Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kan Yapıcı 4 Yiyecek

Yediklerimize Dikkat Edelim Kansızlığa Son Verelim!

Kansızlık, kanda bulunan demir oranının düşmesiyle ortaya çıkan bir anemi hastalığıdır. Bu hastalık ileriki yaşlarda oluşacak hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Vücudun yeteri miktarda kırmızı kan üretememesinden kaynaklanan bu durum bir zaman sonra vücuttaki kırmızı kanın yok edilmesine de neden olmaktadır.

Nefes darlığı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, üşüme, soluk cilt, zayıflık ve saç dökülmesi kansızlık belirtilerinden bazılarıdır. Peki, bu belirtilerle karşılaşılmadan ne yapılmalı? Tabi ki kan yapıcı yiyecekler nelerdir bunlara bakılmalı. Çünkü beslenme tüm hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili bir etmendir.  O zaman birlikte kan yapıcı yiyecekler nelermiş inceleyelim…

Kan yapıcı yiyecekler;

1.Kuru üzüm

Kan yapıcı yiyecekler arasında en bilindik olanlarından biri de kuru üzümdür. Çekirdekli kuru üzümlerin içerisinde bulunan bakır ve B vitamini kandaki alyuvar hücrelerinin artmasını sağlar. Kan yapan yiyecekler arasında bulunan kuru üzüm yüksek derecede antioksidan içerdiğinden dolayı kandaki toksinlenmeyi azaltır ve zarar görmesine engel olur.

Uzmanlar kan yapan yiyecekler arasında değerli bir besin kaynağı olan kuru üzümün günde bir avuç tüketilmesini önermektedir.

2.Karaciğer

Kan yapıcı yiyecekler arasında yer alan bir diğer besin kaynağımız da karaciğerdir. Karaciğerde bulunan B 12 vitamini vücuttaki hemoglobin hücrelerini arttırmak için oldukça önemlidir. Karaciğerde bulunan bu zengin besin kaynağı kansızlığa iyi belen bir besin olmasını sağlıyor.

A vitamini bakımdan da oldukça zengin olan karaciğer tüketimi kansızlık problemi olan bireylerin tüketmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Kan yapan yiyecekler çok lezzetli!

[widget-87]

3.Pekmez

Kan yapıcı yiyecekler arasında yer alan pekmez muhteşem bir besin kaynağıdır. Pekmez yalnızca kansızlık değil daha birçok hastalığa da faydalıdır. Kan yapan yiyecekler arasında bulunan pekmez vücudun kan üretmesi konusunda en destekleyici yiyeceklerden biridir.

Tam anlamıyla bir demir deposu olan pekmezi günde bir kaşık tüketmeniz bile çok yararlı olacaktır. Kan yapan besinler içerisinde bulunan pekmez pek çok hastalığa şifadır.

4.Badem

Kan yapıcı yiyecekler arasında yer alan bir başka besin kaynağı da bademdir. Bademin kan yapan besinler arasında en etkili olmasının nedeni içerisinde bulunan zengin demir maddesidir. Badem zengin içeriği sayesinde demir emilimini arttırarak kan seviyesini olumlu yönde etkilemektedir.

Badem kan yapıcı yiyecekler içerisinde bulunmasının yanı sıra sindirimi kolaylaştırarak kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. Günde 6 adet badem tüketimi kan hücre sayısını arttırmakta.

Kan yapıcı besinler kan oluşumunda ve korunmasında oldukça etkili yiyeceklerdir. Kansızlık problemi yaşayan bireyler beslenmelerine özellikle dikkat etmelidir. Kan yapıcı yiyecekler yemenin faydaları tabi ki çok fazladır. Ancak bunun yanında bir doktor desteği almak daha yararlı olacaktır. Bu nedenle bir doktor eşliğinde ilerlemenizi tavsiye ederiz.

[widget-100]

Yorum Yap