalışma koşulları oluşturun, çalışanlarınızın sağlığına katkıda bulunun.

[widget-106]

Yorum Yap