Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Spor Yapanların Tüketmesi Gereken Besinler Hangileri?

Spor Yapanlar İçin Beslenme Programı - Dengeli ve Düzenli Beslenme Önemli!

Spor yapan erkekler genellikle daha hızlı şekilde sonuç alırlar. Ancak kadınlarda sonuç almak biraz daha uzun sürer. Bunun nedeni spordan önce ve sonra sağlıksız gıdalara yönelimin daha yüksek olmasıdır. Öncelikle bilmek gerekir ki istediğinizi yiyerek hedefe ulaşmanız epeyce zordur. Sağlıklı kilo vermenin yolu önce sağlıklı beslenme, sonra bu beslenme tarzını sporla desteklemektir.

Peki spor yapan kadınlar ne yemeli, spor yapanların tüketmesi gereken besinler nelerdir? Kadınlar için fitness beslenme programı var mı? Sporcu programında neler olur, neler olmaz? Yakından bakalım…

Spor Yapan Kadınlar Ne Yemeli? Fitness Beslenme Programı

Spor yaparken protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için düzenli beslenmek çok önemlidir. Bu nedenle spor yapanların çoğu internetten ya da spor dergilerinden beslenme önerileri alırlar. Ancak bilmeniz gerekir ki internette ya da dergilerde gördüğümüz bilgilerin çoğu dikkat çekmek için yazılan yalan yanlış bilgilerle doludur. Bu nedenle diyetisyen önerilerinden yararlanmak gerekir. Web sitemizde bulunan diyetisyenlerimizden aldığımız ve sizlerle paylaştığımız spor yapanlar için beslenme programı ve spor yapan kadınlar ne yemeli sorusunun cevabı şöyle:

 • Spor yapmadan 2 – 3 saat önce mutlaka yemek yiyin. Aç olarak spora kesinlikle gitmeyin.
 • Uyanır uyanmaz spor yapan kadınlar ise spor öncesi yoğurt ve kuru meyveden oluşan bir öğün hazırlayabilirler.
 • Spor yaparken ne yenir sorunuza bir diğer cevap olarak spordan yarım saat ile bir saat öncesinde ise bir ara öğün tüketmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Taze meyve ve yoğurt olabilir.
 • Spor öncesi yeterli sıvı tüketmeli, yaklaşık 500- 550 ml su içmelisiniz. Spor yapan kadınlar ne yemeli sorusunun yanında bol su içmenin yararına da değinmek gerekir.
 • Fitness beslenme programı hazırlarken Omega 3 kaynağı cevizi de listenize ekleyin. Kilo kontrolünde, kalp hastalıkları ve kanserden korumada etkili olan cevizi bir avuç tüketmeniz yeterli.
 • Spor yaparken beslenme önerilerimiz arasında kırmızı renkli besinler de var. mates, karpuz, çilek, greyfurt ve nar gibi kırmızı renkli besinler güçlü antioksidan içermeleri sebebiyle kilo vermeyi de kolaylaştırırlar.
 • Spor yapanlar ne yemeli listemizde kuru baklagillerden soyafasulyesi (tofu), barbunya, mercimek, nohut, kuru fasulye ve bezelyeyi de unutmayalım. Uzun süre tok kalmak isteyenler bu besinleri tüketsin.
 • Spor yapan kadınlar ne yemeli diyorsanız marul, roka, avakado, yeşil üzüm ve yeşil erik gibi yeşil renkli besinler tam size göre. C vitamini gücünüzü arttıracak.
 • Havuç, şeftali, kayısı, bal kabağı ve hurma gibi sarı renkli gıdalar da spor yapan ların tüketmesi gereken besinlerdir.
 • Kolay sindirilen şeker ve doğal elektrolitlerin kaynağı muz da kas kramplarını engellediği için fitness beslenme programı içindedir.
 • Süt hem protein kaynağıdır hem de sıvı kaybını önler. Spor yaparken beslenme önerilerimizde süt de var elbette.
 • Fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan serbest radikallerden korunmak için böğürtlen, patlıcan, kırmızı pancar ve yabanmersini gibi mor renkli besinleri de tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Yumurta protein açısından oldukça zengindir. Spor yapanlar ne yemeli sorusunun tek başına cevabıdır.
 • Makarna karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Spor yapmadan 1 saat önce ya da spordan 1-2 saat sonra az miktarda tüketebilirsiniz. Spor yapan kadınlar ne yemeli diyorsanız işte size kolay bir öneri.
 • Balık omega 3 ve omega 6 yönünden zengindir. Spor yaparken ne yenir sorusuna en lezzetli cevaplardandır.

[widget-87]

Sporcu beslenme programı içinde yağlı balıklar, sağlıklı karbonhidratlardan bulgur, kinoa gibi besinler de bulunmaktadır. Fitness beslenme programı her kişi için özel olarak hazırlanmaktadır. Spor yapan kadınlar ne yemeli sorusuna yukarıdaki listemiz cevap olacaktır.

Spor Sonrası Nasıl Beslenmeli? Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Spor yapan kadınlar ne yemeli sorunuza cevap verdikten sonra spor sonrası beslenmeye de kısaca değinelim. Spordan sonra yedikleriniz, günün geri kalanında yediklerinizden daha önemlidir. Spordan sonra mutlaka su, protein ve kompleks karbonhidratlardan oluşan bir programa uymalısınız.

Spor yapanlar ne yemeli sorusuna egzersiz sonrası 3 saat içinde elzem amino asit, et, süt, yumurta gibi yiyecekler tüketmek gerektiği önerisini verebiliriz. Egzersiz sonrası sıvı oldukça önemlidir. Kaybettiğiniz vücut ağırlığına göre sıvı takviyesi yapmalı, her 20 dakikada yaklaşık 200- 300ml su içmelisiniz. Spor sonrası aşırıya kaçmadan beslenmelisiniz ki yaktığınız yağlar geri dönmesin.

Spor yapan kadınlar için beslenme programı, spor yaparken ne yenir ve hangi besinlerin yararlı olacağı hakkında detaylı bilgiyi diyetisyeninizden alabilirsiniz.

[widget-97]

Yorum Yap