Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kilo Aldıran 7 Egzersiz – Spor Yaparak Kilo Alın!

Kilo Almak İstiyorum Diyenlere Kas Kütlesini Arttıracak Egzersiz Önerileri!

Kilo almak için denemediğiniz yol kalmadı mı? Ne yaparsanız yapın kilo alamıyor musunuz? Cevabınız evet ise size bir önerimiz daha var. Kilo almak amacıyla yemek yemeğe kendinizi kaptırırken ihmal ettiğiniz sporun aslında en iyi kilo kazandırma aracı olduğunu biliyor musunuz? Kilo aldıran egzersizler sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Vücudunuz da bu süreçte yağ ile değil kas ile şekillenir. Dolayısıyla siz kilo alırken sağlığınız bu durumdan kötü etkilenmez hatta daha da iyiye gider. 

Peki, kilo aldıran sporlar neler? Sağlıklı beslenme ve kilo alma egzersizleri ile istenen kiloya ulaşmak mümkün mü? Hangi egzersizleri ne sıklıkla yapmanız gerektiğini ve kilo aldıracak önerileri bu yazımızda sizler için anlattık…

1. Koşu

Kilo aldıran egzersiz arıyorsanız ilk sırada koşu var. Günde toplam 1 saati aşmayacak şekilde koşu yapmak yediklerinizin sağlıklı bir şekilde kasa dönüşmesini sağlayacaktır.

Amacınız kilo almak olduğu için kardiyo egzersizlerinden mümkün olduğunca kaçınmalısınız ancak yine de koşu yaparak vücudunuzun daha estetik bir şekle girmesine yardımcı olabilirsiniz.

2. Yürüyüş

Kilo alma egzersizleri arasında elbette yürüyüş de var. Yürüyüş tüm bedeni çalıştırdığı için bir kilo verme aracı olarak görülse de doğru kullanıldığında kilonun vücutta kalmasını da sağlayacaktır.

Yediklerinizin sağlıksız bir şekilde erimesini istemiyorsanız yürüyüşle birlikte kasa dönüşmesini ve vücudunuzda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kilo aldıran egzersizler listemizdeki yürüyüş, doğru kullanıldığında tam sonuç veriyor.

3. Squat

Kilo almak için egzersiz yaparken, birden fazla kas grubunu çalıştıran hareketlere odaklanmalısınız. Bunlardan biri de elbette squat. Kilo aldıran spor olan squat sayesinde özellikle basen ve bacak bölgenizde yer alan kaslarınızı şekillendirerek kilonuzu koruyabilirsiniz.

Düzenli squat yaptığınızda kalça ve basen kaslarınız gelişerek daha fazla ağırlık oluşturacak ve sağlıklı kilo olarak kalacaktır. Kilo aldıran egzersizler arasında en çok seveceklerinizden biri squat olacak.

[widget-87]

4. Bench Press

Kilo almak için spor önerisi arayanlara bir de bench press yapmalarını önerelim. Uzanarak ağırlık kaldırmak olarak özetleyebileceğimiz bu sporda sadece kol kaslarınız değil karın ve sırt kaslarınızda çalışarak ağırlık kütlenizi arttıracak.

Düzenli bench press yaptığınızda vücudunuzun şekillenmesiyle birlikte yağ kütlelerinizin kasa evrildiğini göreceksiniz. Kilo aldıran egzersizler sayesinde daha güzel bir vücuda kavuşacaksınız.

5. Ağırlık kaldırma

Kilo almak için ne yapmalıyım diyorsanız kilo aldıran egzersizler arasında en önemlilerden biri olan ağırlık kaldırmayı denemelisiniz.

Antrenmanlarınızda her zaman yüksek ağırlık ve düşük sayıda tekrar prensibini benimsemelisiniz. Hareketleri maksimum 10-15 tekrar olacak şekilde, 40-70 saniye arası setlerde tamamlamalısınız. Kilo aldıran egzersizler yapılırken aşırıya kaçılmadıkça kilo vermeniz söz konusu olmayacaktır.

6. Pilates

Pilates kilo aldıran sporlar arasında özellikle kadınların oldukça işine yarayacak. Tüm kasları çalıştıran ve zayıflamayı sağlayan pilates, doğru bir beslenme programıyla birlikte kilo almayı kolaylaştıracaktır.

Diyetisyeniniz tarafından oluşturulacak beslenme programınıza ek olarak düzenli pilates yaptığınızda yağ kütleniz azalacak, kas kütleniz artacak. Bu da kilo almanız demek elbette.

7. Yüzme

Kilo almak için ne yapmalıyım arıyorsanız yüzme tam size göre. Haftada 1 – 2 kez bir saat kadar yüzdüğünüzde vücudunuzun tüm kasları çalışacaktır.

Dikkat edin, bahsettiğimiz kilo aldırıcı bir diyet listesiyle birlikte yüzmenizdir. Aksi halde zayıflamaya devam edebilirsiniz. Sağlıklı beslenip spor yaptığınızda kilo aldığınızı göreceksiniz.

Kilo almak için spor yapacaksanız öncelikle haftada 4-6 gün kilo alma egzersizleri yapmanız gerektiğini belirtelim. Günlük antrenman sürenizi toplamda 45 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlamalısınız. Unutmayın, aşırı egzersiz yaparsanız kilo alamazsınız.

Kilo aldıran egzersizler ile birlikte beslenmenize de özen göstermelisiniz. Spor yaparken harcadığınız enerjiyi hatta daha fazlasını vücudunuza vermezseniz kilo alamazsınız. Size özel kilo aldırıcı egzersizler ve diyetlerle birlikte emin adımlarla ideal kilonuza doğru ilerleyebilirsiniz…

[widget-90]

Yorum Yap